امروز: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ -
کد خبر: ۱۲۰۷۶۹
۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۳
شالیزارهای برنج، باغ‌های مرکبات، سرسبزی جنگل و ماهیان استخوانی، اوزون برون و خاویار دریای خزر برای ایرانیان شناخته شده هستند، اما هنوز میوه‌های جنگلی، سبزی‌های کوهی و زنبورستان‌های اعماق جنگل نه تنها برای بسیاری از هموطنان شناخته شده نیست بلکه بخش قابل توجهی از هم استانی‌ها به خوبی با این نعمات الهی آشنا نیستند.
فصل پاییز را به رنگارنگ شدن برگ‌ها و برگ ریزان خزان می‌شناسیم، اما درهمین فصل، میوه‌جات جنگلی به گویش مازنی  اعم از خرمندی، کنس، سیو ولیک، سرخ ولیک، ترش انار، تلکا، اغوز،انجیر، حتی در ارتفاعات بالادست زرشک، یا در دیگر فصول، ترش هلی، تله سه، تمشک، بر شاخه ساران درختان و درختچه های جنگلی به ثمر می‌نشینند.

 از دیرباز مادران ما و زنان دیار تبرستان به ویژه در ارتفاعات سوادکوه و سوادکوه شمالی، دوهزار، سه هزار، هزارجریب، لاریجان و...، در زمان‌های مختلف طی سنتی دسته جمعی با دیگر زنان غیور به برداشت این نعمات الهی با شیوه مخصوص "دار روشی" بگونه‌ای، که ساقه و شاخه‌های درختان آسیب نبینند، می کردند و سپس با هیمه‌های جنگلی و آتش بر افروخته، برکن بزرگ را بار می‌گذاشتند و بعد از اقدامی ماهرانه و البته وقت گیر از میوه جات یادشده ترشی، رب، دوشاب ناب بعمل می آوردند و یا مربای ارگانیک تولید می‌کردند.

زنان تلاشگر سوادکوهی و بانوان زحمتکش دیگر نقاط علاوه بر اینکه دوشادوش مردان و دیگر اعضای خانواده در زراعت. و مالداری دامداری سنتی نقش داشتند و رسالت مادری و همسری را نیز بعهده داشتند، اما غافل از طعم غذاها و شکم پری طیور روی سفره نبودند و در ایام متناسب با رویش سبزیجات در دامان طبیعت و بر یال کوهستان‌های صعب‌العبور به چینش سبزیجات جنگلی و کوهی می‌پرداختند که از جمله سبزیجاتی را که مادران ما بر سفره قرار می‌دادند باز به گویش مازنی، الزی، اوجی، پی تنک، انارریجه، گزنه، او تره، استا، عویه، متکا، اشکنی، زولنگ، قراچک، منگله، شال دم، سیروک، زرد ته تی و پیازی ،لولا، برفلیم، و...

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم