امروز: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ -
کد خبر: ۵۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۶
در این کود، یکسری از باکتری های مفید خاک را جدا کرده و با حجم بالا دوباره به خاک اضافه می کنیم و اینکار موجب می شود مواد مورد نیاز برای رشد و نمو گیاه بطور مناسب در اختیارش قرار گیرد.

قدمت دارد.مصرف کود شیمیایی در کشاورزی، تاریخی کمتر از یکصد سال و در کشور ما کمتر از هر چند طی سال های اخیر برخی مصرف این نوع کودها را نفی کرند و با شعار حرکت به سمت کشاورزی ارگانیک سعی در منع کشاورزان از مصرف این نوع نهاده ها داشته اند.
در این راستا افراد زیادی دست بکار شدند تا جایگزینی مناسب و کم خطر تر برای کودهای شیمیایی پیدا کنند.

* کود بیولوژیک،گزینه مناسبی برای جایگزینی کودهای مضر است.

دلاور حیدرپور، مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفتگویی به استفاده از کودهای بیولوژیک در کشاورزی صنعتی اشاره کرد و گفت: این کودها از نوآوری های صنعت کشاورزی محسوب می شود .

وی ادامه داد: استفاده از این کود، هیچ گونه عوارض جانبی برای انسان،دام و محصول ایجاد نمی کند و گزینه مناسبی برای جایگزینی کودهای مضر است.

حیدرپور با بیان اینکه صنعت کشاورزی در استان مازندران به سمت مکانیزاسیون پیش می رود اظهار داشت: صنعت کشاورزی در مازندران در مقایسه با سایر استانهای کشور از رتبه قابل قبولی بهرمند است.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی در پایان گفت: مکانیزاسیون باعث افزایش تولید و کاهش هزینه می شود.

*متاسفانه نداشتن آگاهی در مصرف کودهای مناسب برای محصولات زراعی، موجب صدمات جبران ناپذیری به بافت گیاهی، سفره آبهای زیرزمینی می شود

مدیریت جهاد کشاورزی قائم شهر با بیان اینکه مصرف کودهای بیولوژیک و زیستی را همسو با شعار سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر تامین امنیت غذایی سالم دانست و افزود: این کودها هیچ گونه ضرری برای بافت باغی و زراعی ندارند.

فرزین فرهادی ادامه داد: متاسفانه نداشتن آگاهی در مصرف کودهای مناسب برای محصولات زراعی، موجب صدمات جبران ناپذیری به بافت گیاهی، سفره آبهای زیرزمینی می شود و گاها مسمومیت دامها را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه برای آشنایی و بالابردن آگاهی کشاورزان و باغداران کلاسهای ترویجی و آموزشی هدفداربا حضور مهندسین و مربیان زبده تشکیل می شود تصریح کرد: نفرات شرکت کننده در این کلاسها با نحوه صحیح مراحل کاشت،داشت و برداشت آشنا می شوند.

*چون کشاورزی در ایران سنتی است مجاب کردن کشاورزان به استفاده از این کود کمی مشکل است.

سید سجاد افتخاری،مسئول فنی کودهای بیولوژیک شرکت طبیعت گرا، جوانی است با انگیزه که تولید کودهای بیولوژیک روی آورده و سعی دارد استفاده از آن را به عنوان نهاده ای کم خطر و یا حتی بی ضرر به کشاورزان و باغداران ترویج دهد.

وی در مورد کود بیولوژیک گفت: در این کود، یکسری از باکتری های مفید خاک را جدا کرده و با حجم بالا دوباره به خاک اضافه می کنیم و اینکار موجب می شود مواد مورد نیاز برای رشد و نمو گیاه بطور مناسب در اختیارش قرار گیرد.

افتخاری با بیان اینکه استفاده از این کود هیچ ضرری برای انسان و دام ندارد اظهار داشت:تمام سعی دولت بر این است که کودهای بیولوژیک را جایگزین کودهای شیمیایی نماید و سموم کشاورزی که به عنوان کلونی سرطان باب شده را با کود بیولوژیک تعویض کند.

این مهندس جوان اظافه کرد: استفاده از کودهای بیولوژیک محیطی قابل جذب برای گیاهان بوجود می آورند علاوه بر رشد گیاه موجب افزایش محصول و شادابی آن می شوند.

وی با بیان اینکه برخی از کشاورزان با فواید و خواص این کود آشنایی ندارند و ممکن است این ذهنیت را داشته باشند که استفاده از این کود برای انسان و محصول باغی و زراعی ضرر دارد و در واقع می ترسند از آن استفاده نمایند که در همین راستا کلاسهای آموزشی برگزار می کنیم و تمام تلاش ما این است که بگوییم استفاده از کود بیولوژیک ضرری برای محصولات کشاورزی ندارد.

افتخاری بازارهای هدف محصولات خود را بازارهای داخلی عنوان کرد و گفت:سعی داریم بخشی از محصولات را برای صادرات مهیا نماییم.

وی در مورد حمایت سازمان جهاد کشاورزی از نهاده های بیولوژیک گفت: به دلیل وجود شرکتهای متعدد تولید کننده کود بیولوژیک اگر آنچیزی که ادعا کرده ایم عملی شود یعنی در واقع محتوای محصول و لیبل استفاده شده با هم تطبیق داشته باشد مطمئنا این سازمان از ما و تولید کننده های این محصول حمایت می کند.

افتخاری در پایان افزود: این کود سالیان سال در اروپا استفاده میشود و چند سالی است که به کشور ما آمده است و چون کشاورزی در ایران سنتی است مجاب کردن کشاورزان به استفاده از این کود کمی مشکل است.

گزارش: رضا متانی

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
پيامكي داخل
تلگرام صفحات داخلي
مازند اسپرت