امروز: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۷۰۲۷
۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
نام گرزین اکنون در کنار، بغض، دلشکستی، اشک و آه نشسته است. نامی که بزرگی صاحب آن و محبوبیت آن نزد مردم خشم بسیاری را درآورد. آنانی که تاب دیدن تصاویر او روی در و دیوار را نداشتند. اما زهی خیال باطل که نام او در قلب‌ها خواهد ماند.
یادداشت/ میلاد پوررمضان:

من تو را بعد از نبرد ای مرد، با صد زخم کاری
زان گروه رفته در سوراخ سنگر می‌شناسم

چهار سال پیش؛ بازار روز قائمشهر. انتخابات تازه تمام شده بود؛ پیرزن جوراب را تا روی شلوار بالا کشیده بود تا سرمای اسفند به پایش نرسد. چادر را به سبک روستایی‌های مازندران به کمر بسته بود؛ دبه شیر کنارش قرار داشت. آن سوتر مردی مشغول صحبت بود. تا چند هفته قبل‌تر گزینه‌ جدی برای وکالت همین مردم بود. اما صلاحیتش تایید نشد!

پیرزن، مرد را شناخت، با گویش زیبای محلی گفت «تِه گرزین هَسّی؟». جواب داد: «اَره حاج خانِم. مِن اصغر گرزین هسُّمه.» پیرزن گفت: «عِیب نَکِنده که رَد بیی، ناراحِت نِباش. امام علی 20 سال صبر هاکِرده. ته 4 سال صبر هاکن.» این را گفت، دبه شیر را روی سرش گذاشت و رفت. این خاطره را به عنوان شاهد عینی نقل کرده‌ام.

 نام گرزین اکنون در کنار، بغض، دلشکستی، اشک و آه نشسته است. نامی که بزرگی صاحب آن و محبوبیت آن نزد مردم خشم بسیاری را درآورد. آنانی که تاب دیدن تصاویر او روی در و دیوار را نداشتند. اما زهی خیال باطل که نام او در قلب‌ها خواهد ماند.

اکنون 4 سال گذشت. 4 سال از زخمی که به قلب مردم گذاشتند و بغضی که بر گلوی‌شان نشانده‌اند گذشته است. نجیب‌ترین نامزد منطقه بزرگ ما چونان جنگجویی بی‌سپر سینه خویش را میزبان تیرهای دوست و دشمن کرد. نتوانست مرهمی برای زخم‌های نشسته بر جان مردمش بیاورد، اما بین‌شان ماند و چون کوه استوار پای از پس کار بیرون نکشید تا نشان دهد گرزینی که جانش کف دستش بود و درخت به درخت منافقین کوردل را تعقیب می‌کرد هنوز از پا نیفتاده؛ همچنان همان است که پشت خاکریز بود، با همان آرمان و همان باور. همان حاج اصغری که با خدا معامله کرد، نه خلق خدا.

حالا پس از 4 سال باز هم رقبای چشم‌تنگ که جایی در قلب‌ها نداشتند و تنها ترفندشان تلاش برای حذف رقباست تیرشان را به هدف رسانده‌اند. تیری به پشت حاج اصغر و قلب مردم. چراکه او حامل قلب‌ها بود، قلب ده‌ها هزار هوادار رنج کشیده، قلب روستاییان با صفا و جوانان ناامید که امیدشان را همان‌ها که دست‌شان روی زه کمان مانده هدف گرفته است.
گویا شاعر برای تو سروده: «نه تو را از رو‌به‌رو با جای مهری پینه بسته / من تو را از پشت سر، با زخم خنجر می‌شناسم»

بنازم این غیرت را، این مرام را، این کوه را که هنوز از پا نیفتاده. پشتت هدف کمان بخل و حسد شده، سینه‌ات را بی‌اخلاقی‌ها شکافته، اما وسط میدان ایستاده‌ای، بی‌سپر، بی‌شمشیر! چرا؟ می‌خواهی بر سر عهدت با مردم باشی؟ می‌دانیم عهد تو با مردم ناگسستنی است؛ می‌دانیم. اما افسوس که تیر کینه‌توزان بد تینت نمی‌خواهد دستان ما به هم متصل باشد.
راستی حاج اصغر! آنها مجلس را به چه بهایی می‌خواهند؟ به بهای بردن شرف به قربانگاه؟ سر بریدن از اخلاق؟ له کردن مردانگی؟ می‌ارزد؟ شاید نمی‌دانند که عزت و ذلت دست خداست. همان خدایی که به تو عزت داده نزد مردمی وفادار.

ممنونیم که همچنان تلاش می‌کنی تا دل مردمت را شاد کنی. ممنون که ایستاده‌ای تا در کنار مردمت صبح پیروزی را به نظاره بنشینی. اما ببخش که در مقابل تصمیم‌سازان و دوستان مالامال از حسادت سر درگریبان فرو برده‌ایم و کاری از دستمان بر نمی‌آید. ما بی‌کسیم و جز خدا یاری نداریم.
ممنونیم که می‌خواهی دل ما را شاد کنی. خداوند بشارت داده که هماره با صابرین است و چه خوب گفت مولوی «صبر تلخ آمد و لیکن عاقبت / میوۀ شیرین دهد پر منفعت»     
زیر پایت دردها نیست خواهد شد. چهره نامرد‌ها از ذهن دنیا پاک می‌شود، پاداش استواری‌ات را خواهی گرفت و یقین داریم صبح پیروزی را در کنار هم جشن خواهیم گرفت، پیروزی که متعلق به همه مردم خواهد بود.

اگر هم تشنگان قدرت تیر از پس تیر بیرون کشیده‌اند که حاج اصغر به جایگاهی که مردم برایش می‌خواهند نرسد، غمین مشو، مردم باورت کرده‌اند، کافیست مقابل آینه در قلب چشم‌های روشنت خیره شوی تا مردم را ببینی.

بی‌غروب باش
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم