امروز: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ -
کد خبر: ۳۱۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴
جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، در دهمین نشست شورای معاونان و مدیران دادسرای تهران از بازداشت احمد شفیع زاده، مدیرعامل سابق بانک دی خبر داده است.

به گزارش تیتر امروز، «برای موفقیت در عرصه اقتصاد باید راه شهدا را ادامه دهیم» این را مدیر عامل سابق بانک دی در اسفند ماه سال گذشته در مراسم تقدیر از کارکنان ایثارگر این بانک گفته بود. حال او بر اساس خبر دادستان تهران به دلیل اتهامات انتسابی بازداشت شده است.


سردار احمد شفیع زاده پیشتر عضو هیات مدیره بانک مهر اقتصاد که قبلاً با نام موسسه مهر بسیجیان شناخته می‌شد بود. او همچنین در مقطعی فرمانده بسیج دانشجویی کشور نیز بود.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در دوران تصدی محمود بهمنی بر این نهاد پولی حاکمیتی و به دنبال بروز مشکلات مدیریتی و تراز نشدن حساب‌ها و البته تصویب طرح تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید انقلاب اسلامی و بانک دی، با تصمیم هیات مدیره این بانک مبنی بر تغییر جعفر جمالی و انتصاب محمود افضلی با عنوان مدیر عامل بانک دی موافقت نکرده بود اما در مهر ماه 92 و با تغیر مدیریت در بانک مرکزی با انتخاب وی موافقت به عمل آمد که بلافاصله با صدور حکمی،‌ انتصاب افضلی به سمت مدیریت عاملی بانک دی رسمیت پیدا کرد، اما این آغاز با پایان دولت دهم و بروز تغییرات مدیریتی در بنیاد شهید انقلاب اسلامی همراه شد و بدین ترتیب تغییرات تازه مدیریتی در این بانک اجتناب ناپذیر شد.

نکته این که پیش از انتخاب افضلی به سمت مدیریت عامل بانک دی در اوایل مرداد ماه 92، مجلس شورای اسلامی بر انجام تحقیق و تفحص از بنیاد شهید تاکید کرده بود که از جمله دلایل انجام این امر، عدم شفافیت مالی و وجود شائبه‌های مختلف در بخش‌های اقتصادی بنیاد و کشف اختلاس ۱۵ میلیارد تومانی و حیف و میل بیش از ۱۷۰ میلیارد از دارایی‌های بانک دی در صرافی‌های آن در امارات متحده عربی بود که منجر به دستگیر تعدای از کارمندان این بانک و همچنین فرار عده‌ای دیگری از آنها به خارج از کشور شده بود.

با بروز بحران در بانک دی و تصمیم مدیران ارشد برای تغییرات مدیریتی در این بانک، بانک مرکزی با این تصمیم موافقت نکرد و با عدم تأیید مدیر عامل و اعضای هیات مدیره جدید، این هیأت رسمیت پیدا نکرد و از این رو برای مدتی علاوه بر بحران مالی و قانونی شکاف مدیریتی نیز در این بانک دهان گشود، موضوعی که باعث شد افضلی به عنوان سرپرست هدایت این بانک را بر عهده بگیرد در حالی که رئیس هیأت مدیره پیشین نامه‌ای را خطاب به اعضای هیأت مدیره جدید و قدیم و بانک مرکزی با موضوع ادامه فعالیت اعضای قبلی هیات مدیره ارسال کرده بود.

کلید علنی کردن تخلفات بنیاد شهید در دوره احمدی‌نژاد را سال 91 سازمان بازرسی کل کشور زد و از اختلاس یکی از مدیران بخش تسهیلات خبر داد که در جریان پرداخت بیمه عمر 15 میلیارد تومان اختلاس کرده بود که امیر خجسته رئیس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس می‌گوید رقم دقیق 7 میلیارد تومان بوده است اما بررسی‌های هیات تحقیق و تفحص مجلس پرده از تخلفات بسیاری برداشت که بخشی از آن را چند هفته پیش امیر خجسته در یک نشست خبری اعلام کرد.

امیر خجسته به همراه 89 نماینده دیگر طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید را در صحن مجلس برده و مصوب کردند و خجسته رئیس هیات تحقیق و تفحص شد. نتیجه تحقیق بنا به روال آیین نامه داخلی مجلس به کمیسیون اجتماعی برده شد اما این کمیسیون مجلس نهم آن را تصویب نکرد و بنابراین گزارش هیچگاه در صحن علنی مجلس خوانده نشد.

درباره عملکرد کمیسیون اجتماعی در آن زمان حرف و حدیث‌هایی بالا گرفت. در روند تحقیق و تفحص نیز برخی از نمایندگان کنار کشیدند که شایعه شد آنها تهدید یا تطمیع شده‌اند. اما در نهایت در مجلس دهم،‌ این پرونده بدون اینکه روال عادی را طی کند، از طریق رئیس مجلس به رئیس قوه قضائیه فرستاده شد و روز گذشته هم دادستان تهران خبر داده که گزارش هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به دادسرای تهران فرستاده شده و مدیرعامل سابق بانک دی (بانک وابسته به بنیاد شهید که به گفته خجسته بیشتر تخلف‌های مالی بنیاد در این بانک صورت گرفته) بازداشت شده است.

جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، در دهمین نشست شورای معاونان و مدیران دادسرای تهران از بازداشت احمد شفیع زاده، مدیرعامل سابق بانک دی خبر داده است.

دادستان تهران، در خصوص رسیدگی به گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از بنیاد شهید، از ارجاع گزارش مذکور در بخش مربوط به بانک دی به شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت خبر داد و بیان کرد: بخش دیگر گزارش در دست بررسی و اقدام است.

وی هم­چنین اعلام کرد مدیر عامل سابق بانک دی به لحاظ اتهامات انتسابی بازداشت شده است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
پيامكي داخل
تلگرام صفحات داخلي
مازند اسپرت