امروز: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۲۰۲۲۳
۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹

معرکه گیری در ساحل دریای خزر

معرکه‌گیری از گذشته تاکنون همواره جزء یکی از جذاب‌ترین نمایش‌های خیابانی بوده که طرفداران زیادی را نیز به خود جذب کرده است.
امروزه نیز با وجود اینکه مدرنیته به زندگی مردم راه یافته و سرگرمی‌های بسیار متنوعی در دسترس افراد قرار گرفته است اما همچنان شاهد برپایی کم و بیش این مراسم خیابانی در گوشه و کنار شهرستان‌های مازندران هستیم.

عبارت: معرکه گیری نمایشی قدیمی است که به غیر از زنجیر پاره کردن و نمایش زور بازو، غالبا شامل ماربازی نیز می شود. در این گونه از نمایش «معرکه‌گیر» با انجام اعمالی جالب، بینندگان را که دور تا دور محل اجراء جمع می‌شوند، سرگرم می‌سازد.

معرکه‌گیری از دیرباز وجود داشته، گاه هدف خاصی در معرکه دنبال می‌شده و گاه مقصود فقط جمع‌آوری پول بوده است. گاه مخاطبان نیز با هدف خاص معرکه‌گیری را دنبال می‌کرده‌اند و گاه فقط از باب سرگرمی تماشاچی میدان و معرکه بوده‌اند؛ هر چه هست هنوز در گوشه و کنار شهرستان‌های استان این میدان برای معرکه‌گیران باز است و این نمایش کم و بیش رونق دارد.

تماشای معرکه، رایگان است ولی در حین نمایش یا پس از اتمام معرکه، تماشاگران داوطلبانه به معرکه گیر مبلغی به عنوان هدیه می‌دهند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم