امروز: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۵۲۷۷
۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
ثبت‌نام طرح جدید دولت برای خانه‌دار شدن اقشار متوسط جامعه و مستاجران از دیروز در مازندران آغاز شد و امروز در حالی به پایان می‌رسد که دیروز پس از 3 ساعت، ظرفیت بسیاری از شهرها تکمیل شد و در حال حاضر فقط در بهشهر و کوهی‌خیل امکان ثبت‌نام وجود دارد.
به گزارش تیتر امروز، در مازندران شهرهای آمل، امامزاده عبدالله، بابل، بابلسر، بلده، بهشهر، پل‌سفید، جویبار، چالوس، رامسر، رویان، ساری، سرخرود، شیرگاه، عباس‌آباد، فریدونکنار، قائمشهر، کوهی‌خیل، کیاسر، کلارآباد، کلاردشت، کیاکلا، مرزن‌آباد و نکا شهرهایی هستند که نام‌شان در سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی تولید مسکن قرار داده شده است.
 اما ظرفیت ثبت‌نام در این سامانه 3 ساعت پس از آغاز زمان ثبت‌نام، یعنی از حوالی ساعت 13 تا 14 روز شنبه 22 آذر تکمیل شد و ظهر روز یکشنبه 23 آذر، فقط ظرفیت ثبت‌نام برای شهرهای کوهی‌خیل و بهشهر وجود دارد.
سرعت بالای تکمیل ظرفیت بثت‌نام در این طرح ابهاماتی را در فضای مجازی و ببین برخی متقاضیان این طرح خانه‌دار کردن مستاجران ایجاد کرده که چگونه با این سرعت ظرفیت ثبت‌نام تکمیل شده است. مسئولان احتمالا طی روزهای آتی در این مورد اظهارنظرهای لازم را ارائه خواهند کرد. اما در مورد جزئیات این طرح در مازندران، به گفته مدیرکل راه و شهرسازی مازندران سهم این استان از 400 هزار واحدی که قرار است در قالب طرح اقدام ملی مسکن ساخته شود، 18 هزار واحد است که در شهرهای مختلف استان ساخته خواهد شد.
«سید محمد نظری» اظهار کرد: فرآیند کار به گونه‌ای است که در پایان مرحله ثبت‌نام بتوانیم تعداد افراد متقاضی را به شکل دقیق داشته باشیم. به همین دلیل در این طرح سازمان‌های ثبت احوال و ثبت اسناد و بانک مسکن به صورت یکپارچه در درگاه ثبت‌نام طرح استعلام‌های مربوط به متقاضیان را انجام می‌دهند و سابقه مالکیت و اطلاعات سرپرست خانوار کنترل می‌شود.
شرایط ثبت‌نام
این مسئول بر لزوم داشتن چند شرط برای ثبت‌نام در این طرح تاکید کرد و گفت: این طرح برای ثبت‌نام دهک‌های 4 تا 7 پیش‌بینی شده و بر همین اساس معیارهایی برای ثبت‌نام در طرح لازم است. متقاضیان باید حتما سرپرست خانوار باشند و در غیر این صورت نمی‌توانند در طرح ثبت‌نام کنند. نکته مهم بعدی این است که نباید مالک مسکن باشند. معیار بعدی داشتن دستکم 5 سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضاست.
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با اشاره به ضرورت تمکن مالی برای پرداخت سهم متقاضی، خاطرنشان کرد: هر متقاضی باید 30 میلیون تومان در این طرح بپردازد تا آورده اولیه اجرای طرح تامین شود. تمام متقاضیان باید به یک نسبت آورده را تکمیل کنند تا پروژه برای آغاز عملیات اجرایی در هر شهر با مشکل مواجه نشود. بقیه مبلغ نیز به صورت تسهیلات در اختیار پیمانکار قرار می‌گیرد و متقاضی اقساط آن را پرداخت خواهد کرد. دوره پرداخت تسهیلات نیز 12 ساله و بهره بانکی این تسهیلات بسته نقاط شهری بین 9 تا 14 درصد است.
نظری درباره مدت اجرای این پروژه و زمان تحویل واحدهای مسکونی به متقاضیان گفت: پس از ثبت‌نام متقاضیان و وقتی پالایش نهایی در مورد تقاضاها صورت بگیرد، مرحله ساخت واحدها آغاز می‌شود. طبق برنامه‌ریزی‌ها مدت زمان ساخت واحدها بین 18 تا 24 ماه است.
تضمین در اجرای طرح
اگرچه دولت برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در همه استان‌ها برنامه‌ریزی کرده و طرح نیز در آستانه ثبت‌نام متقاضیان قرار دارد، اما بسیاری از مردم و به ویژه مستاجران با توجه به شرایطی که در اجرای طرح مسکن مهر پیش آمده بود و مشکلاتی که هنوز هم در برخی واحدها دیده می‌شود، نگاه‌شان به اجرای این طرح نیز چندان مثبت نیست. این موضوع در بسیاری از استان‌ها دیده شده و در مازندران نیز که هنوز با گذشت حدود یک دهه برخی واحدهای مسکن مهر تکمیل نشده یا بسیاری از مجتمع‌های مسکن مهر با مشکلات زیرساختی مواجه هستند، بین قشر مستاجر قابل مشاهده است.
اما مدیرکل راه و شهرسازی مازندران معتقد است که طرح اقدام ملی مسکن، نمونه‌ای جامع و پیشرفته از طرح خانه‌دار کردن اقشار متوسط جامعه است و به سرنوشت مسکن مهر دچار نمی‌شود. نظری با بیان این که در اقدام ملی مسکن تمام نواقصی که در طرح مسکن مهر وجود داشت برطرف شد، اظهار کرد: کارشناسی دقیق و گسترده‌ای برای اجرای این طرح انجام شده است. در مرحله نخست ثبت‌نام‌ها را بر اساس درخواست مردم انجام می‌دهیم تا بر اساس میزان تقاضا و امکان ساخت و زمین‌های موجود، برای اجرای طرح برنامه‌ریزی شود. به عنوان مثال در هر شهر ثبت‌نام می‌کنیم و تعداد متقاضیان، خواسته‌های‌شان در مورد مسکن اعم از مساحت و ساختار را بررسی می‌کنیم. سپس بر اساس زمین‌های موجود ضوابط لازم طراحی می‌شود. پس از آن هم زمین در اختیار پیمانکار قرار می‌گیرد و با صدور پروانه ساختمانی از سوی شهرداری‌ها، مرحله ساخت آغاز می‌شود.
این مسئول تصریح کرد: طرح اقدام ملی مسکن طرحی کاملا متفاوت است و تمام هدف‌مان این است که مشکلات پیش روی پروژه‌های قبلی را در این پروژه حذف کنیم. بهینه‌سازی در این طرح به شکل دقیقی انجام شده است.
جانمایی واحدهای طرح اقدام ملی مسکن
نظری درباره جانمایی واحدهایی که قرار است در قالب این طرح ساخته شوند و زمین‌های مد نظر اجرای طرح اقدام ملی مسکن گفت: ما در هر شهرستانی زمین‌هایی در اختیار داریم که در مالکیت دولت قرار دارد. بر اساس ماده 10 و 12 قانون زمین شهری، همه این زمین‌هایی که در داخل حریم و محدوده قانونی شهر قرار دارند، سندشان به نیابت از دولت به نام وزارت راه‌و‌شهرسازی است و این اداره کل حراست از آن‌ها یا برنامه‌ریزی برای آن‌ها را به عهده دارد. این زمین‌ها برای تامین زمین مسکن یا زمین دستگاه‌های دولتی مد نظر با نظر راه‌وشهرسازی واگذار می‌شوند.
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مازندران افزود: در فاز شماره یک طرح، شهرهایی که زمین‌هایی در اختیار داشتیم و از نظر ضوابط و مقررات شهرداری مشکل تغییر کاربری نداشتند را نامزد کردیم. در مرحله بعدی هم اگر در سایر شهرها متقاضی داشته باشیم زمین‌هایی که در مالکیت دولت قرار دارد پس از تغییر کاربری در کمیسیون ماده 5 یا کمیسیون‌های مربوطه، به اجرای این طرح اختصاص داده می‌شود. در حال حاضر شهرهای بزرگ استان یعنی ساری، قائمشهر، بابل و آمل و چندین شهر دیگر اعم از بهشهر، نکا، شیرگاه، پل‌سفید، جویبار، کوهی‌خیل، کیاکلا، چالوس، بلده، رامسر و چند شهر دیگر با توجه به زمین‌های موجود برای اجرای طرح انتخاب شدند.
فراهم بودن زیرساخت‌ها
مدیرکل راه‌وشهرسازی مازندران در پاسخ به این پرسش که چه تدبیری برای تکرار نشدن مشکلات زیرساختی و خدماتی طرح مسکن مهر در طرح اقدام ملی مسکن اندیشیده شده است، گفت: در این طرح هم تعداد زمین‌ها نسبت به طرح قبلی کمتر است و هم این که مجموعه‌هایی که قرار است ساخته شوند با توجه به مساحت زمین‌ها عمدتا زیر 30 واحد هستند. ضمن این که زمین‌ها در محدوده‌های شهری قرار دارند و دسترسی به خدمات و امکانات برای واحدهایی که در این زمین‌ها ساخته می‌شود وجود دارد.
این مسئول درباره برنامه‌ریزی برای خانه‌های خالی موجود در مازندران نیز اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در فاز دوم طرح اقدام ملی مسکن پیش‌بینی شده، شناسایی و پایش خانه‌های خالی است که در مراحل بعدی طرح مورد توجه قرار می‌گیرد.
تکمیل مسکن مهر مازندران تا پایان سال
وی درباره آخرین وضعیت مسکن مهر در مازندران نیز خاطرنشان کرد: طرح مسکن مهر پروژه سه‌جانبه‌ای بین راه‌وشهرسازی، پیمانکار و بانک مسکن محسوب می‌شود که در حال تکمیل است و تا پایان سال پرونده‌اش در مازندران بسته می‌شود. تعداد اندکی از مجتمع‌های مسکن مهر مازندران در ساختار تعاونی بودند که دارای مشکلات حقوقی هستند و باید رای دادگاه در مورد آن‌ها صادر شود و برابر همان رأی برای تکمیل این واحدها اقدام خواهد شد.
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران افزود: در حال حاضر مجموع درصد باقیمانده‌ای که از طرح مسکن مهر در مازندران وجود دارد حدود 7 درصد تعهدات دولت برای ساخت مسکن مهر است که از این 7 درصد حدود 2 درصد مشکل حقوقی دارند و مشکل‌شان باید با نظر مراجع قضایی رفع شود. اما در مورد 5 درصد باقیمانده تلاش‌مان بر این است که تا پایان سال این واحدها را تکمیل کنیم و به متقاضیان تحویل دهیم. شخصا هر پنجشنبه در پروژه‌های مسکن مهر حاضر می‌شوم و مسائل و مشکلات این پروژه‌ها را بررسی می‌کنم.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم