امروز: ۲۲ تير ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۷۷۲۹
۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
نگاهی به دو لیست حزب کارگزاران سازندگی و ۸ حزب اصلاح‌طلب نشان می‌دهد که نام ۱۸ نفر در این دو لیست مشترک است.
اشتراکات و افتراقات ۲ لیست اصلاح‌طلبان/اختلاف بر سر ۵ کاندیدا؟

به گزارش تیتر امروز، دعوت سران اصلاحات برای ثبت‌نام چهره‌های اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس یازدهم با اقبال روبرو نشد و از میان چهره‌های اصلاح‌ تعداد کمی راهی وزارت کشور و ستادهای انتخاباتی شدند. در گام دوم انتخابات و بررسی صلاحیت کاندیداها از سوی هیات های اجرایی و نظارتی، در نهایت برخی چهره‌های شاخص اصلاحات نتوانستند از سد شورای نگهبان رد شوند و با تیغ نظارت استصوابی کنار رفتند. همین نیز باعث شد تا شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان پس از چندین جلسه، تصمیمش را بر عدم ارائه لیست از سوی این شورا بگیرد. 

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان البته دست احزاب اصلاح‌طلب را برای ارائه لیست حزبی یا ائتلافی در انتخابات باز گذاشت تا آنها خارج از سازوکار این شورا بتوانند تصمیم حزبی خود را بگیرند. 

کارگزاران چراغ اول را روشن کرد

پس از اعلام تصمیم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، محسن هاشمی اولین فردی بود که اعلام کرد حزب کارگزاران جلسه‌ای داشته و قرار است با لیست ائتلافی به انتخابات ورود کند؛ «در حزب کارگزاران سازندگی جلسه داشتیم تا بتوانیم لیست ارائه کنیم ولی نتوانستیم نام ۳۰ نفر را درآوریم و در نهایت به ۱۵ یا ۱۷ نفر نامزد مورد تایید رسیدیم. احزابی که توانسته‌اند به لیست ۳۰ نفره نامزدهای موردنظر خود برسند، می‌توانند با همدیگر ائتلاف کنند، ممکن است مثلا کارگزاران نتواند به لیست کامل ۳۰ نفره برسند ولی می‌توانند با سایر احزاب ائتلاف کنند.»

کارگزاران سازندگی اما برخلاف ادعای محسن هاشمی، در نهایت نه در ائتلاف با دیگر احزاب اصلاح طلب بلکه به صورت فردی اقدام به انتشار یک لیست کرد تا هم اولین حزب اصلاح‌طلبی باشد که برای انتخابات مجلس یازدهم لیست ارائه کرده و هم به احتمالات درباره ائتلاف با احزاب دیگر اصلاح‌طلب پایان دهد.

اصلاح‌طلبان، در مسیر چند لیستی شدن

از سوی دیگر اما زمزمه‌های انتشار لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان چند روزی بود که به گوش می‌رسید، اما گمانه‌زنی‌ها پس از مصاحبه مجید انصاری تبدیل به واقعیت شد، آنجا که گفت؛ «هم در لیست ائتلاف احزاب اصلاح‌طلب و هم لیست حزب کارگزاران سرلیست هستم». 

پس از اعلام مجید انصاری روز گذشته ۸ حزب اصلاح‌طلب نیز لیست خود را برای انتخابات مجلس یازدهم، منتشر کردند. حزب مردم سالاری، حزب اسلامی کار، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، خانه کارگر، انجمن اسلامی معلمان، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، حزب وحدت و همکاری و حزب آزادی، ۸ حزب اصلاح‌طلب بودند که لیست مشترک و ائتلافی خود برای انتخابات مجلس یازدهم در تهران را منتشر کردند.

لیستی که ۱۸ چهره مشترک با لیست کارگزاران دارد و البته در آن نام چهره‌هایی مثل مصطفی کواکبیان، محمدعلی وکیلی، مهدی شیخ، ابوالفضل سروش و فریده اولاد قباد که در لیست کارگزاران کنار گذاشته بودند دیده می‌شود. چهره‌هایی که شاید محور اختلاف کارگزاران با احزاب اصلاح‌طلب بوده‌اند، چرا که افراد دیگر این دو لیست عموما افراد ناشناخته‌ای هستند و با تمرکز بر اشتراکات بین میان کارگزاران و احزاب اصلاح‌طلب، می توانستند به یک لیست مشترک و واحد از سوی اصلاح‌طلبان رسید.

حزب ندای ایرانیان از دادن لیست عقب نشینی کرد

در این میان با اینکه شنیده می شد حزب ندای ایرانیان به دبیرکلی صادق خرازی هم تصمیم به ارائه لیست دارد و شب گذشته نیز لیستی به اسم این حزب منتشر شد، اما در نهایت ندای ایرانیان از ارائه لیست عقب نشینی کرد تا در فاصله باقیمانده تا انتخابات پیش رو اصلاح طلبان فعلا با دولیست در صحنه رقابت حضور داشته باشند.

در جدول زیر به اشتراکات دو لیست اصلاح طلبان اشاره شده است؛ /خبرآنلاین

ردیف

لیست کارگزاران

لیست ۸ حزب اصلاح‌طلب

۱.

مجید انصاری

مجید انصاری

۲.

محمدحسین مقیمی

محمدحسین مقیمی

۳.

افشین علا

افشین علا

۴.

محمدرضا نجفی

محمدرضا نجفی

۵.

داوود محمدی

داود محمدی

۶.

علیرضا محجوب

علیرضا محجوب

۷.

سید فرید موسوی

سید فرید موسوی

۸.

سهیلا جلودارزاده

سهیلا جلودارزاده

۹.

اعظم صمصامی

اعظم صمصامی

۱۰.

لیلا کمانی

فریده اولاد قباد

۱۱.

پروانه مافی

پروانه مافی

۱۲.

زهرا ساعی

زهرا ساعی

۱۳.

محمدرضا بادامچی

محمدرضا بادامچی

۱۴.

خسرو سبحانی

محمدرضا راه چمنی

۱۵.

حسن قجاوند

علی داستانی

۱۶.

سعید باقری

سعید باقری

۱۷.

امیر عسکری

امیر عسگری

۱۸.

محمدهادی انتشار

محمدهادی انتشار

۱۹.

مهندس افشین خلیلی

مصطفی کواکبیان

۲۰.

ابوالفضل رباطی

فخرالدین صابری

۲۱.

محمد احسان متقی

محمد علی وکیلی

۲۲.

عیسی انصاری فر

حسن انصاری

۲۳.

هادی احمدی

علی حسین رضائیان

۲۴.

محمدحسین شیخ محمدی

محمدحسین شیخ محمدی

۲۵.

مهدی آدابی

ابوالفضل سروش

۲۶.

محمد نبی ابراهیمی

حبیب سهرابی

۲۷.

محمدرضا شریفی

محمدرضا شریفی

۲۸.

سید احمد حسینی

مهدی شیخ

۲۹.

مراد دهداری

حبیب پارسا

۳۰.

وحید توتونچی

وحید توتونچی

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم