امروز: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۵۲۲۷
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
الگوبرداری وزارت بهداشت پاکستان از نظام شبکه بهداشت و سلامت استان مازندران

به گزارش تیتر امروز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، نشست هماهنگی بازدید هیات پاکستانی از برنامه پوشش همگاني سلامت و برنامه پزشک خانواده استان مازندران در هتل ميزبان بابلسر برگزار شد.

دکتر سید عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران  در اين نشست که با حضور  مديران ارشد وزارت بهداشت پاکستان از ايالت‌هاي مختلف اين كشور، دكتر محمد آسايي مشاور وزير بهداشت در امور بهداشتي، دكتر جعفر صادق تبريزي رئيس مركز مديريت شبكه وزارت بهداشت  ، معاونين بهداشت، درمان و توسعه مديريت، منابع و برنامه‌ريزي دانشگاه علوم پزشكي مازندران و جمعي از مديران حوزه‌ سلامت مازندران در بابلسر برگزار شد. اظهار کرد: دانشگاه های علوم پزشکی در ساختار وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی همه امور مربوط به سلامت، نظارت بر غذا و دارو و آموزش و تحقیقات پزشکي را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مازندران داراي ۷ معاونت مي باشد، گفت: ۳۷۹ مدير در حوزه هاي مختلف، ۲۰۰ هزارنفر پرسنل و ۴۴۳ عضو هيات علمي در دانشگاه علوم پزشکي مازندران فعاليت مي کنند.

 دکتر موسوی به تخت های درمانی اشاره کرد و افزود: حدود ۴۱۴۳ تخت درمانی در ۴۰ بيمارستان فعاليت مي کنند که سرانه تخت بيمارستاني در استان ۱.۵ مي باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه ۱۰ دانشکده در ۴ شهرستان مسوول آموزش رشته های مرتبط با علوم پزشکی است، ادامه داد: دانشجویان علوم پزشکی اين دانشکده ها در ۱۰۴ رشته مرتبط در مقاطع مختلف تحصیلی تحصیل می کنند.

وی به فعالیت اورژانس شهری، جاده ای و هوايي اشاره کرد و گفت: زمان رسيدن آمبولانس بر سر بيمار در شهر ۷.۲۵ ثانیه و در بین جاده ها ۱۲:۳۰ می باشد.

دکتر موسوی به فعالیت ۲۳۰ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی اشاره کرد و گفت: در این مراکز ۳۲۲ مراقب سلامت فعالیت می کنند و به ازای هر ۴ هزار نفر یک پزشک و به ازای ۷ هزار نفر یک مراقب سلامت وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به فعالیت ۱۰۱ مرکز جامع سلامت شهری، افزود: در این مراکز ۴۰۲ نفر فعالیت می کنند و پزشکان تک شیفت حدود ۱۵۰۰ نفر و در دو شیفت حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر را تحت پوشش قرار می دهند.

وی به تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای ۹۵ درصد جمعیت اشاره کرد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی ۸۷ پزشک خانواده به صورت نیمه وقت و ۴۴۷پزشک تمام وقت ارائه می دهند که از این تعداد ۷۹ درصد از بخش خصوصی هستند.

دکتر موسوی افزود: ۵۳۴ پزشک خانواده شهری فعالیت می کنند که ۷۵ در صد از بخش خصوصی هستند.ف

وی پیشگیری از بيماري ها را يکي از اهداف حوزه بهداشتي دانست و افزود: استان مازندران در شناسايي بيماران ديابتي و Cancer رتبه دوم را در کشور دارد.

گفتنی است هیاتی از مدیران ارشد وزارت بهداشت پاکستان در ايالت هاي مختلف اين کشور در سفر دو روزه به استان مازندران جهت آشنايي و الگو برداري از نظام شبکه بهداشت استان مازندران شامل پزشک خانواده، پرونده الكترونيك سلامت و برنامه پوشش همگاني سلامت از مراكز بهداشتي و درماني برخي شهرهاي مازندران بازديد خواهند كرد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصاویری تلخ از زلزله ۶ ریشتری در ترکیه تصاویر هولناک از مرگ تدریجی شیر‌های گرسنه سوگواری خانواده شهدای آتش‌نشان مقابل پلاسکو غمگین و دلبرترین تصاویر این روز‌های جهان جشن شروع سال ۲۰۲۰ میلادی در سراسر جهان دانستنی‌های جالب از بزرگ ترین گنج آمریکا (+عکس) خطرناک‌ترین و وحشتناک‌ترین زندان‌های جهان (+عکس) استخر‌هایی که از صخره و اقیانوس ساخته شده‌اند! (+عکس)
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم