امروز: ۲۷ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۵۹۹۹۶
۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۲
 سوره مبارکه نساء از جمله سوره‌های پر خیر و برکت قرآن کریم است که در مدینه و پس از هجرت نازل شده است.

سوره نساء چهارمین سوره قرآن کریم است و 176 آیه دارد. سوره نساء از نظر ترتیب نزول، بعد از سوره ممتحنه قرار دارد.

این سوره از نظر تعداد کلمات و حروف طولانی‌ترین سوره پس از سوره بقره می‌باشد و نظر به اینکه بحث‌های فراوانی در مورد احکام زنان در آن آمده، به سوره نساء نامیده شده است.

در قسمت‌هایی از این سوره، مسائل و احکامی درباره ازدواج با زنان، حقوق آنها، روابط خانوادگی و حل اختلاف و مساله ارث و طلاق و جهاد و... بیان شده است. از آیه 136 به بعد تشریح روحیات منافقین است. به طور کلی بحث‌های مختلف این سوره عبارتند از:

۱. دعوت به ایمان و عدالت و قطع رابطه دوستانه با دشمنان سرسخت.

۲. قسمتی از سرگذشت پیشینیان برای آشنایی به سرنوشت جامعه‌های ناسالم.

۳. حمایت از نیازمندان، مانند یتیمان.

۴. قانون ارث بر اساس یک روش طبیعی و عادلانه.

۵. قوانین مربوط به ازدواج و برنامه‌هایی برای حفظ عفت عمومی.

۶. قوانین کلی برای حفظ اموال عمومی.

۷. معرفی دشمنان جامعه اسلامی و بیدار باش به مسلمانان در برابر آن‌ها.

۸. حکومت اسلامی و لزوم اطاعت از رهبر چنین حکومتی.

۹. اهمیت هجرت و موارد لزوم آن.

فضیلت و خواص سوره نساء

در فضیلت سوره نساء از پیامبر عظیم الشأن اسلام روایت شده است: «هر کس سوره نساء را قرائت کند، مانند آن است که بر همه مؤمنانی که میراثی بر جای گذاشته اند، صدقه داده است و اجری همانند آزاد کردن بنده به او خواهند داد و از شرک به دور بوده و در مشیّت الهی، از کسانی خواهد بود که خداوند از آن‌ها در گذشته است»

در کلامی از امیرالمؤمنین علی علیه السلام آمده است: «اگر فردی سوره نساء را روز‌های جمعه تلاوت نماید، از فشار قبر در امان خواهد بود.»

شیخ طوسی قرائت سوره نساء را بعد از نماز صبح روز جمعه، مستحب دانسته است.

پیامبر گرامی اسلام (ص) طبق روایتی فرمود:: هر کس سوره نساء را بخواند گویا به اندازه هر مسلمانی که طبق مفاد این سوره ارث می‌برد، در راه خدا انفاق کرده است و نیز پاداش کسی که برده‌ای را آزاد کرده به او می‌دهند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم