امروز: ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۳۹۲۵۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
قصور، تقصیر و بى‌تدبیرى!
بررسى واکنش مسؤولان به حوادث خود ماجراى تلخ و غم‌انگیز دیگرى است که پرداختن به آن مجال مناسبى مى‌طلبد؛ مسؤولى آنچنان ناصواب سخن مى گوید که کلامش نه تنها مرهمى بر زخم نیست، بلکه توهین‌آمیز و غیرمسؤولانه قلمداد شده است.
به گزارش تیتر امروز، در هفته هاى اخیر با نمایشى از قصورها، تقصیرها وبى‌تدبیرى‌ها در صحنه اجرایى کشور مواجه بودیم. مشکلات عدیده زائران اربعین به‌ویژه در مرز مهران، بارش برف در مازندران و قطع آب و برق و گاز مردم، حادثه غمبار قطار در سمنان و سوختن نزدیک به 50 تن از هموطنان‌مان، بى‌تحرکى مسؤولان نسبت به آلودگى هواى شهرهاى بزرگ و صنعتى و تعطیلى مدارس برخى شهرها و... ازجمله مواردى هستند که فضاى افکار عمومى را به‌شدت جریحه‌دار کرده است. در این‌باره ذکر چند نکته براى مسؤولان ذیربط لازم و ضرورى است.

امروزه کارآمدى و پاسخگویى، مهم‌ترین انتظارى است که مردم از دولت‌هاى منتخب دارند. 

مسؤولان قوه مجریه براى دوره‌اى چهار ساله به قدرت مى‌رسند تا براى تأمین امنیت، رفاه، عدالت و معنویت تلاش کرده و مشکلات موجود و مستحدثه را مرتفع کنند. همین عملکرد در برابر چشمان شهروندان قرار دارد و معیارى براى ارزیابى توان دولت‌ها به‌شمار مى‌آید و طبیعى است که رضایت‌شان با رأى اعتماد مجدد به هیأت حاکمه همراه خواهد بود. در غیر این صورت زمینه براى تغییر فراهم مى‌آید و تیم دیگرى باید مدیریت اجرایى کشور را برعهده گیرد.

شاخصه‌هاى مختلفى براى ارزیابى کارآمدى دولت وجود دارد که در این بین برخى شاخصه‌ها از ویژگى انضمامى‌ برخوردارند و افکار عمومى مبتنى بر آن درباره عملکردها به قضاوت مى‌نشیند. توجه به این مؤلفه‌ها می‌تواند مسؤولان را در انجام وظایف محوله خبره و در پاسخگویى به افکار عمومى توانمند کند.

یکى از این شاخصه‌ها چگونگى عملکرد آن‌ها در مواقع بحرانى است. مى‌توان گفت، سرعت عمل به همراه تصمیم‌گیرى درست و همه‌جانبه، به معیارى براى قضاوت افکار عمومى در شرایط وقوع حوادث تبدیل شده است. براى نمونه، مى‌توان در ماجراى برف سنگین و سرماى شدیدى که در چند روز اخیر بخش‌هاى مختلف کشور و به‌ویژه مناطق شمالى و استان‌هاى مازندران و گیلان را سفیدپوش کرد و کاهش شدید دماى هوا را به همراه داشته، توانایى مدیران را ارزیابى کرد. 

در این ماجرا بارش سنگین برف و برودت هوا موجب شد اوضاع در چندین شهر و ده‌ها روستاى منطقه برهم خورده و مردم با مشکلات عدیده‌اى، ازجمله قطع برق، گاز و حتى آب روبه‌رو شوند. بسته شدن راه‌هاى روستایى را هم باید بر این مشکلات افزود. هرچند مسؤولان ذىربط تلاش‌هاى خود را از همان دقایق اول آغاز کردند، اما تناسب نداشتن وسعت و شدت معضلات پیش‌آمده با توان و آمادگى دستگاه‌هاى ذى‌ربط مشهود بود که از آن مى‌توان با عنوان «غافلگیرى» مسؤولان اجرایى یاد کرد! 

در طول سال‌هاى اخیر، بارها بارش برف و بارندگى سنگین، استان‌هاى شمالى را با مشکلات این‌چنینى روبه‌رو کرده است؛ ازاین‌رو تکرار آن براى افکار عمومى قابل قبول نیست! و انتظار مى‌رفت براى جلوگیرى از تکرار آن، چاره‌اندیشى شده باشد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کافه الدورادو
تنیس داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تلگرام تیترامروز داخلی
قصر باران داخلی
دست های مهربان داخلی
اینستاگرام داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
مازند اسپرت