امروز: ۰۱ آذر ۱۳۹۶ -
کد خبر: ۱۲۳۳۳
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۶
شهرستان تاریخی چالوس در غرب استان مازندران با داشتن جنگل، کوه، دریا و جلگه تمام مواهب خدادای را یک‌جا در دل خود دارد.


به گزارش تیتر امروز، این شهرستان یکی از زیباترین، معروف‌ترین و مهم‌ترین مناطق شمالی کشور است که با داشتن دریا، جنگل، کوه و جلگه به‌صورت توامان ، جاده‌های زیبا و بی‌نظیر و نیز جاذبه‌های  تاریخی و طبیعی متعدد مورد اقبال مسافران و گردشگران از داخل و خارج کشور قرار گرفته است.

چالوس با واقع شدن در جلگه‌ میانی‌ سواحل‌ دریای‌ خزر یکی از شهرهای مهم و تاریخی استان مازندران محسوب شده و زمانی از توابع رویان بود.

شهرستان چالوس که  با 2/4 درصد جمعیت در مجاورت شهرستان ساحلی نوشهر قرار دارد در گذشته با نام "شالوس و چالس" تلفظ می‌شد و همچنین در اطراف آن دو شهر کوچک دیگر به نام کبیره و کچه نیز وجود داشته است.

بعضی از علمای جغرافیانویس، چالوس را از آبادی‌های طبرستان دانسته‌اند.

 محمد‌بن اویس از امرای دوره تسلط خلفای عرب به دستور خلیفه معتصم به حکمرانی چالوس منصوب شد.

محمدبن اویس حکمران رویان (قسمتی از طبرستان) بود و پسرش احمد نیز حکمران چالوس بود. شهر چالوس در زمان حمله امیر تیمور تخریب شد و تا قرن‌های متمادی به صورت روستایی کوچک بود.

چالوس در دهه اول قرن 14 شمسی (1310) با پشتیبانی دولت وقت آرام آرام به صورت شهری سازمان یافته در آمد و امروزه به شهری زیبا با امکانات فراوان جهانگردی تبدیل شده است.

 

جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر که در ذیل تنها به ذکر بخش کوچکی از آن اشاره می‌شود عبارت از کاخ چای‌خوران، کاخ ملکه مادر، دریاچه ولشت، منطقه ییلاقی و کوهستانی دلیر، پارک جنگلی فین، تله‌کابین نمک‌آبرود و هتل پارسیان آزادی خزر است.

*کاخ چایخوران

کاخ چایخوران که  از بناهای دوره پهلوی اول است در جنوب میدان معلم چالوس و در منطقه‌ای موسوم به محوطه کاخ واقع شده و اکنون به عنوان مکان اداره میراث فرهنگی چالوس مورد استفاده قرار دارد.

این بنا در محوطه‌ای به مساحت تقریبی4 هزارمترمربع، در یک طبقه و زیرزمین احداث شده‌ که دارای دو ورودی اصلی بنا در ضلع غربی و شرقی است.

 فضاهای داخلی ساختمان مشتمل بر دو بخش اصلی و خدماتی بوده که با راهروی میانی به هم مرتبط است، بخش اصلی شامل بالکن ستون‌دار شمالی و دو تالار مربع شکل در جنوب آن و یک تالار مستطیل شکل در جهت شمالی و جنوبی است که با تزئینات زیبای گچ‌بری آراسته شده‌است.

بخش خدماتی دارای دو اتاق و آب‌دارخانه و دو ایوان در دو سوی شرقی و غربی است و همچنین پوشش بام آن به صورت شیروانی، تراس آن به شیوه خاصی نرده‌چینی شده و این کاخ همان‌طور که از نامش مشخص است به منظور استراحت موقت و کوتاه‌مدت به‌کار می‌رفته‌ است.

 

*کاخ ملکه مادر 

این کاخ که از بناهای دوره پهلوی دوم است در مجاورت شهر چالوس در روستای مازو‌پشته، ابتدای جاده زوات و در ابتدای کمربندی نمک‌آبرود در کنار جنگل احداث شده است.

 این کاخ در دو طبقه ساخته شده است و برای اقامت موقت مادر محمدرضا شاه پهلوی (همسر دوم رضا شاه) در مدتی که محمدرضا پهلوی در رامسر به سر می‌برد به دستور وی و توسط بنیاد پهلوی و تحت نظر اسدالله علم ساخته شد.

 این کاخ معماری خاص و زیبایی دارد که در زمینی به‌مساحت 50 هزارمتر مربع بنا گردیده است.

کاخ مادر که یک دارایی ملی است توسط بنیاد شهید در یک مزایده صوری به مالک خصوصی واگذار شده و برای استفاده از زمین آن به حال خود رها شده که هم‌اکنون و در حال تخریب است. تاکنون تلاشی جدی برای ثبت این اثر تاریخی و فرهنگی صورت نگرفته است و به خاطر حفظ منافع خاص، تلاشی نیز برای معرفی آن صورت نمی‌پذیرد.

 

*دریاچهٔ ولشت

دریاچه ولشت دریاچه‌ای در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت می‌باشد، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن‌آباد واقع گردیده‌است. در قسمت جنوب غرب این ناحیه علم‌کوه قرار دارد.

دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می شود که محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است.

مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق كندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی بیست و سه كیلومتر و بعد از پل كجور و گذر از سربالایی ها و پیچ های جنگل تا كنار دریاچه ادامه می یابد. دریاچه ولشت به دلیل چشم انداز سبز و طبیعت منحصر به فرد آن از جمله دیدنی ترین میراث طبیعی كشور محسوب می شود كه این امر هر ساله بسیاری از گردشگران را برای بازدید از این منطقه جلب می كند. حضور گردشگران بدون نظارت، طی سال های گذشته طبیعت این منطقه آسیب پذیر و اكوسیستم طبیعی آن را دگرگون كرده است.

 

 

*روستای ییلاقی کوهستانی دلیر

روستای دلیر دارای رشته کوه‌های زیاد و چشمه‌های آب زیر زمینی فراوانی است و داری چند کوه معروف به نام‌های: لشکرک و کَکی کُت و کاتیلو و نرگیس کَش و... است و دره بسیار ژرف و عمیقی به نام پِل‌او (در زبان گیلکی به‌معنای آب قدرت‌مند و فیل مانند است).

فاصله زمانی دلیر از چالوس حدود دو ساعت بوده و این روستا یکی از روستاهای شمالی ایران هست که آب و هوای دلپذیر و مه صبحگاهی دل‌نشینی دارد و با داشتن طبیعت گسترده،ناب و بکر  از آنجا که بافت روستایی خود را حفظ کرده و کوه‌های آن مملو از درخت و زیستگاه بسیاری از حیوانات است می‌توان به جرات گفت که روستایی دست‌نخورده است.

*قله دوست‌داشتنی زرینه‌کوه

از دیگر کوه‌های این منطقه می‌توان به قله وحشی و بسیار دوست داشتنی زرینه‌کوه اشاره کرد.

 بر حسب اطلاعات موجود این قله 4200 متری به‌دلیل نقاب‌های برفی و احتمال سقوط بهمن در هیچ زمستانی فتح نشده است اما برای صعودهای تابستانه می‌توان از مسیر های دو روزه (صعود از دشت نمه‌چال) و یا یک‌روزه بهره جست .

لهجه‌ای که در این روستا تکلم می‌شود لهجه مازندرانی است و این روستا در بخش کلارستاق وجود دارد.

*پارک جنگلی فین

پارک جنگلی فین یا پارک جنگلی چالوس در قسمت جنوب شهر چالوس و در ۶ کیلومتری محور اصلی جاده چالوس ـ کرج بعد از پلیس راه چالوس واقع شده است که بیش از سه دهه مورد استفاده گردشگران شمالی و یا گردشگرانی که از این محور قصد عزیمت به استان‌های شمال غربی و شمال شرقی (مشهد) دارند، می باشد.

این پارک از نظر فیزیوگرافی و توپوگرافی جزیی از آب‌خیز رودخانه چالوس و یک عرصه جنگلی در حاشیه رودخانه چالوس است.

رودخانه چالوس که از کنار آن می گذرد ویژگی خاص و جالبی به آن می‌بخشد. در این پارک، اردوگاهی احداث شده است که کلبه و کوم‌ هایی برای اقامت مسافران دارد.

 

پارک جنگلی چالوس دارای امکانات مختلفی چون آلاچیق، کلبه، مکان مناسب جهت نصب چادر، رستوران، مغازه‌های مختلف و سایر امکانات نظیر میز، نیمکت و جایگاه بازی بچه‌ها نیز می‌باشد.

 

پارک جنگلی چالوس را به این دلیل پارک جنگلی فین می نامند که در حوزه قدیمی جنگل فین قرار دارد که دهکده کوچکی در سال‌های پیش در جوار آن قرار داشت.

پل طلاجو در همین نقطه بر روی رودخانه چالوس قرار داشت این پل سنگی تا سال ۱۳۲۰ نیز باقی بود و یکی از مکان‌های تفریحی به‌ویژه در ایام نوروز، خصوصا روز سیزدهم نوروز به شمار می رفت.

 

* تله کابین نمک‌آبرود

شهرک جدید نمک‌آبرود که در 12کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی ۶۵۰ هکتار در بر می‌گیرد.

 حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن (از بلندی‌های رشته‌کوه البرز) تشکیل داده‌است.

 وجود پارک‌های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی ۲۰۰ هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده‌است.

 ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه‌های بصری فوق‌العاده واقع شد.

نمک آبرود به دو بخش توریستی و مسکونی تقسیم شده است. بخش مسکونی در 8 محله برای جمعیتی توریستی تا یکصد هزار نفر طراحی شده است و معابر ورودی محلات مسکونی از سایر نقاط شهرک جدا شده است.

بخش توریستی امکانات تفریحی فراوانی مانند تله‌کابین خط 1 و 2 - سورتمه - کارتینگ - پارک ماجراجویی - شهر بازی - شیر دریایی - باشگاه تیراندازی - موتور 4 چرخ و غیره دارد.

*هتل پارسیان  آزادی یا هایت چالوس

هتل پارسیان آزادی خزر یا هتل هایت خزر در کیلومتر 12 جاده در مقابل مجموعه تفریحی تله‌کابین نمک‌آبرود واقع شده و با 174 اتاق دوتخته و سه‌تخته بسیار زیبا و سوئیت رویال، سوئیت جونیور، اتاق کابانا، لابی بی‌نظیر و زیبا در طبقه همکف،می‌تواند گزینه‌ای برای اقامت مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در طول سفر به شمال محسوب شود.

هتل 5 ستاره پارسیان آزادی خزر یا هتل هایت سابق در شمال و در کنار دریای خزر و جنگل‌های شمال با مدرن‌ترین امکانات و فراهم نمودن موقعیت مناسب  تفریحات ساحلی و جنگلی، آماده ارائه خدمات اقامت به مسافران شمال کشور و چالوس است.

*خدمات هتل آزادی یا هایت چالوس

امكانات هتل پارسيان آزادي یا هتل هايت خزر مي توان به استخر روباز (قابل استفاده در تابستان)، سونا و جکوزی، كافي شاپ و آلاچيق ساحلي، فروشگاه‌هاي صنايع دستي ،دوچرخه‌سواری ساحلی، اينترنت wireless، پخش فيلم و كارتون جهت كودكان در اتاق‌ها و امكانات ورزشي اشاره نمود. 

*چالوس عقیق همیشه سبز

به گزارش تیتر امروز، جاده چالوس با وجود  مناطق دیدنی متعددی که در اطراف خود دارد مقصدی است برای تمام فصول که هر زمان می‌توان گوشه‌ای را به تماشا نشست.

 

شهرستان چالوس در غرب استان مازندران و در ساحل دریای خزر واقع شده است که دارای سابقه تاریخی فراوانی بوده و به‌دلیل سرسبزی‌ها و زیبایی‌ها به عقیق همیشه‌سبز مشهور است و سالانه گردشگران زیادی را به‌خود جذب می‌کند.

 این شهرستان از شمال به دریای خزر، جنوب به استان تهران،از غرب به شهرستان عباس‌آباد و از شرق به شهرستان نوشهر متصل است و با داشتن دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری و توریستی مانند مکان‌های تفریحی ، پارک‌های جنگلی ، پلاژها و زیارتگاه‌ها ، کاخ چایخوران، بوستان جنگلی فین، آبشار هریجان،پارک جنگلی نمک‌آبرود،تله‌کابین نمک‌آبرود، دریاچه ولشت و دیگر مناظر طبیعی مقصد سفر هر ایرانی را در ابتدای راه‌ به سمت خودش می‌کشاند که امیدواریم امسال نیز همانند سال‌های گذشته این شهرستان بتواند برای گردشگران و مسافران این خطه سرشار از شادکامی و همراه با خاطرات خوش محسوب شود تا شاید راهی برای رونق اقتصادی منطقه به‌شمار آید که این امر نیز در صورت توسعه و اصلاح زیرساخت‌های نامناسب منطقه دور از ذهن نیست.

گزارش: زهرا خطیبی

 

 

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
پيامكي داخل
تلگرام صفحات داخلي
مازند اسپرت