امروز: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۴۶۹۹۰
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰
گزارش اختصاصی تیتر امروز:
اهميّت و ارزش اصلى خليج فارس به دلیل وجود منابع سرشار نفت، گاز و انواع ماهی‌هاى خوراكى و تزئينى و همچنين منابع معدنى مانند آهن، خاك سرخ، گوگرد و سرب فراوان كه روز به روز بر اهميّت اين منطقه مى‌افزايد.
خليج فارس در طـول قرون اخير، از نظـر استراتژيکى و مسائل منطـقه‌اى و بين‌المللى از اهميت ويژه‌اى بـرخوردار شده و بيشترين اهميّت آن به مسائل اقتصادى مربوط است.
وجود منابع عظيم نفت و گاز در خليج فارس و كشورهاى همجوار آن علّت واقعى اهميّت اقتصادى ايـن منطقه به شمار می‌رود.
كشورهاى عربى جنوب خليج‌فارس به تنهايى بيش از نيمى از ذخاير نفت شناخته شده جهان را دارا هستند و 10 درصد ديگر در امتداد كشور ايران وجود دارد.
موقعیت تجارى مناسب اين منطقه موجب اهميّت آن به عنوان مركز تجارى يا راه ارتباطى بين شرق و غرب شده است.


ارزش اصلى خليج‌فارس به دلیل وجود منابع سرشار نفت در اين منطقه است
مهدی اصغری دکتری اقتصاد در گفت‌و گو با تیتر امروز درباره اهمیت اقتصادی خلیج‌فارس اظهار کرد: خلیج فارس از نظر تجاری و اقتصادی دارای سرمایه‌های عظیمی است که باید مورد توجه قرار داده شود، بازار منطقه خليج فارس هـمـچنان ارزش خود را به عنوان بازار فروش خدمات و كالاهاى مـصـرفـى، سرمايه‌اى و يا بازار سرمايه حفظ كرده و نقش بسيار حساسى را در تعادل تراز پرداخت‌هاى خارجى كشورهاى جهان از جمله كشورهاى صنعتى غرب و ژاپن به عهده دارد.
وی افزود: اهميّت و ارزش اصلى خليج‌فارس به دلیل وجود منابع سرشار نفت در اين منطقه است، كه روز به روز بر اهميّت اين منطقه مى‌افزايد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: مـنابع نفتى سرشارى در كف خليج‌فارس به علّت ادامه طبقات نفت‌خيز زاگرس به سمت جنوب وجود دارد كه قسمت زيادى از آن در حال حاضر مورد بهره‌بردارى قرار دارد.
اصغری نفت حوزه خليج فارس را داراى مزيّت‌هاى زیادی دانست و گفت: خلیج فارس دارای منابع فـراوان حـدود 64 درصد كل ذخاير شناخته شده نفت جهان در كشورهاى حوزه خليج فارس را دارا است.
وی سهولت استخراج، هزينه پايين توليد، مازاد ظرفيّت توليد، سهولت حمل  را از دیگر خصوصیات نفت خلیج فارس عنوان و تصریح کرد: خلیج فارس دارای توان بالاى توليد چـاه‌هـای استخراج نفت بوده به طوری که از هر حلقه چاه نفت در حوزه خليج فارس حدود 250 هزار تن استخراج در سال است در حالى كه رقم توليد در مورد آمريكا فقط هزار تن در سال است.

نام خلیج فارس اصیل‌ترین نام است

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در خلیج فارس امكان كشف ذخاير جديد وسيع نفتی در مقايسه با ساير مناطق جهان بیشتر است و مـنـابـع نـفـتى كشورهايى چون كويت، ايران، عراق، عربستان سعودى، قطر و ابوظبى كه از بزرگترين توليدكنندگان نفت جهان است، در سواحل اين خليج قرار دارد.

وی در پایان گفت: ذخاير نفت فلات قارّه خليج فارس درحدود 60 ميليارد بشكه است و امارات، شارجه، دوبى تمام و قطر نصفى از توليدات نفتى خود را از مناطق فلات قارّه به دست مى‌آورند.


تا دهه ۶۰ قرن بیستم، کشورهای عربی از "الخلیج الفارسی" در مکاتبات رسمی استفاده می‌کردند
احسان ستاری کارشناس حوزه سیاسی در گفت‌و گو با تیتر امروز با بیان اینکه خلیج فارس در ایران از نظر اقتصادی در زمینه نفت و گاز نقش مهمی دارد، اظهار کرد: كـشورهاى واقع در كرانه خليج فارس علاوه بر توليد نفت، مقدار زيادى گاز نيز توليد مى‌كنند.

وی با اشاره به اینکه گـاز طـبـيـعـى از منابعی كه به علت فراوانى ذخاير، بر اهميت خليج فارس افزوده است افزود: كـشـورهـاى خـليـج فـارس در سـال 1985، 5/27 درصـد كـل ذخـاير جهانى گاز را دارا بوده و اما امروز ايران با ذخيره فراوان، در رأس كشورهاى خليج فارس قرار دارد.

این کارشناس حوزه ساسیت خارجی ادامه داد: مقدارى از گازهاى توليد شده براى توليد نيروى برق، تصفيه مواد سوختى، تصفيه آب، تـوليـد كـود و تـزريـق مـجـدد داخـل مـخـازن و چـاه‌هاى نـفـت مـورد اسـتـفاده قرار مى‌گيرد اما حداقل 34 درصد كل گازهاى توليد شده بيهوده مى‌سوزد و از بين مى‌رود.

ستاری با بیان اینکه در اين منطقه انواع و اقسام ماهی‌هاى خوراكى، تزئينى و همچنين منابع معدنى مانند آهن، خاك سرخ، گوگرد و سرب فراوان يافت مى‌شود تصریح کرد: خلیج فارس در حدود 130 جزیره بزرگ و كوچک دارد كه جزایر شمالی آن كه همگی در مالكیت و حاكمیت ایران هستند كم ‌و بیش مسكونی و آباد هستند در حالی كه جزایر جنوب و شمال غرب كه متعلق به كشورهای عربی‌ غالباً مرجانی، سنگی و غیر مسكونی است.

وی افزود: بزرگترین جزیره خلیج فارس «قشم» است كه 115 كیلومتر طول و بین 10 الی 35 كیلومتر عرض دارد و پس از قشم به ترتیب جزایر بوبیان (كویت) و بحرین بزرگترین جزایر منطقه بوده و جزایری مانند هرمز، قشم، خارك، كیش، بحرین و فیلكه (كویتی) دارای سوابق دیرینه تاریخی و تجاری هستند.
این کارشناس حوزه سیاست خارجی ادامه داد: در سال‌های اخیر بسیاری از دانشمندان غربی، عربی و مسلمان در خصوص قدمت نام خلیج فارس و یا علت تحریف نام خلیج فارس اظهار نظرهای مستندی دارند که مجموعه این اعترافات در کتاب اسناد نام خلیج فارس، میراثی کهن و جاودان نوشته محمد عجم و در وب سایت مرکز مطالعات خلیج فارس و دریای پارس جمع‌آوری شده است.

وی در پایان گفت: تا پیش از دهه ۶۰ قرن بیستم میلادی، تمامی کشورهای عربی از «عبارت الخلیج الفارسی» در مکاتبات رسمی خود استفاده می‌کردند اما در سال‌های اخیر و به ویژه از دههٔ 60 میلادی، تحریف نام خلیج فارس در مکاتبات رسمی و در برخی نشریات و بنیادهای خبرپراکنی عربی اتفاق افتاد.

نام خلیج فارس اصیل‌ترین نام است

به گزارش تیتر امروز نام خلیج فارس و مترادف‌های آن در سایر زبان‌ها اصیل‌ترین نام است و بر جای مانده از کهن‌ترین منابع، که از سده‌های پیش از میلاد به طور مستمر در همه زبان‌ها و ادبیات جهانی استفاده شده و با پارس، فارس، ایران و عجم نام‌های ایران و معادل‌های آن در سایر زبان‌ها گره خورده ‌است.
گرچه این آبراهه در تمامی منابع تاریخی و جغرافیایی عربی خلیج فارس و بحر فارس نامیده شده‌ با این حال، این نام‌گذاری از دهه ۱۳۳۰ خورشیدی با فرافکنی ملی‌گرایان عرب مورد چالش واقع شد و کشورهای عربی، از دهه ۱۹۶۰ میلادی و با گسترش اندیشه‌های عربی از نام جعلی خلیج عربی استفاده می‌کنند.
این مطلب طی یک بخشنامه از جانب اتحادیه عرب به تمامی کشورهای عربی رسماً ابلاغ شد اما سایر کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی همچنان از نام اصلی و کهن خلیج فارس به شکل رسمی استفاده می‌کنند و گاهی اوقات ممکن است در مکاتبات غیررسمی برای سادگی و یا تحت نفوذ مالی عربی عبارت خلیج را بکار می‌برند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کافه الدورادو
تنیس داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تلگرام تیترامروز داخلی
قصر باران داخلی
دست های مهربان داخلی
اینستاگرام داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
مازند اسپرت