امروز: ۲۸ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۵۶۸۴۴
۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۲
شنیده ها از این حکایت دارد که علی لاریجانی از طریق کاظم جلالی به روحانی پیام داده است که با توجه به جمیعِ جهات مصلحت به تداوم ماندن رحمانی فضلی در راس وزارت کشور است. البته این را هم باید در نظر داشت که به دلیل ترکیب مجلس دهم، روحانی به مانند سال 92 احتیاجی به لابی های سیاسی با طیف اصولگرایان ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی تیتر امروز؛ عبدالرضا رحمانی فضلی در حالی با ۲۵۶ رای موافق از ۲۸۴ رای مجلس نهمی ها، به عنوان وزیر کشور فعالیتش را در دولت یازدهم شروع کرد که اهالی سیاست او را «سهمیه لاریجانی» در کابینه روحانی می دانستند و به همین دلیل، از همان روزهای اول و مخصوصا در بحث انتخاب استانداران مورد هجمه و حتی تخریب جریانی بود که عقیده داشتند، وزارت کشور که اتفاقا یکی از استراتژیکترین وزارت خانه ها به شمار می رود، به فردی سپرده شده که همسویی و همراهی لازم را با بایدها و نبایدهای دولت نمی تواند داشته باشد.

معرفی پرحاشیه به مجلس

از همان اولین روزهایی که گمانه زنی ها برای معرفی کابینه یازدهم شروع شده بود، از علی یونسی به عنوان گزینه حسن روحانی برای تصدی گری وزارت خانه مهم کشور نام برده می شود و اما در فضایی که هنوز بحث های اتفاقات انتخابات 88 داغ بود و مجلسی های اصولگرای نهم هم «فتنه» را کلید واژه و خط قرمز می دانستند، شایعه معرفی عبدالرضا رحمانی فضلی برای مستقر شدن در ساختان میدان فاطمی به گوش رسید و علی یونسی و حتی علی شمعخانی هم به عنوان گزینه های احتمالی مطرح بودند، بالاخره رحمانی فضلی به مجلس نهم معرفی شد و با رای نسبتا بالایی به عنوان وزیر کشور دولت یازدهم شروع به کار کرد.

گزینه لاریجانی؟

«سپردن وزارت کشور به رحمانی فضلی، شرط علی لاریجانی (رئیس وقت مجلی شورای اسلامی) جهت اخذ رای اعتماد مجلس به سایر وزرای پیشنهادی روحانی بوده است» این ذهنیت که رییس مجلس شورای اسلامی در رایزنی های سیاسی، رییس جمهوری را راضی به معرفی عبدالرضا رحمانی فضلی برای وزارت کشور را راضی کرده بود، با انتخاب تعدادی از چهره های اصولگرا به عنوان استاندار تقویت شد و بر همین اساس، نقدها و واکنش های متوالی به نوع رویکرد و تصمیم های وزیر کشور در 4 سال اخیر تداوم داشت، تا اینکه در جریان انتخابات 29 اردیبهشت 96 اعتراض ها به اوج خود رسید.

«اگر همه مردم رای می دادند، دولت با 30 میلیون رای تمدید می شد» این اظهارنظر حسن روحانی یک روز پس از اعلام نتیجه انتخابات، شدیدترین موضعی بود که درباره «پشت در ماندن مردم در روز رای گیری» شنیده شد تا وزارت کشور دولت مستقر برای چندمین بار متهم با همسویی با رقیب شود. در همین فضا بود که شائبه معرفی مجید انصاری که معاونت حقوقی رییس جمهوری به عنوان وزیر کشور پررنگ شد و تقریبا همه متفق القول رای به خروج رحمانی فضلی از کابینه بدهند.

تلاش دوباره رییس مجلس؟

شنیده ها از این حکایت دارد که علی لاریجانی از طریق کاظم جلالی به روحانی پیام داده است که با توجه به جمیعِ جهات مصلحت به تداوم ماندن رحمانی فضلی در راس وزارت کشور است. البته این را هم باید در نظر داشت که به دلیل ترکیب مجلس دهم، روحانی به مانند سال 92 احتیاجی به لابی های سیاسی با طیف اصولگرایان ندارد. به عنوان مثال رای دانش آشتیانی از 70 رای موافق در مجلس نهم به 157 رای در مجلس دهم، رای مسعود سلطانی فر از 117 رای به 193 و رای سید رضا سید صالحی امیری از 107 رای به 180 رای افزایش یافت تا معلوم شود که حسن روحانی برای جلب رای اعتمادِ مجلس به کابینه اش، شرایط مطلوبی را پیش روی خود می بیند.

منتجب نیا: روحانی نظر اصلاح طلبان را جلب کند

قائم مقام حزب اعتماد ملی با اشاره به اینکه «حضور رحمانی فضلی در دولت خط قرمز اصلاح طلبان است» در گفت و گویی کوتاه اظهار داشت: من نمی دانم، چطور برخی به خود اجازه می دهند تا از ادامه همکاری وزیر کشور فعلی با دولت حرف بزنند. همه دیدند که مسئولان برگزاری انتخابات که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می کردند، در روز انتخابات به قدری عرصه را تنگ کردند که قریب به 5 میلیون در صف ها ماندند و نتوانستند، رای بدهند.

رسول منتجب نیا همچنین ادامه داد: حسن روحانی در کنار اینکه انتخاب دوباره اش را مرهون کارنامه موفقش می بیند، باید این را هم در نظر بگیرد که اعلام حمایت سید محمد خاتمی سهم غیرقابل انکاری در برتری 7 میلیونی اش نسبت به ابراهیم رییسی دارد و به همین دلیل با احترام به آنهایی که رای داده اند، از همکاری با رحمانی فضلی و هر اصولگرای دیگری که نمی تواند با تفکرات کلی دولت همراه شود، صرفنظر کند.

تکمله: با این حال، باید منتظر ماند و دید آیا سمبه لاریجانی به قدری خواهد بود که گزینه مورد نظرش را برای دومین دوره متوالی به عنوان وزیر کشور ببیند یا اینکه یکی از چهره های شناخته شده جبهه اصلاحات مثل مجید انصاری یا موسوی لاری عهده دار سمت هم وزارت کشور خواهند شد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم