امروز: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۸۷۵۵
۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
دینی که با گذشته ازدواج کند در دنیای جدید بیوه می‌ماند.
تیترامروز/ حسین علیپور

باورش سخت است که یک پاپ طرفدار پروپا قرص ِ تیم سن لورنزو باشد و به زبان آوَرد، تانگو برقصد و از گفتن آن ابایی نداشته باشد، با مترو سفر کند و لذت ببرد، در رستوران موردعلاقه اش در صف پیتزا بایستد و یا اعتراف به اشتباهات گذشته ی خود کند، همین هاست که فیلم دو پاپ را خاص می‌کند و بیننده ی مجذوب را با خود تا انتها میکشاند.

دو پاپ ساخته ی فرناندو میرلس در سال 2019  است که در زمان ِ قداست کلیسا به نقد ِ آن می‌پردازد و مناظره ای زیبا از "پاپ بندیکت شانزدهم و کاردینال برگولیو" را به تصویر می‌کشد ، که اولی نماد ِ سنت است و دیگری نماد مدرنیته، اولی از دیوارها می‌گوید و دومی از پل ها، اولی از محافظت از گذشته ی دینی ِ دوهزار ساله می‌گوید و دومی از جامعه ی امروز، اولی از حفظ وضع موجود در کلیسا می‌گوید و دومی از تغییر و تحول در کلیسای کاتولیک، اولی از محافظه کاری میگوید و دومی از اصلاح، اولی تنهایی و جدایی از مردم را سرلوحه دارد و دومی فقط خدا را تنها و بی شریک می‌داند و لذت را در میان مردم بودن میداند. گویی تفاوت نگاه را باید از یکی از طنازی های فیلم درک کرد آنجا که اولی در پساذهنش معتقد است که در هنگام دعا نباید سیگار کشید و دیگری اینگونه می‌بیند که می‌شود هنگام سیگار کشیدن دعا هم خواند.

دو پاپ داستان واقعی از مناظره ی دوستانه ی پاپ بندیکت شانزدهم ( پاپ سابق) است با پاپ فرانسیس( پاپ کنونی) که تفاوت دیدگاه حاکمان دینی را در دنیای امروز نشان می‌دهد. جدالی که در انتها سنت می‌پذیرد که دین هم باید در دنیای امروز خود را با مردم و جامعه تطبیق دهد و پذیرای اصلاح و مدرنیته می‌شود.

داستان دو پاپ داستان جذاب ِ امروز ماست و در انتها هر دو میپذیرند که کلیسا دور خود با دنیای پیرامونش دیوار کشیده درحالیکه خطر ِ واقعی درون ِ خود کلیسا بوده، هر دو پاپ می‌پذیرند که پیروانشان در دنیا در حال از دست رفتن هستند و باید کاری کرد، می‌پذیرند که کلیسا اسیر خودپسندی شده و دیگر بخشی از دنیا نیست. گویی پاپ ِ محافظه کار هم می‌پذیرد که می‌بایست خود را با دنیای امروز همراه سازد و این حقیقت ی ست که مقاومت در برابر آن بی فایده است.

به نظر، گل ِ سرسبد ِ دیالوگ های فیلم زیباترین تصویر را از جهان ِ جدید برای ما ترسیم می‌کند آنجا که "پاپ فرانسیس" می‌گوید ؛ دینی که با گذشته ازدواج کند در دنیای جدید بیوه می‌ماند...!
برچسب ها: دوپاپ ، فیلم دوپاپ
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم