امروز: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۵۶۳۹۵
۲۲ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
در گفتگویی اختصاصی با تیتر امروز
متأسفانه در بخش‌هایی که به‌طور خلاصه مطرح شدبه‌ویژه از حیث رشد اقتصادی در مازندران دچار چالش‌های جدی هستیم،منابع تولیدی و درآمدی استان ضعیف است و مدیران استان دارای پشتوانه‌های مالی نیستند. این نکته را در خاطر داشته باشید که در عموم استان‌های کشور وضع به همین منوال است.برای مثال این مشکلات در استانی مانند اصفهان وجود دارد اما در مازندران بیشتر است.معمولاً مدیران در بیرون از استان نسبت به درون استان همگراتر هستند.
به گزارش تیتر امروز، در پی مبحث مطرح‌شده در این شماره از تیتر هفته بر آن شدیم تا مصاحبه‌ای با یکی از مدیران مازندرانی که در سطوح مختلف ملی عهده‌دارمسئولیت‌هایی بوده است انجام دهیم.

از اصغر گرزین رئیس هیئت‌مدیره شرکت سابیر علت عدم موفقیت نسبی مدیران در داخل استان را جویا شدیم.

گرزین با اشاره به این‌که مبحث ضعف کارکرد مدیران مازندرانی در استان محل مناقشه است و نمی‌توان آن را به‌طور قطع به مازندران تعمیم داد گفت:ممکن است شخصاًراجع به موضوع مطرح‌شده نظراتی داشته باشم اما در نگاه عمومی، مردم و صاحب‌نظران استان تقریباًاین تلقی وجود دارد.
وی عوامل موفقیت در درون استان را چندین مورد برشمرد و اظهار کرد: اولین موردپشتوانه‌های حمایتی مدیران استان است، مدیران مازندرانی اگرحس کنند در استان دارای پشتوانه محکمی هستندقطعاًدر نحوه عملکردشان مؤثر خواهد بود.

مورد دوم حمایت جریانات سیاسی همگرا از یکدیگر است. جریانات سیاسی همسو با تفکرات یک مدیر استانی در شرایط حاکمیت آن جریان باید حامی و پشتوانه همدیگر باشند. برای مثال زمانی که زمام امور در دستان اصولگرایان یا دیگر گرایش‌ها سیاسی است جریانات همسو با اصولگرایان باید این توانایی را داشته باشند که از مدیرشان حمایت کنند. جریانات همسو و همفکر اگر در بحث مدیریتی هم گرا و نقش حمایتی نداشته باشند در عملکرد آن مدیر تأثیرگذار خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون ووشو با اشاره به مورد سوم که تعامل اجتماعی ست عنوان کرد:ازجملهعوامل تأثیرگذاراجتماعیحمایت مردمی ست، مردم باید نسبت مسئولین استا ن‌شان اعتماد و اعتقاد داشته باشند و از مدیرانشان دفاع و حمایت کنند.

وی عامل چهارم و حائز اهمیت را مسئله اقتصادی مطرح کرد و افزود: درآمدهای استانی، شکوفایی و رشد صنایع و تولید ازمواردیست که یک مدیر را در روند کاری موفق می‌کندبل اخص اگر از گذشته مبانی و زیرساخت‌هایش آماده باشد باعث می‌شودمدیر در زمان مدیریتش به منابع خوبی دسترسی داشته باشد.

متأسفانه در بخش‌هایی که به‌طور خلاصه مطرح شدبه‌ویژه از حیث رشد اقتصادی در مازندران دچار چالش‌های جدی هستیم،منابع تولیدی و درآمدی استان ضعیف است و مدیران استان دارای پشتوانه‌های مالی نیستند. این نکته را در خاطر داشته باشید که در عموم استان‌های کشور وضع به همین منوال است.برای مثال این مشکلات در استانی مانند اصفهان وجود دارد اما در مازندران بیشتر است.معمولاً مدیران در بیرون از استان نسبت به درون استان همگراتر هستند،

به نظر شما آیا مدیران مازندرانی در سوق دادن منابع به سمت مازندران موفق بودند؟

وقتی همگرایی لازم بین افراد یک سیستم وجود نداشته باشد، یا به لحاظ فرهنگی و اجتماعی بستر مهیا نباشد این امر به‌سختی تحقق پیدا می‌کند.

برای مثال اصفهان در شکل‌گیری فرهنگ مردمی، به‌واسطهداشتن سابقه تاریخی،توسعه‌های زیرساختی و شهری گری طولانی مدتی که داشته مؤثربوده است، بطوریکه مردم می‌توانندنحوه طرح و پیگیری مطالبات از مسئولین استانی خودشان را رقم بزنند و نقش ایفا کنند. درحالی‌کهوقتی مردم از این حیث توجیه نباشند از مسئولین پیگیری و بازخواست نخواهند کرد و طبیعتاًمدیران هم خودشان را به زحمت نمی‌اندازند.

گرزین در ادامه گفت: من بارها این مثال را عنوان کرده و گفتماگر از یک نماینده مازندرانی مجلس در طول چهار سال خدمتش آدرس صندوق توسعه ملی را بپرسید ممکن است اظهار بی‌اطلاعی کند درحالی‌که بخش عمده‌ای از این موارد در صندوق توسعه ملی رقم می‌خورد.

مدیران تأثیرگذاری در سطح کشور داریم که متأسفانه مسئولان ما از آن‌ها خبر ندارند.

مدیران و مسئولین ما باید نحوه دسترسی به منابع و امکانات خارج از استان را به‌درستی درک کنند. ضعف در همین موارد از عوامل پسرفت استان مازندران است.

آقای گرزین ازنظر شما علت اینکه بسیاری از مدیران مازندرانی کهدر سطوح ملی مشغول فعالیت هستند اماعلاقه‌ایبه شناخته شدن ندارند و پیشنهاد مدیریت در استان مازندران را رد می‌کنند چیست؟

در بخش اول حرف‌هایمبه این موضوع اشاره کردم، این مسئله فرهنگی ست، خیلی مواقع افراد مسئولیت‌های بزرگی را در کشور می‌پذیرند، مثل وزارت،معاونت وزارت، استانداری یا نمایندگی...

داشتن عنوان مسئولیت یک موضوع است و ظرفیت داشتنآن مسئولیت موضوعی دیگر. در خیلی از مواقع ما افرادی را بزرگ فرض می‌کنیم که مسئولیت بزرگی هم ممکن است به عهده بگیرند امااین به مفهوم بزرگ شدن شخص نیست.

این مدیر سابق امنیتی در ادامه گفت: این روند یک مسئله فرهنگی و تاریخی است و ما باید بتوانیمهم‌زمان با رشد مسئولیتی، رشد فرهنگی و اجتماعی هم داشته باشیم.

یک مازندرانی وقتی پست ملی را به عهده می‌گیرد ترجیح می‌دهد که شناخته نشود چراکهاین‌گونه خود را به‌دوراز حاشیه می‌بیند و سعی می‌کند خود را از گزند عده‌ای دور کند.

گرزین با اشاره به سابقه مدیریتی ده‌ساله خود در اصفهان اظهار داشت: یکی از دلایل رشد اصفهان این است که اگر فردی اصفهانی قرار باشد مسئولیتیبه عهدهگیردوقتی دیگر مدیران همشهری اش مطمئن می‌شوند که این مدیر اصفهانی است میگویند این آدم بزرگی است و مسئولیت برایش کوچک است.

اما در مازندران کاملاً برعکس است و اگر یک مازندرانی به سمتی که شایسته او هست گمارده شود مورد تخریب قرار می‌گیرد. این یک مسئله فرهنگی است و اصلاح آن باید از میان نخبگان ما شروع شود. اگر قرار باشد یک مازندرانی در استان و خارج از استان با توجه به داشتن معیارهای مدیریتی پستی را به عهده بگیرد باید همه از آن حمایت کنیم.

ازنظر شما دعواهای جغرافیایی در استان چقدر نقش دارد؟

این مسئله در همه استان‌ها صدق می‌کند. این‌طور نیست که در استان‌های دیگر وجود نداشته باشد.خیلی از شهرهای استان اصفهان هم درگیر همین مشکل بودند و این اختلافات همه‌جایی است.

این موارد فقط مسائل حاشیه ایست و نمی‌تواندنقش قطعی در عقب‌افتادگی استان داشته باشد. نقش اصلی را نخبگان و پیش‌آهنگانمردم دارند.آن‌هایی که فکر می‌کنندازنظر مسئولیت و جایگاه سیاسی بزرگ هستند باید دارای روح بزرگ و تفکر وسیعی باشند، اگر این امر محقق گرددبی‌شکدر آینده اتفاقات خوبی برای استان رقم خواهد خورد.

منبع : هفته نامه تیتر هفته

مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم