امروز: ۱۷ تير ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۶۲۸۱
۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
وضعیت صیادی در مازندران نسبت به سال گذشته شرایط بهتری دارد و حتی با وجود افزایش قیمت بنزین نیز اندکی افزایش در میزان صید دیده می‌شود، اما آن چه که در صیادی امسال به شکل برجسته‌ای به چشم می‌آید، تغییر فاحش ترکیب گونه‌ای صید در مازندران است.

به گزارش تیتر امروز، بازار صید و صیادی ماهی در این زمان از سال معمولا رونق قابل توجهی دارد و بازارهای ماهی نیز در سراسر استان‌های شمالی از جمله مازندران پر از انواع ماهیان استخوانی هستند. از ماهی‌ دریایی مانند سفید و کفال و کپور گرفته تا انواع ماهی‌های پرورشی همچون قزل‌آلا و آزاد و سایر گونه‌ها که توسط خانواده‌ها خریداری می‌شوند.

معمولا کمترین سهم از فروش ماهی در بازارهای ماهی مربوط به گونه کپور است که به دلیل کم بودن میزان صید آن است. در واقع هر سال ماهی کپور دریایی کمترین میزان صید را شامل می‌شود و به همین دلیل کمتر در بازار مشاهده می‌شود. اما گذری بر بازارهای ماهی که از نظر حضور مشتریان به خاطر افزایش قیمت ماهی رونق چندانی ندارند نشان می‌دهد که امسال کپورها برخلاف سال‌های قبل بیشتر در ماهی‌فروشی‌ها دیده می‌شوند و به شکل عجیبی بر تعدادشان افزوده شده است.

نگاهی به گونه‌های موجود در بازارهای ماهی شمال نشان می‌دهد که ماهی کپور بیشتر از سال‌های قبل در این بازارها وجود دارد. این ماهی که از گونه‌های رودکوچ محسوب می‌شود امسال بیشتر در دام صیادان قرار گرفته است. به طوری که صید آن با افزایش عجیبی مواجه شده است.

افزایش 4 درصدی صید

مدیر صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات مازندران در گفت‌وگو با تیتر امروز از تغییر ترکیب گونه‌ای صید در مازندران طی سال جاری خبر داد و گفت: امسال شاهد تغییرات فاحشی در ترکیب گونه‌ای ماهی‌های صید شده در مازندران هستیم. به طوری که صید ماهی کفال به شدت کاهش یافته و در مقابل شاهد افزایش صید ماهی کپور هستیم.

دکتر «قاسم کریم‌زاده» اظهار کرد: تا 15 دی حدود 1290 تن ماهی توسط صیادان شرکت‌های تعاونی پره صیادی مازندران از دریا صید شد که نسبت به پارسال 4 درصد رشد را نشان می‌دهد. این افزایش صید، سرانه صید تعاونی‌های صیادی مازندران را به 24 تن از ابتدای فصل صید جاری تا کنون رساند. ارزش اقتصادی ماهی‌های صید شده هم با رشد 33 درصدی به 58 میلیارد تومان رسید.

سبقت کپور از کفال

وی با اشاره به تغییر ترکیب گونه‌ای صید در استان طی سال جاری خاطرنشان کرد: در فصل صید امسال نکته قابل توجه این است که ترکیب گونه‌ای صید به شکل عجیبی دچار تغییر شد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات مازندران گفت: از 1290 تن ماهی صید شده توسط صیادان مازندرانی 41 درصد ماهی سفید است که تغییری نسبت به میزان صید در سال گذشته ندارد. اما تغییر قابل توجهی در صید کپور و کفال ایجاد شده است.

کریم‌زاده افزود: 32 درصد ماهی‌های صید شده را کپور تشکیل می‌دهد و 27 درصد از ماهی‌هایی که در تور صیادان مازندرانی افتادند کفال هستند. این در حالی است که پارسال در همین بازه زمانی از فصل صید، میزان صید ماهی کپور توسط صیادان مازندرانی یک تن بود که این میزان در حال حاضر به 372 تن رسیده است. در مقابل هم صید ماهی کفال حدود 48 درصد کاهش داشت.

بازگشت کپورها

این مسئول دلیل افزایش صید ماهی کپور در مازندران را رهاسازی بچه‌ماهی‌ها در سال‌های اخیر عنوان کرد و گفت: ماهی کپور گونه‌ای رودکوچ است که زاد و ولدش را در رودخانه‌ها انجام می‌دهد. به همین دلیل امکان پرورش و تکثیر این گونه در رودخانه‌ها وجود دارد که بر همین اساس با هدف حفظ ذخایر دریایی طی 12 سال اخیر 295 میلیون قطعه بچه ماهی کپور تولید و رهاسازی شد که اکنون این ماهی‌ها در حال صید شدن هستند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات مازندران با اشاره به کاهش 48 درصدی صید ماهی کفال در مازندران گفت: یک نکته این است که ماهی کفال امکان تکثیر و پرورش در رودخانه‌ها را ندارد و مانند کپور نمی‌توان آن را به صورت پرورشی تکثیر کرد. این ماهی در دریا زاد و ولد می‌کند. از سوی دیگر با توجه به این که در اوایل فصل صید شرایط آب و هوایی مساعدی نداشتیم شاهد کاهش صید ماهی کفال هستیم که سبب شده به میزان مد نظر نرسیم.

کریم‌زاده درباره احتمال افزایش صید این گونه در ادامه فصل صید گفت: پیک زمانی صید ماهی کفال از مهر تا اواخر آذر است و با توجه به این که این بازه زمانی را پشت سر گذاشتیم، مقدار صید این ماهی‌ها افزایش نمی‌یابد و امسال قابل جبران نیست.

کاهش خرید ماهی

اظهارات ماهی‌فروشان نشان می‌دهد که این افزایش آماری در صید با افزایش خرید ماهی در مازندران همراه نبود. چرا که افزایش قیمت ماهی نسبت به پارسال و شرایط اقتصادی موجود سبب شده که استقبال از خرید ماهی کم شود. به همین دلیل بخش قابل توجهی از ماهی‌های صید شده در مازندران برای فروش به استان‌های دیگر فرستاده می‌شود.

بنا به اعلام معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات مازندران، میانگین قیمت ماهی در مازندران پارسال 35 هزار تومان بود که امسال با حدود 10 هزار تومان افزایش به 45 هزار تومان رسیده است.

فصل صید در حاشیه جنوبی دریای خزر از 20 مهر هر سال آغاز می‌شود و تا 20 فروردین سال بعد ادامه دارد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم