امروز: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ -
کد خبر: ۴۶۳۲
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۷
تریبون آزاد اهالی فرهنگ و هنر در حالی در نکا برگزار شد که همچون گذشته بیمه همچنان به‌عنوان دغدغه اول و جدی اهالی فرهنگ و هنر محسوب می‌شود.
به گزارش تیتر امروز، فرهنگ و هنر از مسائل مهم و اساسی در هر جامعه‌ای است و در واقع هر جامعه، برای رسیدن به توسعه‌یافتگی نیاز به مولفه‌های مختلفی دارد که یکی از این مولفه‌ها، فرهنگ و هنر است که باوجود توجه کمتر به این حوزه، باید با افزایش ارائه توانمندی‌های اهالی فرهنگ و هنر، این حوزه به آحاد مردم و مسئولان شناسانده شود.

توجه به هنر و هنرمندان، احیا و ترویج هنر در جامعه از جمله مسائل مهمی است که باید در دستور کار هنرمندان قرار گرفته و هنرمندان با ارائه آثار فاخر و به‌نام از خود، برای رشد و تعالی هنر در جامعه تلاش کنند تا شاهد رونق هنر در جامعه و کاهش دغدغه‌های قشر هنرمندان باشیم.

اهالی فرهنگ و هنر، مسائل جامعه خود را به‌خوبی می‌شناسند و با دغدغه مردم حرکت می‌کنند و در همین راستا هنرمندی در یک جامعه ماندگار می‌شود که به دغدغه مردم توجه کرده و آن را بیان کند.

این مهم نیز در گرو توجه مسئولان به اهالی فرهنگ و هنر و رفع مشکلات و معضلات مختلف در این حوزه است که برگزاری تریبون آزاد توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، گامی موثر برای شنیدن مشکلات و معضلات هنرمندان و تلاش برای رفع آن است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، هم‌زمان با شب یلدا در نشستی با هنرمندان و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه این شهرستان، گفت: برگزاری این نشست‌ها و تریبون آزاد در شهرستان‌های مختلف را از جمله برنامه‌ها و سیاست‌های این اداره‌کل اعلام کرد که در راستای بررسی مشکلات و نارسایی‌های موجود در بین اهالی فرهنگ، هنر و رسانه انجام می‌شود.

احد جاودانی اظهار کرد: حوزه فرهنگ و هنر، حوزه ارزش‌ها و بیان حرف‌های جامعه در قالب هنر است که انتظار می‌رود هنرمندان در مسیر تعالی و رشد فرهنگ و هنر، با اتحاد و وحدت گام برداشته و به‌نوعی با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم منطقه در شناساندن هنر واقعی خود به جامعه، تلاش کنند و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از هنرمندان حمایت می‌کند.

امام جمعه نکا نیز در سخنانی با بیان اینکه همه آنچه امروز در اختیار ما است و هر دانش و توانایی که در عرصه‌های مختلف در اختیار ما قرار داده شده، از جانب خداوند است، یادآور شد: این توانمندی‌ها، در جان ما توسط خدا نهفته شده است و لذا باید از این هنر در راستای ارزش‌ها استفاده و کارمان برای خدا باشد.

حجت‌الاسلام محمدباقر محمدی‌لایینی گفت: توجه به ارزش‌های مختلف انقلاب، ولایت، دفاع مقدس، قرآن و عترت و دفاع از حرم از مسائل مهمی است که باید مورد توجه اهالی رسانه باشد.

جعفر احمدی فرماندار نکا نیز در سخنانی گفت: اصحاب فرهنگ و هنر نقشی مهم و بی‌بدیل در جامعه بر عهده دارند که در جامعه تأثیرگذارند و لذا باید در دستور کار قرار دادن ارزش‌های انقلاب و اهداف آن برای فرهنگ جامعه تلاش کنند و در این راستا گام بردارند.

* قطع یارانه نشریاتی که اقدام به بیمه خبرنگاران نکنند

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در سخنانی با اشاره به دغدغه خبرنگاران بر بیمه آنها گفت: در مراحل مختلف بیمه خبرنگاران مورد ارزیابی قرار گرفته که در این حوزه در حال حاضر علاقه‌ای برای بیمه خبرنگاران از سوی دولت وجود ندارد و مدیر مسئولان خود باید برای بیمه خبرنگاران اقدام کنند.

عباس زارع با اشاره به اینکه توسط فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش‌نامه‌های مختلفی به مدیران مسئول ارائه شده، یادآور شد: در گام اول مقرر شده بود که مدیران مسئول به ازای حق بیمه‌ای که برای خبرنگاران پرداخت می‌کنند، عین مبلغ حق بیمه را از ارشاد دریافت می‌کنند که توسط برخی از نشریات عملیاتی شد.

وی گفت: در گام دوم نیز برای حمایت بیشتر در این حوزه و حمایت از خبرنگاران، مقرر شد دو برابر حق بیمه پرداختی پرداخت شود و در بخش‌نامه اخیری که ارائه شده است، نشریاتی که بیمه نداشته باشند و خبرنگاران حوزه خود را بیمه نکنند، یارانه‌شان قطع می‌شود و این مسئله در ماه‌های پایانی سال اجرایی می‌شود.

زارع همچنین با اشاره به ساماندهی دفاتر نشریات در مازندران، یادآور شد: تا 10 دی‌ماه مهلت داده شده است تا ساماندهی انجام شود و به‌عنوان نمونه فردی که دارای 30 روزنامه در استان بوده و نمایندگی آن را برعهده داشته، ساماندهی و برای روزنامه‌ها دفتر مشخصی درنظر گرفته شود و بعد از این ساماندهی، برای نشریات و خبرگزاری‌ها، مجوز فعالیت صادر می‌شود.

در این نشست صمیمی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه با مدیران استانی، مهم‌ترین دغدغه این گروه، نبود نگارخانه، کنترل بر ارائه مجوزهای کلاس‌های موسیقی و ارائه کارت مربی‌گری در این حوزه، توجه به چاپ کتاب، نورپردازی مناسب سالن همایش ارشاد نکا، تشکیل بانک اطلاعاتی هنرمندان شهرستانی، بیمه خبرنگاران، توجه به توزیع آگهی‌های ثبتی در شهرستان و جلوگیری از انحصارطلبی، توجه به اشتغال هنرمندان و بازار فروش آنان و ... به‌عنوان مهم‌ترین نیازها و کمبودهای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در نکا عنوان شد.

اهالی هنر، فرهنگ و رسانه شهرستان نکا در رشته‌های مختلف تئاتر و نمایش، موسیقی، رسانه، شعر، کانون‌های تبلیغاتی، آموزشگاه‌های آزاد و ... در دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و معاونان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

توجه به بیمه هنرمندان، فراهم‌سازی زمینه کار و اشتغال هنرمندان جوان برای تعالی هنر و رفع دغدغه هنرمندان ضرورتی است که در حوزه فرهنگ و هنر احساس می‌شود و لذا مدیران و مسئولان عرصه فرهنگ و هنر می‌توانند فراهم آوردن زمینه کار و اشتغال هنرمندان جوان، راه را برای آنها هموار و ضمن رفع مشکلات و دغدغه‌های شغلی هنرمندان، آنان را برای تعالی بخشی به هنر انقلابی، دینی و ارزشی تشویق کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
پيامكي داخل
تلگرام صفحات داخلي
مازند اسپرت