امروز: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ -
کد خبر: ۱۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۸
شورا، حلقه ی واصله بین مردم و مدیریت شهری است و مطالبات شورا مطالبات مردم است و اگر نقش خوبی را بعنوان حلقه واصل بین نگاه و خواسته های مردم در مدیریت شهری و انتقال این دیگاه به مدیریت شهری و دولت خوب ایفاء نمایند می توانند در توسعه و آبادانی درهمه ابعاد شهر اعم از عمرانی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نقش آفرین کنند.
جایگاه شورا بعنوان مجلس محلی در مدیریت شهری نقش مهم و بسزایی دارد و اعضای آن بعنوان نمایندگان مردم برای احقاق مطالبات در حوزه مدیریت شهری فعالیت می کنند .

مردم در انتخاباتی حضور پیدا و افرادی را بعنوان نمایندگان خود برمی گزینند تا در حوزه ی مدیریت شهری بتواند از حقوق آنها در همه عرصه ها دفاع کنند.

از این حیث شورا، حلقه ی واصله بین مردم و مدیریت شهری است و مطالبات شورا مطالبات مردم است و اگر نقش خوبی را بعنوان حلقه واصل بین نگاه و خواسته های مردم در مدیریت شهری و انتقال این دیگاه به مدیریت شهری و دولت خوب ایفاء نمایند می توانند در توسعه و آبادانی درهمه ابعاد شهر اعم از عمرانی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نقش آفرین کنند.

بمنظور آشنایی با عملکرد و نقطه نظرات اعضای شورای اسلامی قائم شهر پای صحبت منوچهر حیدری نشستیم که ماحصل آن را در زیر می خوانید:

*اهمیت و جایگاه شورا در مدیریت شهری

شورا منتخب مردم می باشد و افراد منتخب بعنوان نمایندگان آنان در پارلمان محلی تصمیمات بزرگی برای پیشرفت و توسعه شهری اتخاذ نمایند و اگر نتوانیم این جایگاه را بشناسیم و ازحقی که مردم از طریق رای برای ما ایجاد می کنند دفاع کنیم قطعا جایگاه و نقش ما نمود پیدا نخواهد کرد.

به این جهت اعتقادم این است که شورایی موفق و تاثیر گذار است که ارتباط تنگاتگ و مانوسی با مردم داشته باشد و از خواسته ها، دیدگاهها و مطالبات مردم مطلع باشد.

لذا چه در دستگاههای اجرایی و دولتی و چه در حوزه مدیریت شهری که شهرداری است این مطالبات باید بر اساس اعتبارات حوزه شهرستان اولویت بندی شود تا به سمت اجرایی شدن سوق داده شود.

اگر بتوانیم از مطالبات مردم اطلاع دقیق داشته باشیم و در اولویت بندی مطالبت خوب عمل کنیم و بعد از شناخت اولویت ها در احقاق مطالبات و رفع موانع برای اجرای اولویت ها نقش خوبی داشته باشیم شورای پویا و با نشاطی خواهیم داشت.

*تعامل شورا و شهرداری قائم شهر

یکی از مهمترین وظایف شورا، انتخاب شهرداری توانمند و مدیر است که مجری مصوبات شورا باشد.قطعا ارتباط تنگاتنگ بین شورای شهر بعنوان کسانی که باید طرح و لوایح ارائه بدهند و پروژه های متعددی را مصوب کنند و شهردار که بعنوان مجری مصوبات پای کار است باعث توسعه خدمات شهری می گردد و این ارتباط باید دوسویه و نزدیک باشد و زمانی مدیریت شهری موفق است که این ارتباط و این زنجیرمتصل باشد . ما شهرداررا بعنوان عضو دوازدهم شورا در کنار خود می دانیم و این ارتباط کاملا معقول و منطقی است.

*لزوم طرح سوال از شهردار

ماده 73 قانون شهرداری ها، برای اعضای شورا اختیاراتی تعریف کرد که طبق آن چگونه می شود از عملکرد شهرداری طرح سوال کرد و تذکر داد و موارد را پیگیری نماییم.

این تذکر و طرح سوال چراغ راه برای شهرداری می باشد که خدمات بیشتری را به مردم ارائه دهد تا زمانی که کارهای اجرایی کند پیش می رود و یا مطالبات مردم محقق نشده است، حق تک تک اعضای شوراست که مطالبات مردم را بعنوان تذکر و طرح سوال از شهردار داشته باشند و این پویایی شورا و شهرداری است و اگر مطالبات مردم معلق بماند و اجرا نشود ماده 73 مشخص کرد که شورا باید چگونه تصمیم بگیرد.

*مهمترین برنامه های سال گذشته و سالجاری شورای اسلامی قائم شهر

سال گذشته بودجه شهرداری 60 میلیارد تومان بوده است. مصوب کردیم که تقریبا 60 درصد این بودجه در بخش پروژه های عمرانی و 40 درصد مابقی را در حوزه جاری و جانبی دیده شود.

در حوزه عمرانی پروژه های متعددی را برای شهرداری تعریف کردیم و برای آن ردیف اعتباری دیده شد.تکمیل پروژه تقاطع سراه الغدیر که یکی از پروژه های مهم و اساسی شهر است، ایجاد بوستانها و پارک های محله ای در نقاط مختلف شهر، مدیریت ترافیک با انجام توافقات در نقاط مختلف برای عقب نشینی معابر و خیابانها بمنظور مدیریت معضل ترافیک درون شهری، بازگشایی کمربندی جنوبی، پیگیری و عقب نشینی خیابان جویبارو کانال مادر، که در حال اجرا در کمربندی شمالی است و برای اتمام این کانال اعتبار خوبی گذاشتیم و پیگیری های شده تا بتوانیم آبهای سطحی منطقه شمالی شهر ساماندهی شود تا در زمان بارندگی مشکلات مردم مهمانسرا و نیما و خیابان جویبار که همیشه در زمان بارندگی دچار ابگرفتگی شدید می شود مرتفع گردد.

اینها از پروژه های اولویت دار و مهم شورا بود که بنا داریم دغدغه جدی داشته باشیم و شهرداری نیز موظف است این پروژه ها را پیگیری کند تا بابت اجرایی شدن دست بکار شود.

کارخانه کمپوست بعنوان یکی از معضلات شهر، به جد در دستور کار قرار دارد در حال پیگیری و حل موانع آن هستیم تا بسمت اجرایی شدن برود .

ممیزی املاک در سطح شهر که یکی از برنامه های جدی ماست . برای شناخت از سرانه جمعیت واملاک تجاری و مسکونی در حوزه مدیریت شهری

در حوزه فرهنگی، تجلیل از قهرمانان، برگزاری مراسم تا بعداظهر تاسوعا .مراسم ارتحال امام. در تمام برنامه فرهگی نقش شورا و شهرداری بارز تر از سایر دستگاهها و حتی دستگاههای مرتبط فرهنگی است.

در برگزاری مراسم راهپیمایی ها نقش اول در تهیه امکانات سخت افزاری و نرم افزاری شهرداری و شورا بعهده دارند .

برگزاری یادواره های شهدا در نقاط مختلف شهر، تجلیل از معلمین در هفته معلم، تجلیل از ازادگان و جانبازان و جشن پدران آسمانی، تجلیل از فرزندان شاهد و نخبگان شهر نیز از دیگر برنامه های شوراست.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
پيامكي داخل
تلگرام صفحات داخلي
مازند اسپرت