امروز: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ -
کد خبر: ۱۲۰۲۲۷
۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
تیترامروز/علیرضا موسوی:

استاد حسین شهسوارانی فرزند آقا شیخ محمد به تاریخ 16 مهر ماه سال 1297 در روستای شاهسواران از دهستان مشک آباد بخش مرکزی شهرستان اراک در خانواده ای فرهنگی دیده به جهان گشود. وی پس از طی مراحل مقدماتی تحصیل با ورود به دانشکده حقوق دانشگاه تهران و اخذ مدرک لیسانس در رشته حقوق با دریافت ابلاغ قضایی از سوی وزیر وقت دادگستری در تیر ماه 1326 به عنوان دادیار دادسرای شهرستان بابل دوره درخشان خدمت قضایی خود را آغاز نمود. بنابر لیاقت و شایستگی فراوان، شهسوارانی پایه های مختلف قضایی را یکی پس از دیگری طی کرد و پس از انتصاب به مقام دادستانی استان مازندران (1341)، در اردیبهشت ماه سال 1345 در بالا ترین رده قضایی و به عنوان رئیس کل دادگستری همان استان منصوب گردید. ایشان در سال های بعد و با سِمت های مختلف قضایی و اداری از جمله ریاست کل دادگستری استان فارس و بنادر، مدیر کل اداره تصفیه و ورشکستگی، عضو معاون و مستشار دیوانعالی کشور به انجام امر خطیر قضا پرداخت. استاد حسین شهسوارانی با حکمی از سوی وزیر وقت دادگستری در دولت موقت مرحوم مهندس بازرگان به عنوان معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منصوب شده که این سِمت تقریبا تا پایان دوران افتخار آمیز خدمتش ادامه یافت.


علاقه بی حد و مرز استاد شهسوارانی به ادبیات و شعر پارسی که ریشه در دوران نوجوانی و هنگام دانش آموزی وی داشت، او را در میانسالی به یکی از پایه های وزین ادبیات کهن سرزمین ایران مبدّل ساخت. آشنایی و رفاقتِ نزدیک با بزرگانی چون محمد حسین بهجت تبریزی (شهریار)، محمد علی جمالزاده (پدر داستان کوتاه زبان فارسی)، علامه محمد تقی جعفری (فیلسوف شهیر قرن)، محمد ابراهیم باستانی پاریزی (مورخ نامدار کشور)، ابوالقاسم حالت (شاعر و طنز پرداز بزرگ تاریخ ادبیات)، ایرج افشار (محقق و پژوهشگر بی بدیل در تاریخ و ادبیات کشور)، محمد بهمن بیگی (بنیان گذار آموزش و پرورش عشایری کشور) و ده ها نفر از رجال ادبی و فرهنگی عصرِ خود شاهدی است بر این ادعا.

شرکت مستمر و مداوم استاد شهسوارانی در انجمن های ادبیِ بدون اغراق اکثر نقاط کشور و به ویژه عضویت موثر ایشان در دو انجمن ادبی بزرگ تهران و مازندران نیز حکایت از علاقه وافر استاد به شعر و ادبیات دارد. از استاد شهسوارانی چندین جلد کتاب، سفر نامه و مقالات متعدد در مجلات متفاوت فرهنگی و ادبی بر جای مانده است. در این میان کتاب نفیس و ارزشمند "باغ داد و ِداغ بیداد" (دفتر دوّمِ گذران عمر از خاطرات چهل سال خدمت قضایی) جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. استاد شهسوارانی علاوه بر حضور فعالانه در عرصه فرهنگ و ادب، در زمینه بسیاری از خدمات اجتماعی، بهداشتی، درمانی و ... نقش تاثیرگذاری ایفا نموده است.

همکاری و همیاری با دوست دیرینش زنده یاد دکتر اسماعیل شهیدی و فرزندان برومندشان دکتر سینا شهسوارانی و دکتر غلامعلی شهیدی در تاسیس و راه اندازی برخی مراکز درمانی شهرستان ساری، نشان از نگاه والای آن بزرگواران به مقوله مقدسِ خدمت به مردم دارد. استاد حسین شهسوارانی در نهایت و پس از عمری تلاش در مسیر اعتلای دانش و فرهنگ و ادبیات ایران زمین در شامگاه بیست و دوم خرداد ماه 1399 و در سن 102 سالگی دار فانی را وداع گفت و به دیدار معبود رسید.

و اینک فراقنامه ای در سوگ آن استاد فرزانه از مریدی که در کودکی و نوجوانی خود را شیفته استاد یافت و امید دارد که چون او بزیَد و چون او نیز بماند .

" از زمانی که به یاد دارم از بختِ نیک و اقبالِ خوش و به واسطه جنابِ پدر در محضر گرانمایه ای ایام سپری کردم که بزرگ استادِ ادب بود و عالیقدرِ علم و عالیجنابِ قضا. اویی که درعنفوان طفولیت بزرگم می خواند و با تاکیدی خاص "آقای آقا علیرضا"یم خطاب می کرد. کمی بعدتر از آن روزها و در اوان و هنگامِ نوجوانی، حضور در پیشگاهش را گرامی ترین تلمّذ یافتم و محضرش را والاترین تقدّس و در معیت بزرگانِ شهر و دیارم شب هایی به شیدایی در کنارش گذراندم و مستمعِ کلامی از جنس باران گشتم و مخاطبِ پند هایی از جانب هم اوی نازنین.

شب هایی که تجسمِ بهشت در انارستانِ بهشتی اش بود و باغستانِ زیبایش. همه شب پس از تَرکِ آستانش، مست از نه شرابِ کهنه، که از میِ لطافت و مُسکرِ محبت بودم. هر بار پس از کمی دور شدن از کوی او از پدر وعده دیدارِ نه چندان دیر تر می گرفتم که زیارتش کنم و هربار تازه ای بیاموزم از آموخته ها و تجربیاتِ گران بهای او.

ساعتی پیش از پدر آوای رحلتش را شنیدم و ندای وداعِ ابدیش. نَگِریستم، از آن رو که می دانستم شهسوارانی و شهسوارانی ها لایَموتانی اند که تا چراغِ علم و فروغِ ادب در این سرزمین روشن است، زنده و نامشان جاویدان و روحشان شاد است".

علیرضا موسوی شامگاه 22 خرداد ماه 1399 ساری

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم