امروز: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۹۱۲۹
۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹

میدان ساعت ساری نام میدانی در مرکز شهر ساری است که دارای برجی با ساعت عقربه‌ای بزرگ و مجهز به صدای زنگ ناقوس است که در هنگام تغییر ساعات به تعداد رقم ساعت آن لحظه به صدا درمی‌آید و در سکوت شب‌های ساری صدای ساعت ۱۲ شب را به دلیل تعداد بالای دفعات آن و نیز سکوت شب تا دورترین خیابان‌های ساری می‌توان شنید.

در زبان محلی به میدان ساعت ساری پاساعت گفته می شود.

قدمت این بنای تاریخی به دوران پهلوی می رسد. امروزه این میدان را به نام میدان هفت تیر نیز می شناسند.

میدان ساعت ساری در سال 1309 خورشیدی ساخته شده است.

برج ساعت نماد شهر ساری می باشد.

ویژگی های معماری ایرانی و اروپایی در آن به کار رفته است.

در سال 1344 هجری شمسی برج آسیبهای زیادی دیده بود و شهرداری وقت تصمیم به تخریب آن نمود و به جای آن حوض و فواره ساخته شد. اما در سال 1355 خورشیدی به پیشنهاد سازمان فرهنگ و هنر استان مازندران و شهرداری ساری، ساخت ساری میدان ساعت از روی نقشه های قدیمی دوباره آغاز شد و در نهایت در سال 1357 پایان یافت.

در سال 1380 خورشیدی ساعت زنگدار این برج را به علت اعتراضات مردم ساری قطع کردند.

ارتفاع برج میدان ساعت ساری به 25 متر می رسد. قسمت فوقانی برج محلی برای اذان و جار زدن تعبیه شده است.

ساعت این میدان از کشور روسیه توسط یکی از اجداد خاندان نعیمی های ساری به ایران آورده شده است.

بوستان ولایت ساری در محل پادگان شهید فرامرزی ساری در مرکز این شهر ساخته و بهره برداری شد.
خروج پادگان های ارتش جمهوری اسلامی به خارج از شهر یکی از مصوبات مجلس شورای اسلامی در سال 88 بوده است که شهرداری ساری با در اختیار گرفتن 6 هکتار از 10 هکتار زمین پادگان شهید فرامرزی ساخت بوستان ولایت را مرداد ماه سال 94 آغاز کرد.
این بوستان دارای سالن آمفی تئاتر ، کتابخانه دیجیتال ، خانه دانشوران ، سرای ارشد ، خانه هنرمندان و نگارخانه ، مسجد ، موزه و فضای بازی کودکان است .

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم