امروز: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۷۴۴۷
۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
مطالبه نخست مردم از مسئولان و نمایندگان مجلس چیست ؟
 کارزارسخت کاندیدای مجلس یازدهم درمازندران؛ رای می خواهید،شفاف باشید!

کوروش غفاری چراتی: درحالیکه مهمترین مطالبه مردم از مسئولان به ویژه نمایندگان آتی پارلمان ،شفافیت و مقابله جدی با فساد سیستماتیک و رانت خواری در دستگاههای دولتی و تاکید بر اصول فسادستیزی و شفافیت مالی است، متاسفانه در فرایند گفتمان انتخاباتی و تبلیغات زودهنگامی که از سوی شماری از نامزدهای ماراتن دوم اسفند آغاز شده، نشانی از جهت گیری موثر یا ارائه برنامه عملیاتی و سازوکار قانونی مبارزه با فساد به چشم نمی خورد و مشی فعالیت انتخاباتی این افراد عمدتا همان سیاق سنتی –محفلی با چاشنی وعده های سرخرمن است.

شکی نیست«شفافیت و فساد ستیزی» مطالبه نخست مردم از مسئولان و نمایندگان مجلس است و روند بررسی صلاحیت نمایندگان کنونی در شورای نگهبان و رد صلاحیت حدود یک سوم افراد مزبور که بخش عمده ای از آنها مرتکب فساد مالی و سوء استفاده از موقعیت قانونی شدند، بسیار نگران کننده ومستوجب سرزنش است.

«شفافیت و فسادستیزی» فقط شعاری فریبا و ژستی دموکراتیک نیست بلکه چهارچوبی برای گزینش افراد اصلح برای تصدی هرنوع مسئولیت است. نامزدهای حاضر در عرصه انتخابات اگر می خواهند اعتماد شهروندان را به دست آورند باید فسادستیزی وشفافیت مالی را محور تمام فعالیتهای انتخاباتی خود قراردهند و برای نهادینه سازی این الگوی مترقی و اعتماد آفرین،برنامه کاربردی و عملیاتی ارائه نمایند.

واقعیت این است که کاندیدای فعال درعرصه انتخابات مجلس یازدهم برای جلب اعتماد شهروندان کار بسیار سنگینی را پیش رو دارند .مردم خسته از گرانی و تورم و فساد و اختلاس اینک انتظار دارند نامزدهای مجلس یازدهم در نخستین گام ،میزان دریافتی حقوق و مزایای شغلی خود از دستگاههای دولتی و لیست اموال و داراییهای خود را از طریق رسانه ها اعلام نمایند.

همچنین باید به مردم بگویند در 5سال گذشته که بخش عمده ای از مردم به علت فشار اقتصادی کمرشکن از تدارک حداقل نیازهای زندگی خود ناتوان و درمانده شده اند،آنها چند سفر تفریحی خارجی رفته اند؟ فرزندان آنان در کدام کشورها پیشرفته در حال تحصیل و یا اقامت هستند؟خودروهای خود و وابستگان درجه یک یعنی همسر و فرزندانشان از چه برندی است؟واحد مسکونی آنان کجاست و از چه متراژی برخوردار است؟ فهرست املاک و مستغلات آنان چگونه است؟ آنها باید دربیان همه موارد فوق با مردم با صداقت کامل صحبت کنند و به هوشمندی شهروندان و عدم اعتماد آنان بعد از رد صلاحیت یک سوم نمایندگان کنونی مجلس به اتهام فساد اقتصادی و اخلاقی و سوء استفاده از جایگاه نمایندگی با درایت بنگرند و به تردیدهای مردم پاسخ موثر و اقناع کننده بدهند.

آنچه مسلم است اینکه ؛اگرنامزدهای مجلس قرار است با تکیه بر آرای شهروندان به عنوان وکیل مردم در پارلمان حضور یابند و اگر خود را محرم مردم می دانند، باید مردم را هم محرم خود بدانند و این دقیقا معنای شفافیت است.

مقام معظم رهبری بارها برشفافیت مسئولان در برخورداری قانونی  از مولفه های اقتصادی تاکید نمودند و متذکر شدند که نمایندگان و مسئولان باید خود را با پایین ترین لایه های جامعه مقایسه نمایند تا از محدودیتهای زندگی و معیشت آنان درک درستی حاصل کنند.

خلاصه کلام اینکه؛ فسادستیزی و شفافیت مهمترین مولفه برای پیروزی نامزدهای مجلس یازدهم است و هرگونه پنهان کاری و لاپوشانی از سوی کاندیدای حاضر با پاسخ منفی شهروندان مواجه خواهدشد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم