امروز: ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۹۷۹۹
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با نزدیک شدن تعطیلات عید فطر مردم و مسئولان نگران گسترش و شیوع جدید بیماری کرونا در کشور هستند به‌طوری‌که روز گذشته رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی از مردم خواست برای قطع زنجیره کرونا به سفر نروند.

 اشاره: با نزدیک شدن تعطیلات عید فطر مردم و مسئولان نگران گسترش و شیوع جدید بیماری کرونا در کشور هستند به‌طوری‌که روز گذشته رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی از مردم خواست برای قطع زنجیره کرونا به سفر نروند.

وی اعلام کرد: «تصادف چهارمین عامل مرگ در دنیا و دومین عامل مرگ در ایران است.» از سوی دیگر فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران هشدار داد و گفت: «در تهران هنوز به افول نسبی پایدار نرسیده‌ایم، زیرا کانون‌های آلودگی در تهران وجود دارد. با عدم رعایت توصیه های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در شهرها سناریو خوزستان در دیگر شهرها قابل تکرار است.» روز گذشته با اضافه شدن دو هزار و ۱۱۱ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ تعداد مبتلایان به ۱۲۴ هزار و ۶۰۳ نفر و تعداد بهبودیافتگان به ۹۷ هزار و ۱۷۳ نفر و با فوت ۶۲ نفر دیگر تعداد جان‌باختگان به ۷ هزار و ۱۱۹ رسید. این در حالی است که ۲۶۹۸ نفر از این بیماران در وضعیت شدید و بحرانی تحت مراقبت ویژه قرار دارند. مهم این است که مردم خود به فکر سلامتی خود و دیگران باشند و با خودداری از ترددهای غیرضروری جان خود و دیگران را به خطر نیاندازند.

شیوع کرونا در ایران
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۲۴ هزار و ۶۰۳ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۷ هزار و ۱۱۹ رسید.کیانوش جهان پور روز گذشته درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور گفت: تا ظهر روز گذشته بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی دو هزار و ۱۱۱ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که از بین مبتلایان جدید، ۴۲۴ مورد بستری (حدود ۲۰ درصد) و هزار و ۶۸۷ مورد سرپایی هستند و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ در کشور به ۱۲۴ هزار و ۶۰۳ نفر رسید.وی ادامه داد: روند نزولی فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ ادامه دارد و در طول ۲۴ ساعت گذشته ۶۲ بیمار دیگر مبتلابه کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۷ هزار و ۱۱۹ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.جهان پور بیان کرد: بر اساس این گزارش‌ها تاکنون ۹۷ هزار و ۱۷۳ نفر از بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند. ۲۶۹۸ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به‌نوعی بحرانی تحت مراقبت در بخش‌های آی سی یو قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.وی گفت: تاکنون ۷۱۶ هزار و ۱۷۶ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام‌شده است.جهان پور افزود: در ۱۰ استان مورد فوتی نداشتیم در ۶ استان فقط یک مورد فوتی داشتیم فعلاً فقط استان خوزستان در وضعیت قرمز است. رعایت اصول بهداشتی توسط مردم و شناسایی زودهنگام بیماران و اقدامات مداخله‌ای شاهد این مدعاست که وضعیت پایداری را در کشور داریم. تداوم این وضعیت نیازمند رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از سفرهای غیرضروری است و با همکاری مردم ترددهای غیرضرور در روزهای پیش رو نخواهیم داشت. با همکاری مردم امیدواریم در روزهای آینده در خوزستان هم وضعیت بهتری را گزارش کنیم.

کانون‌های آلودگی در تهران وجود دارد
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با هشدار نسبت به تکرار سناریوی کرونا در خوزستان در سایر شهرها، گفت: در تهران هنوز به افول نسبی پایدار نرسیده‌ایم و بخش عمده‌ای از ابتلاهای جدید راداریم بنابراین به نظر می‌رسد که هنوز کانون‌های آلودگی در تهران وجود دارد و کسانی در معرض ابتلا هستند. دکتر علیرضا زالی دیروز در برنامه زنده تلویزیونی درباره وضعیت کرونا در تهران اظهار کرد: در تهران هنوز به افول نسبی پایدار نرسیده‌ایم و بخش عمده‌ای از ابتلاهای جدید راداریم. اگرچه بردار عمومی بیماری رو به کاهش است اما شرایط شکننده تلقی می‌شود و نباید منجر به این شود که فکر کنیم در تهران کرونا به پایان رسیده است، بلکه کرونا همچنان پابرجاست و این رفتار و رعایت نکات بهداشتی از سوی ماست که منجر می‌شود بر این ویروس مقابله کنیم. علت افت بیماری به دانش شهروندان تهرانی و تغییر رفتار بهداشتی مردم اشاره کرد. در نظرسنجی که در اواسط اردیبهشت‌ماه انجام دادیم، ۷۲ درصد تهرانیان به شستن دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه اعتقاد داشتند و بدان عمل هم می‌کردند.زالی با ابراز نگرانی از عدم رعایت نکات بهداشتی توسط مردم اظهار کرد: تنها نگرانی که برای ما وجود دارد این است که در اپیدمی‌ها ممکن است مردم آرام‌آرام از رعایت نکات بهداشتی خسته شوند، بنابراین درخواست من از شهروندان تهرانی این است که همچنان نکات بهداشتی را رعایت کنند چراکه قطعاً دلیل کاهش بیمار در شهر تهران در روزهای اخیر به دلیل رعایت ملاحظات بهداشتی بوده است.

راه‌های خداحافظی با کرونا
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مدت‌زمان ادامه کرونا توضیح داد: با کرونا به سه شکل می‌توان خداحافظی کرد؛ اولین راه این است که خود ویروس در طبیعت تضعیف شود و قدرت بیماری‌زایی خود را از دست بدهد؛ این اتفاق برای اجداد کرونا مثل مرس و سارس اتفاق افتاده است اما کرونا تاکنون این رفتار بیولوژیک را از خود نشان نداده است و هنوز هم شاهد بیماری‌زایی آن در جهان هستیم. با هر بار عبور ویروس از میزبانی به میزبان دیگر طبیعتاً ضعیف می‌شود اما عدد این رفت‌وآمدها بالاست و شاید بین ۳۵ تا ۵۰ نفر باید این بیماری را بگیرند تاکمی از قدرت آن کاسته شود.وی یادآور شد: این اتفاق تاکنون در مورد کووید ۱۹ یا سارس ۲ رخ نداده است و هیچ گزارشی در دنیا از این مسئله داده نشده است، البته خوشبختانه تاکنون گزارشی هم از تغییر جهش در ویروس داده نشده است.وی درباره سایر سناریوها برای پایان کرونا گفت: راه دوم از بین رفتن کرونا پیداشده درمان قطعی برای آن است و راه سوم نیز واکسن است، در غیر این صورت باید کرونا را همچنان مهمان جامعه بشری بدانیم.

علل قرمز شدن وضعیت کرونا در خوزستان
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در مورد شرایط خوزستان و قرمز شدن آن گفت: این موضوع دو دلیل دارد؛ اول اینکه در خوزستان ۵ آزمایشگاه تخصصی وجود دارد و حتی کسانی که به‌صورت خفیف مبتلا شده‌اند نیز شناسایی می‌شوند. دوم این‌که بخش زیادی از فاصله‌گذاری مخدوش شد و شهرهایی که درخطر کمتری بودند با تغییر رفتار مدنی و اجتماعی خود در معرض بیماری قرار گرفتند. دقت داشته باشید که سناریوی خوزستان در هر شهری ممکن است تکرار شود و نگرانی‌ها و هشدارهای ما به همین دلیل است.
 
تغییر نوبت علائم کرونا از علائم 
تنفسی به گوارشی
او با اشاره به علائم جدید این بیماری گفت: در تهران شاهد نوبت علائم تنفسی به سمت علائم گوارشی بودیم. یعنی به‌غیراز تب، سرفه و درد عضلانی شاهد اسهال‌های گوارشی نیز هستیم. البته از دست دادن حس بویایی و چشایی نیز علامت جدید این بیماری است که در جهان گزارش‌شده است. به نظرم کرونا را باید بیماری هزارچهره بدانیم که علائم متعدد آن در کشور ما نیز گزارش‌شده است. از بروز سکته مغزی در جوانان تا مشکلات قلبی، تنفسی و ... این ویروس بسیار عجیب و فریبنده است.
مردم سفر نروند
رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی با توجه به نزدیک شدن تعطیلات عید فطر به مردم توصیه کرد به سفر نروند چراکه زنجیره بیماری کرونا پایان نیافته است.سردار سید کمال هادیان فر روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: همه دستگاه‌ها به‌ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکیددارند که اکنون وقت سفر نیست و همچنان زنجیره ویروس کرونا پیوستگی دارد. اماکن زیارتی هنوز بسته است و شهرهای مازندران و گیلان که قرمز بود با سفرها ممکن است ملتهب شود اما پلیس آمادگی دارد بر اساس تمهیدات ابلاغی بار سفرها را مدیریت کند.
تصادفات دومین عامل مرگ در ایران
وی اضافه کرد: در دنیا تقریباً سالی یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جان خود را در اثر تصادف از دست می‌دهند و تصادف چهارمین عامل مرگ در دنیا است اما در کشور ما دومین عامل است. هادیان فر گفت: در شاخص های برنامه ششم توسعه به ۳۶ درصدکاهش تصادفات اشاره شده استکه باید رئیس جمهور در کمیسیون ایمنی حضور می یافت اما در چند سال گذشته یک بار هم این جلسه برگزار نشد در حالی که روزانه ۴۵ نفر در کشور جان خود را ازدست‌داده به ازای هر جانباخته ۲۵ نفر مجروح می شوند.

ستاره صبح


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم