امروز: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۴۷۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰
گزارش اختصاصی تیترامروز پیش از آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری:
تاکنون سخنان کاندیداها، تنها اثر تردیدی بر قشر خاکستری رأی دهنده داشته و نتوانسته برتری مطلق را نصیب کاندیدایی کند.
دوازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.
همزمان پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز برگزار خواهد شد که این نام‌نویسی داوطلبان از روز ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ آغاز شد و تا ۵ روز ادامه داشت.

کاندیداها باید در آخرین مناظره از تخریب و کنایه گویی دوری کنند
پس از اعلام نام نامزدهای تأیید صلاحیت‌شده، آنان از ۸ تا ۲۷ اردیبهشت (جمعاً به‌مدت ۲۰ روز) برای تبلیغات انتخاباتی فرصت دارند.
رئیس جمهور فعلی، حسن روحانی، مجاز به شرکت در انتخابات برای بار دوم پیاپی است.
براساس مادهٔ ۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری، وزارت کشور موظف است حداقل پنج ماه پیش از پایان دوره چهار ساله ریاست جمهوری (۱۲ اسفند) مقدمات اجرای انتخابات را فراهم آورد.
نام‌نویسی نامزدان از سه‌شنبه ۲۲ فروردین الی شنبه ۲۶ فروردین انجام شد و تبلیغات نیز از ۸ تا ۲۷ اردیبهشت ماه پس از اعلام نامزدان تأیید شده خواهد بود.
انتخابات جمعه ۲۹ اردیبهشت انجام می‌شود.
انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران با روش دو مرحله‌ای برای یک دورهٔ چهار ساله انجام می‌شود و در صورتی که هیچ نامزدی نتواند اکثریت مطلق (۱+۵۰  درصد) را به‌دست‌آورد، انتخابات در روز جمعه بعدی بین دو نامزدی که بیشترین رأی را آورده باشند انجام خواهد شد.
تشخیص صلاحیت افرادی که برای نامزدی نام‌نویسی می‌کنند به عهده شورای نگهبان قانون اساسی است.
در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شروطی برای نامزدهای ریاست‌جمهوری آورده که شامل رجل مذهبی و سیاسی، ایرانی‌الاصل، تابع ایران‏، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی‏، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران‏ و مؤمن و معتقد به مذهب رسمی کشور باشد.
برنامه زمان‌بندی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران به این صورت است که ۲۲ فروردین ۹۶ صدور دستور شروع انتخابات توسط وزیر کشور، ۲۲ تا ۲۴ فروردین ۹۶ تشکیل هیئت اجرایی توسط فرمانداری‌ها، ۲۲ تا ۲۶ فروردین ۹۶ ثبت نام از داوطلبان به مدت ۵ روز از زمان صدور دستور شروع انتخابات، 27 تا ۳۱ فروردین ۹۶ رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان، 1 تا ۵ اردیبهشت ۹۶ تمدید مهلت رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان، ۶ تا ۷ اردیبهشت ۹۶ انتشار اسامی نامزدها توسط وزارت کشور، 8 تا ۲۷ اردیبهشت ۹۶: تبلیغات انتخاباتی نامزدها، ۲۸ اردیبهشت ۹۶ ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی نامزدها و  در نهایت ۲۹ اردیبهشت ۹۶ رأگیری انجام می‌شود.
نام‌نویسی از نامزدان از ۲۲ تا ۲۶ فروردین انجام شد. در پایان روند نام‌نویسی که در ساختمان وزارت کشور انجام گرفت، جمعاً ۱۶۳۶ نفر ثبت‌نام کردند و از این تعداد ۱۳۷ نفر زن و ۱۴۹۹ نفر مرد بودند. جوان‌ترین ثبت‌نام کننده ۱۸ سال و مسن‌ترین ۹۲ سال بود.
در ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه شماره هشت خود، شش نامزد احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست‌جمهوری را معرفی کرد که آن افراد «سید مصطفی آقا میرسلیم» وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، «حسن روحانی» رئیس جمهور کنونی ایران، «اسحاق جهانگیری» معاون اول کنونی رئیس جمهور ایران، «سید ابراهیم رئیسی» متولی آستان قدس رضوی، «محمدباقر قالیباف» شهردار تهران و «سید مصطفی هاشمی‌طبا» رئیس سابق سازمان تربیت بدنی هستند.
صلاحیت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، و معاون سابق وی حمید بقایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری رد شد و همچنین محمد غرضی، نامزد دور قبل انتخابات ریاست جمهوری ایران، علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی‌بابایی، دو نفر از نامزدهای جبهه مردمی انقلاب اسلامی (جمنا)، محمد هاشمی، رئیس پیشین سازمان صدا و سیما و برادر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز از جمله چهره‌هایی هستند که شورای نگهبان صلاحیت آن‌ها را در این دوره تأیید نکرد.
مصطفی کواکبیان، محسن رهامی، اعظم طالقانی و قاسم شعله‌سعدی از جمله دیگر چهره‌های سرشناسی بودند که شورای نگهبان صلاحیت آنها را رد کرد.
با توجه به مناظرات برگزار شده می‌توان بدون وارد شدن به این جادل‌های انتخاباتی، نظر تحلیلگران رسانه‌ای را درباره این مناظرات گرفته و آن را در معرض استفاده مردم قرار دهد.
با رفتارشناسی کاندیدا در مناظرات زنده تلویزونی در دور اول و دوم  همچنان افراد در سردگمی به سر می‌برند چرا که در هر دو این مناظرات کاندیداها برنامه درستی از خود ارائه ندادند.
دور دوم مناظره بین کاندیداهای ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که کاندیداها توجه ویژه‌ای به موضوع بازتاب سخنانشان در نزد حامیان خود در مناظره اول داشتند.

مناظره دوم که تحت تأثیر حملات تند قالیباف و جهانگیری و وضعیت تدافعی و منفعلانه روحانی و همچنین مستقل بودن هاشمی طبا و میرسلیم در مناظره اول برگزار شد، دارای چند ویژگی کلی بود و آن اینکه ابتدا اینکه سخنان بیان شده توسط کاندیداها در این مناظرات بیشتر سلبی بود تا ایجابی، به گونه‌ای که بیشتر سخنان بیان شده از طرف کاندیداها، مبتنی بر نفی طرف مقابل و اعلام معایب و نواقص جناح مقابل بود و کمتر به برنامه های خود کاندیداها اختصاص داشت.
ولی‌الله قلی‌نژاد کارشناس علوم سیاسی در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: در این دو مناظره حملات منتقدان دولت به دو کاندیدای دیگر یعنی روحانی و جهانگیری بود، به طوری که آنها توانستند با بیان ایرادات اصلی دولت و تأکید موکد بر چند موضوع مانند بیکاری، اشتغال جوانان، رکود و وضع معیشت مردم، نمایی ناکارآمد از دولت فعلی برای افکار عمومی ترسیم کنند.
قلی‌نژاد افزود: در برابر این انتقادات، روحانی و جهانگیری سعی کردند با یادآوری دوران پرتنش و بحث برانگیز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، افکار عمومی را به این جریانات سوق دهند که آنها در این چهار سال، حداکثر کارشان این بوده که توانسته‌اند ماشین اقتصاد ایران را از ته دره نجات داده و به مسیر اصلی برگردانند و همچنین بیان کردند، در صورت رأی آوری هر یک از کاندیداهای جناح رقیب باید شاهد بازگشت به آن دوران باشیم.
وی تصریح کرد: ضعف روحانی و جهانگیری در بیان دستاوردها و عملکردهای دولت به خصوص در موضوعات سیاست داخلی و خارجی و همچنین فرهنگی آن گونه که از آنها انتظار می رفت انجام نشد که البته یکی از علت‌های اساسی آن را شاید بتوان در کمبود وقت آنان و همچنین اختصاص بیشتر وقتشان برای پاسخ به انتقادات و کنایه‌های دیگر کاندیداها دانست.
این کارشناس عنوان کرد: جانگیری هر چند تلاش کرد تا برخی از صحبت‌های منتقدان را پاسخگو باشد اما نتواست و در نهایت موجب اففشاگری برخی مشکلات شد.
وی یادآور شد: جهانگیری در این مناظره عمدا یا سهوا خود را در سایه کاندیدای اصلی اصلاح طلبان یعنی روحانی قرار داد و این روحانی بود که توانست با پاسخ‌های کنایه آمیز خود به انتقادات، توجه حامیانشان را به خود جلب کند.
احمد توکلی کارشناس علوم اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار ما، اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، دیدگاه‌ها و معیارهای مختلفی در زمینه  انتخاب کاندیدای مطلوب، از برخی فعالان و جریانات سیاسی ارائه شده که همچنان مردم در سردرگمی انتخابات و انتخاب اصلح ماندند.
توکلی از جمله معیارهای کاندیدا را معیارهایی مانند کاندیدای رای آور، صالح مقبول دانست و افزود: حال با توجه به اینکه در کشف معیارها، دیدگاه‌ها و نظرات مقام معظم رهبری ملاک و مدنظر است، لازم است تا با مراجعه به  بیانات ایشان، معیار انتخاب کاندیدای مطلوب را بدست آورده و براساس آن نسبت به انتخاب رئیس جمهور مطلوب اقدام کنیم.
وی با گرزی به بیانات رهبری، عنوان کرد: با ملاحظه بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اقشار مختلف جامعه، مشخص می شود که ملاک ایشان در انتخاب رئیس جمهور مطلوب، انتخاب کاندیدای اصلح است.
این کارشناس علوم اجتماعی با ابراز تأسف از اینکه در سال‌های اخير فضای سياسی كشور به شدت به روش‌های غيراخلاقی آلوده شد، گفت: اگر پيش از اين برخی روش‌های غيراخلاقی از سوی حاميان برخی از شخصيت‌های كشور به كار گرفته می‌شد اما در سال‌های اخير اين روش از سوی برخی از مسؤولان طراز اول و آن هم در رسانه‌ها و تريبون‌های پرمخاطبی چون رسانه‌ ملی انجام می‌دهند.
وی تصریح کرد: باید رئيس جمهور آينده شخصيتی اخلاق‌گرا باشد تا بتواند با عمل خود فضای آلوده‌ كنونی را ترميم كرده و در رشد و گسترش فضايل اخلاقی در فضای سياسی كشور كارنامه‌ درخشانی از خود نشان دهد.
دلاوری تأکید کرد: وجود جلوه‌های مختلف مفاسد اقتصادی از قبيل اختلاس، رشوه، رباخواری، اسراف، استفاده‌ شخصی و گروهی از امكانات بيت‌المال، استفاده‌ شخصی از رانت‌های دولتی و يا فراهم آوردن اين قبيل رانت‌ها برای نزديكان خود، عدم نظارت بر عملكرد اقتصادی مجموعه‌های تحت مديريت خويش، ترويج تجمل‌گرايی، اشرافيت از جمله اموری است كه باید جديت نامزد مطلوب رياست جمهوری در برخورد با آنها برای مردم احراز شود.

به گزارش تیتر امروز٬ تاکنون سخنان کاندیداها، تنها اثر تردیدی بر قشر خاکستری رأی دهنده داشته و نتوانسته برتری مطلق را نصیب کاندیدایی کند.
باید این موضوع را هم مدنظر قرار داد که شیوه برگزاری مناظره به صورت جمعی، انتخاب سوال‌های کلی و کم رنگ، پاسخ‌های غیر مرتبط کاندیداها به سؤالات در مناظرات از اثر بخشی آن کاسته است بنابراین باید امیدوار بود که در آخرین مناظره، کاندیداها حضور بهتری در عرصه داشته و از تخریب و کنایه گویی دوری کنند که اگر چنین شود از تخریب سازمان و ساختمان رأی یکدیگر رسیدن به ساختمان پاستور محقق نمی‌شود و آنچه اتفاق خواهد افتاد، افزایش جمعیت مرددین به شرکت در انتخابات خواهد بود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کافه الدورادو
تنیس داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تلگرام تیترامروز داخلی
قصر باران داخلی
دست های مهربان داخلی
اینستاگرام داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
مازند اسپرت