امروز: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۲۰۴۴۷
۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵

به گزارش تیترامروز به نقل از ایسنا، عضو هیات علمی گروه میکروبیولوژی دانشگاه مازندران گفته که، بر اساس برخی نظریه‌هایی که در مقالات زیرنظر سازمان WHO منتشر شده، ممکن است فرد ناقل، ۱۱ تا ۳۲ نفر را مبتلا کند، البته شاید کمی اغراق‌آمیز باشد.

فاطمه رودباری اظهار کرد: روز به روز اطلاعت‌مان نسبت به ویروس کرونا، افزایش می‌یابد و به همین جهت، راهکارهای جدید نیز، پیش‌روی مردم قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی باید زودتر آغاز و یا اینکه استفاده از ماسک اجباری می‌شد، تصریح کرد: دلیل این تاخیر، ناشناخته بودن ساختار و رفتارهای ویروس کرونا بود و در نتیجه مشخص می‌شود که پس از گذر از پیک اول، با بی‌توجهی به مسائل بهداشتی، احتمالا شاهد موج دوم و سوم نیز خواهیم بود.

عضو هیات علمی گروه میکروبیولوژی دانشگاه مازندران با بیان اینکه اگر این روند ادامه داشته باشد، آینده ویروس کرونا، مطلوب نیست، خاطرنشان کرد: به دلیل آمار اشتباهی که کشورهای دیگر دادند و ما هم به آن دلخوش کردیم، مشکلات فراوانی ایجاد شده است، به عنوان مثال، پیش‌بینی می‌شد که هر فرد ناقل، دو یه سه نفر را مبتلا می‌کند و استفاده از ماسک جدی گرفته نشد در صورتی که این آمار بسیاری بیشتر است و افراد بیشتر از یک فرد ناقل مبتلا می‌شوند.

رودباری با اشاره به اینکه بر اساس برخی نظریه‌هایی که در مقالات زیرنظر سازمان WHO منتشر شده، ممکن است فرد ناقل، ۱۱ تا ۳۲ نفر را مبتلا کند و البته شاید کمی اغراق‌آمیز باشد، تصریح کرد: این بدان معنی است که قدرت انتقال ویروس از فرد ناقل، به افراد سالم، بسیار زیاد است و ممکن است یک فرد بیمار تمام افراد اطراف خود را مبتلا کند، بنابراین توصیه می‌شود که تمامی افراد، نکات بهداشتی را رعایت کنند و مسئولان نیز با در اختیار گذاشتن ماسک ارزان قیمت، مردم را در این زمینه یاری رسانند.

وی با بیان اینکه با همکاری مردم و مسئولان می‌توان زمستان مطلوبی را در نظر داشت، اظهار کرد: تغییرات ویروس کرونا در حال بررسی است، در ابتدا مشکلات تنفسی مطرح می‌شد اما در حال حاضر در کنار این مشکلات، علائم گوارشی و مغزی نیز دیده شده است و نکته جالب‌تر آنکه، برخی علائم که در ظاهر هیچ ربطی به بیماری تنفسی ندارد به این ویروس ربط داده شده است.

عضو هیات علمی گروه میکروبیولوژی دانشگاه مازندران افزود: بسیاری از علائم کسانی که به این بیماری مبتلا شدند چشایی و بویایی بود، علائمی که بر روی مغز اثر دارد و لخته‌هایی که مشکل قلبی و مغزی ایجاد می‌کند.

رودباری با بیان اینکه ویروس کرونا، در هر جایی از کشور با توجه به مشکلاتی که ایجاد کرده، یک ماهیت جدید پیدا می‌کند، تصریح کرد: به عنوان مثال، بافت این ویروس در یک منطقه به دلیل انجام مسافرت‌های فراوان نسبت به منطقه دیگر که در آن مسافرت کمتر صورت می‌گیرد متفاوت و علائم آن نیز متفاوت است.

وی در ادامه در مورد صحت اطلاعات موجود در دنیا در مورد این ویروس بیان کرد: همچنان در ابتدای راه شناخت این ویروس قرار داریم و هر روز تحقیقات جدیدتری صورت می‌گیرد، اشکالی که وجود دارد این است که محققان در ابتدا، بدون توجه به صحت محتوا، در مقالات اطلاعاتی را منتشر می‌کردند که امروز در حال راستی‌آزمایی است بنابراین نمی‌توان به درستی محتوا و تحقیقات مطمئن بود.

رودباری خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع به نتایجی می‌رسیم که برخی بررسی‌ها را رد می‌کند و باعث می‌شود روند کار به کندی پیش برود، بنابراین باید بر اساس اطلاعات موجود با یک برنامه‌ریزی مدیریتی پیش برویم و پس از شناخت و تایید بررسی‌های جدید تحقیقات در خصوص این ویروس بومی سازی شود.

عضو هیات علمی گروه میکروبیولوژی دانشگاه مازندران در ادامه در مورد جلوگیری از موج های بعدی ویروس کرونا، تصریح کرد: مهم‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم رعایت بهداشت است، با مشاهده نمودار در اسفندماه میزان ابتلا به کرونا کمتر بود، پروتکل‌های بهداشتی بیشتر رعایت می‌شد اما در حال حاضر که متاسفانه شیوع بالاتری نیز داریم و ساده‌ترین راه استفاده از ماسک در اماکنی است که تجمع زیاد می‌شود.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم