امروز: ۲۷ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۵۸۱۸۸
۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
در گفتگویی اختصاصی با تیتر امروز
این روزها بحث حضور زنان در کابینه داغ است و به همین دلیل، طبیعی است که پرداختن به احقاق حقوق زنان بیشتر از هر زمان دیگری طرح شود. سئوال این است که آیا به صرفِ معرفی چند زن، زنان‌ِ‌ ایران می­توانند دلخوش به این باشند که مطالبه­های زنانه­شان برآورده شده است؟ یک بحث دیگر هم این است که اصولا زنان ایران تا چه مقدار نسبت به حق و حقوق خود آشنایی دارند.

« متاسفانه بخشی از زنان نمی دانند که چه حقی دارند و چه حق هایی را نمی توانند طلب کنند. به همین دلیل، باید شرایطی به وجود آید تا زنان با آموزش های کاقی به آگاهی لازم از حقوق خود برسند.»

نعیمه اشراقی در گفتگو با خبرنگار تیتر امروز  ضمن طرح اظهارات بالا همچنین تاکید دارد که «بحث سهمیه در راستای نگاه جنسیتی است»

*اينكه عموم حضور پررنگ زنان را مطالبه مي­كنند را چطور مي­بينيد؟
اصولا با بحث اختصاص سهميه براي زنان به اين دليل كه مصداق بارز تفكيك جنسيتي است، مخالفم. تفكيك بايد براساس شايستگي باشد، نه جنيست. البته بديهي است كه زنان با مردان به لحاظ حسي و فيزيكي تفاوت‌هايي باهم دارند اما زنان ايران نبايد با اين مسئله كنار بيايند كه اين تفاوت‌ها، باعث محدود شدنشان شود، چون در دنياي امروز، بهره‌مندي افراد را براساس قابليت‌ها و توانمندي‌هايشان مي‌سنجند كه اين اصلاً ربطي به جنسيت ندارد. البته در گذشته بسياري از كارها «يدي» بودند اما حالا با پيشرفت تكنولوژي اين‌طور نيست و به همين دليل نبايد در تقيسيم كارهاي بزرگ، بين زنان و مردان تفاوتي قايل شد. براي رسيدن به اين مهم، لازم است كه تغيير عمده‌اي در نگرش اركان مديرتي و قانون گزاري به وجود بيايد. متأسفانه قوانين ايران زن را در تمكين مرد مي‌بيند و به همين دليل، زنان از شخصيت مستقل محروم‌اند، آنهم در شرايط كه انسان‌ها اين حق را دارند كه هويت مشخص خودشان را داشته باشند.

*البته تغيير قانون ممكن است در جاهايي به ضرر زنان باشد و مسئوليت‌هاي سنگيني به عهده آنها بگذارد؟

اشكالي ندارد. اين اهميت دارد كه با اعطاي حق واقعي زنان مسئوليت و جايگاه اجتماعي بالايي را به دست بياورند. زنان در اين حالت، حتي حاضرند تا وظيفه‌هاي دشواري را به عهده بگيرند.

*اينكه بر سر بودن يا نبودن چند وزير زن چانه زني مي‌شود را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟

اين دقيقاً در راستاي همان نگاه جنسيتي است كه ما زنان به آن معترضيم. در واقع اينكه در تلاش باشيم تا به صورت ابلاغي تعداد زنان در كابينه يا دستگاه‌هاي ديگر بيشتر شود، قطعاً نتيجه مقطعي خواهد داشت. من از شما سؤال مي‌كنم كه وزير شدن خانم دستجردي در موقعيت اجتماعي زنان تأثيري داشت؟
*نه.

چون ابلاغ امري دستوري است كه در بره‌هاي هست و در بره‌هاي نيست و به همين دليل تا وقتي كه جايگاه زنان در اجتماع اصلاًح نشود، اين نوع ابلاغ‌ها هم محكوم به فنا هستند. در جوامع مردن غربي موقعيت زنان ارتقاء‌ پيدا كرده است و به عنوان مثال كسي به سيستم آلمان ابلاغ نكرده است كه خانم مركل به سمت مهم و اثرگذار صدراعظمي اين كشور مي‌رسد، دليلش اين است كه در آنجا تصميم گرفته شده تا‌شان اجتماعي زنان جدي گرفته شود، به طوري كه ميزان حضور زنان در عرصه‌هاي مديريتي به عنوان يكي از شاخص‌هاي توسعه مورد توجه قرار گرفته مي‌شود كه در همين راستا مي‌توان اين‌طور نتيجه‌‌گيري كرد كه يكي از ملزومات توسعه، توجه نشان دادن به شايستگي و جايگاه زنان است. تأكيد اين است كه حضور زنان در منسب‌هاي مختلف اگر با ابلاغ و اجبار باشد، هيچ دست‌آوردي را در پي نخواهد داشت و رشد زنان در جوامع بايد حقيقي باشد.

*خب! براي رسيدن به اين مهم، راه حل چيست؟

محكوم به صبر هستيم تا جامعه به قدري رشد كند كه ارزش زن، توانايي زن و البته‌شان زن براي همه اقشار ملموس شود.

*التزام رسيدن به اين تكامل چه چيزهايي هستند؟

به نظر من اگر جامعه به اين نتيجه برسد كه به حضور زنان در فضاهاي مختلف احتياج دارد كه در اين حالت زنان در امور مختلف مشاركت مي‌كنند و اين‌طور مي‌شود كه جايگاه‌شان ارتقاء پيدا مي‌كند. مثل انقلاب صنعتي كه بعد از پايان جنگ جهاني دوم رخ داد كه فضاي كار افزايش پيدا كرده بود و زناني كه در خلال جنگ بي‌سرپرست شده بودند، هر كدام به نوعي وارد بازار كار و فعاليت‌هاي اجتماعي شدند و در نتيجه جايگاهشان ترقي پيدا كرد. همچنين زنان خودشان بايد در راستاي گرفتن حق‌شان تلاش‌هايي كافي را داشته باشند.

*البته هنوز هستند زناني كه آن‌طور كه بايد به حقوق خود آشنا نيستند.

به نكته خوب و قابل تأملي اشاره كرديد. متأسفانه بخشي از زنان نمي‌دانند كه چه حقي دارند و چه حق‌هايي را نمي‌توانند طلب كنند. به همين دليل، بايد شرايطي به وجود‌‌ايد تا زنان با آموزش‌هاي كاقي به آگاهي لازم از حقوق خود برسند.

*شما فكر مي‌كنيد يك سيستم مردسالار، فضا را براي آگاهي زنان فراهم مي‌كند؟

ببينيد!‌ اين هدفي است كه بايد قدم به قدم پيگيري شود و در بلند مدت اين امكان فراهم شود تا بلكه زنان اطلاعي كافي از حق‌شان داشته باشند.

*در اين بين تكليف قانون چيست؟

لازم است كه حتماً قانون‌هايي كه درباره زنان نوشته شده است، تغيير كنند. به عنوان مثال قانون استخدام و... البته در قانون براي زنان خلاءهاي بي‌شماري هست كه منوط به يكي دو مورد نمي‌شود. تقريباً همه قوانين مدني ما نياز به اصلاًح دارند تا بلكه بتوان زنان را به حق مسلم‌شان رساند. چون وقتي زنان در انتخابات 50 درصد مشاركت دارند و در كنكور هم بيش از 50 درصد قبولي دارند، خوب نيست كه در تقسيم كارهاي مهم در اقليت ديده شوند و حتي مي‌توان گفت كه يك ظلم اكبر است. مثلاً اين سؤال است كه چرا زنان مجلس دنبال اين رفته‌اند تا فقط زنان ورزشكار يا نخبه يا.. بتوانند بدون اجازه همسر بتوانند به سفر خارجي بروند. خيلي از زنان هستند كه به لحاظ شغلي و حتي به لحاظ روحي احتياج به سفر دارند.

*اينكه مراجع تقليد نظري را اصلح مي‌دانند و مقابله با نظر مراجع خب! تا حدودي غيرممكن است.

مردم در كشور ما احترام فوق‌‌العاده‌اي به آيات اعظام دارند و به همين دليل، همه لازم مي‌دانند كه هيچ كاري برخلاف نظر آقايان انجام نشود. به نظر من اگر با ايشان صحبت شود و مراجع نظرات مردم را بشنوند، حتماً قانع خواهند شد و اصلاً اين‌طور نيست كه خداي ناكرده آنها خودراي باشند.

*براي سؤال آخر‌؛ نظرتان درباره اينكه به شوخي يا جدي اين‌طور گفته مي‌شود كه «زن بودن در ايران خيلي بد است» چيست؟

من فكر مي‌كنم كه زنان و دختران ايراني به دليل ضعف نگرش و فقر فرهنگي مشكلات زيادي دارند كه بايد خودشان آستين‌ها را بالا بزنند و خودشان را تكامل برسانند تا بتوانند مشكلات‌شان را يكي به يكي حل كنند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم