امروز: ۲۸ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۵۶۵۵۳
۲۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
اختصاصی تیتر امروز
حسن روحانی کمتر از یک ماه دیگر گزینه های مورد نظرش برای حضور در کابینه دوازدهم را برای جلب رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی می کند و در این شرایط، طبیعی است که بحث و نظر درباره اینکه چه کسانی از دولت خداحافظی می کنند و کدام چهره ها قرار است تا سال 1400 پسوند «دولتی» بودن را یدک بکشند، در فضای سیاسی و حتی دورهمی های محاوره ای به طور پررنگی رواج داشته باشد.
جداشده های قطعی

تیتر امروز؛ با نگاهی تیزبینانه به آنچه در 4 سال گذشته رخ داده، می توان تخمین زد که کدام یک از وزیران به طور قطع از چرخه دولت کنار خواهند رفت. شنیده ها حاکی از آن است که وزیران کار، نیرو، صنعت، کشور و اطلاعات از همین حالا می دانند که در کابینه آتی حضور نخواهند داشت.

علی ربیعی که در سال 92 به عنوان سهمیه خانه کارگر در لیست وزیران جای گرفت، از جمله گزینه هایی بود که به دلیل مشی سیاسی، مجلس نهمی ها با او زاویه داشتند و به همین دلیل با رایی حداقلی به عنوان وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی دولتی شد. اما نوع فعالیتش از همان ماه های اولیه، طوری بود که صدای منتقدان را بلند کرد و حتی آنهایی که برای رای آوری اش در مرداد 92 تلاش کردند، به این نتیجه رسیدند که ربیعی که در بین سیاسیون به «عباد» شهره است، آنطور که باید همراهی مطلوبی با مشی دولت ندارد. حتی چند هفته پیش هم خبری با این مضمون در تماشاگران منتشر شد که خروج ربیعی از دولت یکی از شرط های وزیر موفق بهداشت برای تداوم همکاری با روحانی است. شرح این شرایط کافی است تا اینطور نتیجه گیری شود که علی ربیعی یکی به طور قطع به یقین با پایان دولت یازدهم با پاستور خداحافظی خواهد کرد.

حمید چیت‌چیان که با 272 رای توانست یکی از بیشترین رای ها را بیاورد، از جمله وزیرانی است که به دلیل عملکرد مملو از انتقاد، ناچار به کناره گیری از دولت خواهد بود. «بدهکارترین وزارت‌خانه!» همین یک توصیف کافی است که حدس بزنیم چیت‌چیان و یارانش برای چرخاندن اقتصاد صنعت برق و جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید در این صنعت با چه مصائبی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. اما به هر حال او در دولتی فعال بود که توانست کشور را از بحران های مختلف خلاص کند، پس توقع عمومی هم این بود که بخش نیرو، به مانند دیپلماسی یا حوزه بهداشت و کشاورزی بتواند به دست آوردهایی برسد که اینطور نشد تا حمید چیت چیان که بعد از 4 سال دولتی بودن، غزل خداحافظی با دولت را بخواند.

محمدرضا نعمت‌زاده از جانب موافق و مخالفانش به عنوان پدر صنعت ایران شناخته می شود و کمتر کسی است که بتواند تجربه و حتی کارآمدی اش را نادیده بگیرد. اما قرار داشتن در هشتمین دهه حیات، کافی بود تا خیلی ها حضورش در دولت را نادیده گرفتن پتانسیل جوانانِ کشور بدانند. دقیقا به همین دلیل است که شنیده ها، از این موضوع خبر می دهند که وی به طور داوطلبانه کنار رفتن از دولت را اعلام کرده است و به احتمال زیاد از این پس در حلقه مشاوران روحانی حضوری پررنگ خواهد داشت.

«سهمیه لاریجانی» را از همان اول به عبدالرضا رحمانی فضلی انگ زدند و همه می دانستند که ایشان با توصیه ریس مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر کشور روحانی در کابینه بود. اما از آنجایی که رحمانی فضلی خواستگاهی اصولگرایی دارد، از همان شروعِ کار با انتخاب استاندارانی که با جریان همفکر با روحانی همصدا نبودند، انتقاد و اعتراض هایی را به جان خرید. چشم اسفندیار وزیر اصولگرای کشور در 29 اردیبهشت بیش از پیش نمایان شد و وزارت کشور رسما به این متهم شد که با اخلال در برگزاری انتخابات مانع از رای دهی 5 میلیون ایرانی شد و حتی حسن روحانی هم گفت که اگر همه موفق به انداختن رای خود به صندوق ها می شدند، بیشتر از 24 میلیون به نامش ثبت می شد. به هر حال، این روزها همه چیز خبر از کناره گیری قطعی عبدالرضا رحمانی فضلی از ساختمان فاطمی می دهند، اما نزدیکی اش به علی لاریجانی احتمالا باعث خواهد شد تا با عنوانی غیر از وزارت در جمع همکاران روحانی باقی بماند.

سید محمود علوی 2 سال بعد از رد صلاحیت شدن در انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی، به عنوان گزینه ای غیرمنتظره با عنوان وزیر اطلاعات به دولت یازدهم ملحق شد و با وجود توفیق های نسبی در حوزه امنیتی، ظاهرا یکی از مهره هایی است که باید قید همکاری با روحانی را بزند. البته به دلیل ساختار امنیتی وزارت خانه اطلاعات کمتر تحلیل و نظری درباره عملکرد 4 ساله ایشان مطرح است، اما شنیده ها حاکی از آن است که حتی تعدادی از معاونین وزیر به طور مکتوب به روحانی توصیه کرده اند که مصلحت این است که قطعا وزیری جدید برای وزارت خانه مهم اطلاعات انتخاب شود.

وزرای احتمالی

همینکه تا مرداد ماه و روزی که رییس جمهوری باید کابینه آتی را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند، کافی است که هر روز و حتی می توان گفت، هر ساعت گمانه زنی های جدیدی طرح شوند. بر همین اساس، دیروز خبری مبنی بر مذاکره با مهندس هاشمی طبا برای پذیرفتن وزارت ورزش و همچنین انتخاب سید محمد علی ابطحی به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در کانال های تلگرامی دست به دست شد که با آنها در همین رابطه گفت و گوهایی کوتاه داشتیم که در زیر می آید:

مهندس مصطفی هاشمی طبا در گفتگو با تیتر امروز با رد احتمال حضورش در کابینه گفت: بنده همان سال 92 هم اعلام کردم که بهتر است تا رییس دولت، بنا را بر همکاری با جوان ترها بگذارد.

او که یکی از کاندیداهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بود، همچنین ادامه داد: دولت یازدهم در شرایط بسیار دشورای تشکیل شد و به همین دلیل، مصلحت این بود که تنی چند از با تجربه ها یا به تعبیری ژنرال ها با روحانی همکاری کنند. اما خوشبختانه با تدبیری که در این 4 سال رخ داد، تهدید و تحدیدها به کمترین حالت ممکن خود رسیده اند و پس باید گفت که وقتش رسیده تا دولتی جوان با انرژی زیاد روی کار بیاید تا بلکه انشاءالله کشور سیر در مسیر توسعه را شروع کند.

هاشمی طبا همچنین با اشاره به احتمال همکاری اش با دولت اظهار داشت: بنده ار هر شرایطی حاضرم که به عنوان مشاور، تخصص و تجربه سالیان متوالی خدمت را برای اعتلای کشور به کار بگیرم، اما قطعا اینکه وزیر یا معاون بشوم، امری محال است.

همچنین سید محمد علی ابطحی در گفت و گویی کوتاه با تیتر امروز خبر انتصابش به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی را نه تایید کرد و نه تکذیب. رییس دفتر رییس دولت اصلاحات همچنین درباره چینش کابینه دوازدهم گفت: به هر حال معلوم است که آقای روحانی با رای هوادران کدام تفکر تا سال 1400 رییس جمهوری باقی ماند. پس حق طبیعی رای دهنده ها این است که توقع داشته باشند تا نیروهایی به کابینه راه پیدا کنند که بر اساس تفکر مطلوب آنها فعالیت کند. البته این را هم باید گفت که روحانی به هر حال به عنوان رییس جمهوری قانونی کشور، این فرصت را باید در اختیار خودش ببیند تا بر اساس مصلحتی که در نظر دارد، با تصمیم شخصی وزراء و معاونین خودش را انتخاب کند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم