امروز: ۲۰ تير ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۹۹۵۴
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری، با توجه به وقوع گرم شدن هوا در خصوص خطر حریق در جنگل‌ها و مراتع استان مازندران هشدار داد.

مهم‌ترین عوامل بروز و توسعه حریق در عرصه‌های جنگلی/هشدار وقوع حریق در جنگل‌ها

به گزارش تیترامروز به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری، سیدمحسن موسوی تاکامی با توجه به وقوع گرم شدن هوا درباره خطر حریق در جنگل‌ها و مراتع استان مازندران هشدار داد.

وی در این ارتباط اظهار کرد: با شروع فصل خزان و ریزش برگ‌ها و خشکیدن بوته‌ها و علف‌ها و احتمال بروز حریق از عموم هم استانی‌ها و مسافران تقاضا می‌شود به منظور رفع خطر احتمالی توصیه‌های ایمنی در مورد حریق را جدی بگیرند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری با بیان اینکه از مردم تقاضا داریم از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع جدا خودداری کنند، افزود: برای طبخ غذا از لوازم مخصوص این کار از جمله پیک نیک و ...استفاده کنید و چنانچه ضرورتا نیازمند به روشن کردن آتش در جنگل و یا پارک جنگلی هستند قبلا اطراف محل را از خار و خاشاک پاک کرده و پس از رفع نیاز، آتش را کاملا خاموش کنند.

موسوی با اشاره به اینکه کشاورزان قبل از آتش‌زدن مازاد محصولات کشاورزی در زمین‌های مجاور جنگل، به نزدیک‌ترین واحد منابع طبیعی اطلاع دهند، بیان کرد: از ریختن کاغذ، زباله، ته سیگار و مواد زاید مانند شیشه، بطری و اجسام دیگر در سطح جنگل جدا خودداری شود، در صورت مشاهده دود یا آتش در جنگل سعی  شود آتش را خاموش یا بلافاصله با شماره تلفن رایگان و شبانه روزی ۱۵۰۴ امداد جنگل و مرتع در سراسر استان مراتب را گزارش کنند.

وی خاطرنشان کرد: خسارت به درختان جنگلی و از بین رفتن ارزش‌های زیست محیطی، از بین رفتن علوفه، نهال‌ها و بوته‌های کف جنگل، آسیب رساندن به خواص فیزیکی خاک، از بین رفتن گردشگاههای طبیعی، خسارت به لاشبرگ و هوموس کف جنگل، خسارت به پناهگاه حیات وحش، مرگ و میر و مهاجرت آنها، خسارت جانی و مالی به انسان، آسیب رساندن به محیط زیست و کاهش تولید اکسیژن، گسترش آفات و بیماریها،  کاهش سطح جنگل و هزینه زیاد برای احیاء جنگل و صدها خسارت بزرگ و کوچک دیگر را خسارت‌های ناشی از آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری، مهم‌ترین عوامل بروز و توسعه حریق در عرصه‌های جنگلی را  حضور جنگل‌نشینان، دامداران و عدم رعایت مسایل حفاظتی و امنیتی در عرصه های جنگلی، بی‌احتیاطی رهگذران، شکارچیان در استفاده بهینه از عرصه‌های جنگلی خصوصا ایجاد آتش عنوان کرد.

وی افزود: گردشگری در عرصه‌ها و صدمات ناشی از ایجاد حریق توسط آنها، آزمندی افراد سودجو برای تصرف و تجاوز منابع طبیعی از طریق آتش زدن درختچه‌ها و درختان، آتش سوزی بقایای کشاورزی در حاشیه جنگل توسط کشاورزان و کمبود نیروی انسانی برای پیشگیری، کشف و اطفای به موقع حریق در صورت دوری مسافت نیز از عوامل مهم برزو و توسعه حریق در عرصه های جنگلی است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم