امروز: ۰۱ آذر ۱۳۹۶ -
کد خبر: ۳۳۵۵۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۴:۱۲
وضعیت گردشگری و مهمان‌نوازی مردم مازندران/
انتخاب مازندران برای سفر گردشگران، به‌خاطر مهمان‌نواز بودن مردم مازندران، ظرفیت متنوع اسکان، غذاهای محلی، دارا بودن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی، آداب و سنن و ... است.

به گزارش تیتر امروز، مازندران به‌دلیل طبیعت بکر و سرسبز و همچنین آب و هوای دلپذیر، همواره یکی از مقاصد مهم گردشگری داخلی و خارجی محسوب می‌شود.


شهرهای مختلفی که در این استان قرار دارند، هر یک دارای جاذبه‌های منحصر به‌فردی است که دیدار مجدد گردشگر را سبب می‌شوند.

شاید برای خیلی از ما این سؤال پیش آمده است که با وجود تمام مشکلات برای سفر به مازندران چرا باز هم شمال؟

ایران فقط یک شمال نیست! هر ساله استقبال مردم به مازندران در تعطیلات باعث ترافیک سنگینی در جاده‌های منتهی به این استان می‌شود، به‌طوری که بسیاری از مردم ساعت‌ها وقت خود را در جاده‌ها سپری می‌کنند.

اگر چه در دیگر نقاط کشور نیز گزارش‌هایی از شلوغی و ترافیک اعلام می‌شود اما شمال کشور به‌عنوان مهم‌ترین مقصد مسافران در تعطیلات محسوب می‌شود.

با بروز ترافیک‌های سنگین به‌عبارتی لاک‌پشتی در جاده‌های منتهی به شمال کشور، این سؤال مطرح می‌شود که چرا مسافران به دیگر نقاط گردشگری تمایل ندارند و در هر فرصتی اولین گزینه آنها شمال کشور است؟

یکی از دلایل اصلی این امر این است که درصد بالایی از گردشگران اصولاً حوصله و انگیزه سفر کردن به مقاصد جدید در نقاط دیگر را ندارند.

عدم درک درست از انتخاب مقصد سفر، بی‌تفاوتی و بی‌حوصلگی در انتخاب مقاصد جدید و چالش‌های مربوط به یک جاذبه جدید سبب می‌شود تا مسافران صرفاً به نقاط خاص و به‌ویژه شمال کشور توجه دارند.

انتخاب مازندران برای سفر گردشگران، به‌خاطر میهمان‌نواز بودن مردم مازندران، ظرفیت متنوع اسکان، غذاهای محلی، دارا بودن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی، آداب و سنن و ... است.

از دیگر دلایل می‌توان نزدیکی به پایتخت، سفری ارزان، خطری کمتر نسبت به استان‌های دیگر به‌دلیل مسافت کمتر، خستگی ناشی از مدت سفر به‌دلیل نزدیکی شهرها به هم را نیز نام برد.

شاید هم انگیزه مسافران و گردشگران برای سفر به مازندران، تجربه زندگی متفاوت از زندگی روزمره، خستگی‌های گوناگون روحی و روانی و تکرارهای زندگی است که مردم فارغ از مسائل اقتصادی را می‌توان بیان کرد.

البته عدم معرفی درست جاذبه‌های متنوع و جدید توسط فعالان بخش گردشگری کشور و عدم وجود زیرساخت‌ها و جاذبه‌های اقتصادی و تفریحی در دیگر مناطق که جایگزین شرایط گردشگری در شمال کشور شود، دلیل دیگری است که می‌توان بدان اشاره کرد.

چهار فصل بودن طبیعت ایران و وجود شهرهایی در مناطق شمال غرب و غرب کشور با آب و هوایی خنک شاید می‌توانست راه حل این مشکل باشد اما دلیل عمده سفر نکردن مردم به مناطق غربی کشور کمبود محل اسکان مسافران به نسبت شهرهای شمالی است.

گاهی اوقات آرامش ناشی از وجود برخی امکانات یا گسترده بودن شرایط اقامت در مناطق شمالی باعث شده تا اولین گزینه بسیاری از مردم برای سفر به شمال کشور باشد.

لذا باید در نظر گرفت که مردم نقش مهمی در انتخاب گزینه‌های دیگر دارند که البته در کنار آن نقش متولیان گردشگری کشور و فعالان حوزه گردشگری که می‌توانند در جهت دادن فعالیت‌های گردشگری نقش‌آفرین باشند را نباید نادیده گرفت.

با تمام این مسائل متولیان امر می‌توانند در رسانه‌های مختلف انواع گزینه‌های جدید گردشگری و به‌ویژه مناسب بودن شرایط آب و هوایی آنها و سهولت رفت و آمد در جاده‌هایی که کمتر با ازدحام روبه‌رو می‌شوند و وجود تسهیلات در آن نقاط را تبلیغ کنند به نحوی که در تصمیم‌گیری مردم برای انتخاب مقاصد جدید مؤثر باشد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
پيامكي داخل
تلگرام صفحات داخلي
مازند اسپرت