امروز: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ -
کد خبر: ۱۲۰۸۰۱
۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
آفرودسواری یا نابودی طبیعت
اما حالا که دیگر آب‌ها از آسیاب افتاده، می‌بینیم که چطور عده‌ای با سوء استفاده از غفلتِ مسوولان و فقدان نظارت‌ها، جنگل‌های زیبای هیرکانی به حیاط خلوت آفرودبازها تبدیل شده است!

ویدیوی یک دقیقه‌ای، تصاویری از تاخت و تاز و جولانِ خودروهای جفت دیفرانسیل در منطقه هزارجریب نکا را نشان می‌دهد. معلوم نیست چه کسی به آنها مجوز داده است که با اتومبیل‌هایشان به جانِ جنگل‌های هیرکانی بیفتند!
نکته‌اش اینجاست که این ویدیو دقیقا همزمان با افتتاحِ پارک جنگلی قرمرز منتشر و در فضای مجازی دست به دست شد.
یعنی دقیقا همان روزی که استاندار محترم و جمعی دیگر از مسوولین سرگرمِ افتتاحِ پارک جنگلی بودند، کمی آنسوتر، عده‌ای بدون مجوز! مشغولِ پایمال کردنِ حقِ حیاتِ جنگل‌های هیرکانی در منطقه هزار جریب بودند!
جالب است بدانید که طبق گفته‌ی امام جمعه محترم شهرستان نکا (به نقل از یکی از خبرنگاران حاضر در مراسم) واژه قُرمَرِض که به اشتباه در میانِ مردم باب شده است، در واقع قُرمَرِز بوده به این اعتبار که سابق بر این، (مشخص نیست دقیقا چند سال پیش) در کنار چشمه قرمرض یا همان قرمرز، درخت ممرزی قرار داشت که دارای قُر یا برآمدگی بود. محلی‌های این درخت را نشانی چشمه می‌دانستند. کم کم درخت از بین رفت و نامِ قرمرض بر سر زبان‌‌ها افتاد و مردم هم تصور می‌کنند لابد این واژه نشان از خاصیت درمانی آب چشمه برای امراض مختلف دارد! در حالی که اساسا ریشه این واژه چیز دیگری است.
با این وصف، یک پرسش به وجود می‌آید و آن، اینکه اکنون چه بر سرِ این درخت و هم‌قطارانش که از تبارِ بومیان سرسبز و نجیبِ جنگل‌های هیرکانی (درختانِ راش، زبان گنجشک، آزاد، شمشاد، افرا، توسکا، زربین و سرخدار و ...) آمده است؟!
کسی خبر دارد که قُرممرز چطور برای همیشه از میان ما رفت؟! نکند تبری بی‌مهابا و بدون آنکه قدر و قیمتش را دانسته باشد ناغافل او را از هستی ساقط کرده باشد؟!
اصلا کسی دیگر به این چیزها اهمیت می‌دهد؟
*آن موقع داغ بودیم!
یادم هست فقط چند روز بعد از انتشارِ خبرِ ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، وقتی هنوز در حالِ خوشحالی و سرور بودیم، عده‌ای فرصت طلب به دنبالِ آفرودبازی در دلِ این زیبایی‌های خدادادی بودند! آن زمان، چون هنوز خبر ثبت جهانی این جنگل‌ها (فسیل‌های زنده) هنوز داغ بود و مُهر تاییدِ ثبت جهانی یونسکو نیز هنوز خشک نشده بود، به سرعت با به راه افتادن سر و صدای فعالان منابع طبیعی و محیط زیست و پویش‌هایی در سطح استان‌های شمالی و کشور، نقشه‌های شومِ آفرودکاران نقش برآب شد.
اما حالا که دیگر آب‌ها از آسیاب افتاده، می‌بینیم که چطور عده‌ای با سوء استفاده از غفلتِ مسوولان و فقدان نظارت‌ها، جنگل‌های زیبای هیرکانی به حیاط خلوت آفرودبازها تبدیل شده است!
*پوشش گیاهی زیر چرخ‌های آفرود نابود می‌شود
اینکه پایِ این تفریح لاکچری و مخرب طبیعت، چرا و چگونه به ایران باز شد مبحث دیگری است و در حوصله خوانندگان این مقال نمی‌گنجد اما برای تنویر افکار عمومی حتما نیاز است که به آسیب‌‎های جبران‌ناپذیر این ورزش (البته اگر بشود اسمش را گذاشت ورزش)، اشاره‌ای بشود.
کارشناسان و متخصصان منابع طبیعی می‌گویند:« پوشش گیاهی زیر چرخ‌های آفرود نابود می‌شود» و درست هم می‌گویند.
به گفته‌ی معاون فنی حفاظت محیط زیست مازندران، وقتی خودروی آفرود در مناطق جنگلی گذر می‌کند چاله‌ای ایجاد می‌شود که در روزهای بارانی، تردد را برای خودروهای محیط‌بانی سخت خواهد کرد.
همچنین به گفته‌‌ی اسماعیل کهرم، بوم‌شناس برجسته ایران، زمانی که یک مسیر به دفعات زیاد محل عبور خودرو می‌شود، خاکِ آن منطقه فشرده شده و منفذهایی که در زیر آن به عنوان لانه حیوانات قرار دارد؛ تخریب می‌شود و حیوانات داخل یا فرار می‌کنند و یا می‌میرند. کارشناسان و متخصصان جنگل می‌گویند:«ویراژ دادن در مناطق جنگلی با اتومبیل‌های سنگین، سبب تخریب پوشش گیاهی کف جنگل شده و در حریم رودها نیز موجب تغییر بستر رود را فراهم می‌آورند.»
بنابر نظر کارشناسان مربوطه، هنگامی‌که ماشین یا جسم سنگینی وارد جنگل می‌شود باعث کوبیده شدن زمین شده و وضعیت رشد گیاهان منطقه حتی علف‌ها و گیاهان خودرو را هم به خطر می‌اندازد.
*اگر خاموش بنشینیم گناه است
در زمانِ وقوعِ سیل سهمگین نکا، فقط 9 سال داشتم اما خبرِ آنقدر تلخ و جانکاه بود که هنوز تصاویری از مردمِ مصیبت زده و هراسان آن روزها در یادم مانده است. سیلِ مهیبی که بامداد ۵ مردادماه، در شهر نکا آغاز شده بود و منجر به ناپدید شدن و مرگِ ۸۰ نفر از نکایی‌ها شد.
بارندگی شدید به بالا رفتن سطح رودخانه نکارود و در نهایت طغیان رودخانه مذکور که از میانه شهر عبور می‌کرد انجامید. ساکنین حاشیه رودخانه نکا از این حادثه به عنوان واقعه‌ای تلخ و فراموش نشدنی یاد می‌کنند.
در اثر این واقعه پل اصلی این شهر، پل راه‌آهن، راه‌های روستایی، تعدادی از روستاها و زمین‌های کشاورزی و تعداد زیادی از ساختمان‌های اداری خسارت دیدند. علاوه بر آن تأسیسات و تجهیزات زیربنایی نظیر آب و برق و تلفن خسارت زیادی را متحمل شدند. از بین رفتن پوشش گیاهی و نابودی جنگل‌های بالادست، تا سال‌ها بعد از آن واقعه، به عنوان مهم‌ترین متغیر و مولفه در ایجاد سیلابِ نکا برشمرده شده بود و حالا سوال اینجاست که آیا مردم و مسوولان شهرستان نکا، آن روزهای تلخ و دردناک و جانکاه را از یاد برده‌اند؟!
آیا ویدیوی مزبور از حضورِ آفرودسواران، به دست مسوولان نرسیده است؟!
راهکار برای مقابله با این افراد چیست؟
ایجاد پارک جنگلی و مکانی مفرح برای مردم خوب است، اما به شرطی که باعث نشود، اولویت‌ها را فراموش کنیم!
مائده مطهری زاده\خبرشمال
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم