امروز: ۲۲ تير ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۷۹۶۲
۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
یکی از سوالاتی که این روزها با آن مواجهیم این است که چرا قم. مردم می‌پرسند بین این همه شهر، چرا شیوع کرونا باید از قم شروع شده باشد و اولین موارد ابتلا و فوتی‌های این بیماری باید در این شهر مشاهده شده باشد.
برترین‌ها: یکی از سوالاتی که این روزها با آن مواجهیم این است که چرا قم. مردم می‌پرسند بین این همه شهر، چرا شیوع کرونا باید از قم شروع شده باشد و اولین موارد ابتلا و فوتی‌های این بیماری باید در این شهر مشاهده شده باشد.

در این باره البته دلایل غیرعلمی و غیرمستندی هم شنیده می‌شود و صحبت‌هایی در فضای مجازی منتشر می‌شود که قابل اتکا نیست. یکی از این ادعاها حضور کارگران چینی در قم بود که بعد تکذیب شد و مشخص شد پروژه بزرگ و مشخصی که کارگران چینی در آن مشغول به کار باشند وجود ندارد. اما بر اساس موقعیت جغرافیایی و علمی، چند نکته قابل اشاره است.

اول این که قم محل رفت و آمد بسیاری از مردم است. بطور طبیعی عده زیادی از مردم شهرهای اطراف قم و حتی تهران، بطور روزانه و هفتگی به این شهر آمد و شد می‌کنند و قم را به شکل ترمینالی پررفت و آمد درآورده. این عبور و مرور قطعا یکی از دلیل شیوع سریع‌تر یک بیماری است.

دوم این که تعداد زیادی طلبه از کشورهای مختلف در قم حضور دارند. حضور صدها طلبه چینی و پاکستانی و طلبه از دیگر کشورها و رفت و آمد آنها به کشورهایشان می‌تواند به خوبی زمینه‌ساز انتقال و شیوع کرونا به قم باشد. توجه به این نکته که تا قبل از شیوع و دیده شدن کرونا نظارتی هم بر این رفت و آمدها وجود نداشته و از هفته‌ها قبل ممکن است سفر این طلبه‌ها کرونا را به شکل نهفته به شهر آورده باشد ضروری است. شاید بد نباشد بدانید که در روزهای گذشته این طلبه‌ها به شدت تحت کنترل هستند و امکان سفر برای آنها بدون اطلاع و بررسی پیش و پس از رفت و آمد محدود شده است.

سومین عامل هم مراکز تجمع در شهر قم است. حرم حضرت معصومه(ع) و مسجد جمکران از مراکزی هستند که شیعیان ایرانی و غیرایرانی ارادت بسیاری به آنها دارند و همیشه شلوغ‌اند. این تجمع و تماس می‌تواند انتقال بیماری را ساده‌تر کند.

با توجه به نکات بالا می‌بینید که رازی در کار نیست و اگر قرار بود این بیماری در ایران فعال شود، حتی به شکل پیش‌فرض، قم یکی از بهترین نقاط برای آن بود که بیشترین زمینه‌های شیوع و تسریع بیماری در آن وجود دارد. پس بهتر است هموطنان با پرهیز از نقل و اعتماد به شایعات، تنها به اخبار منابع رسمی توجه کنند.

اهمیت دادن به این عوامل و رسیدگی به آن، مثلا محدودیت حضور مردم در اماکنی مثل حرم و مسجد جمکران برای مدت معین، یکی از راهکارهای کنترل شیوع بیماری است که این روزها در دستورکار مراجعه ذیصلاح قرار دارد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم