امروز: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۴۷۷۶
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری مازندران گفت که سامانه مدیریت بدهی‌ها و اوراق بازار پول و سرمایه بر روی بستر شبکه دولت استان راه‌اندازی شده است. ‎
به گزارش تیتر امروز،ابوذر قربانی راه اندازی این سامانه را همسو با اجرای احکام، بندها و تبصره های قانون بودجه سال ۹۸ و تصویب نامه هیات وزیران مبنی بر صدور اسناد تسویه خزانه از طریق سامانه الکترونیکی معرفی کرد.

وی گفت که در این مرحله تنها رییس یا مقام مجاز و ذیحساب یا مدیر مالی دستگاههای اجرایی دارای تخصیص اعتبار اسناد تسویه خزانه سال ۱۳۹۸ از سازمان برنامه و بودجه و دستگاههای اجرایی طلبکار مربوط و ستاد بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی دارای ظرفیت اعلام شده موظف به ثبت نام در سامانه هستند.

قربانی افزود که راهنمای این سامانه در پایگاه اطلاع رسانی مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی در قسمت اسناد تسویه خزانه به نشانی http://iridmo.mefa.ir  نیز بارگذاری شده است و اصلاحات و به روز رسانی های بعدی آن در این پایگاه اطلاع رسانی درج خواهد شد. 

سابقه سامانه و اهداف 

سابقه ایجاد سامانه مدیریت بدهی ها به سال ۹۳ و زمانی بر می گردد که هیات وزیران تشکیل واحد سازمانی جداگانه را در وزارت امور اقتصادی ودارایی به منظور احصاء، ثبت و نگهداری متمرکز خلاصه حساب بدهی‌ها و تعهدات قانونی دولت تصویب کرد.  تا پیش از این تاریخ، عملیات مالی خزانه  بر مبنای نقدی کامل  و نظام حسابداری دستگاههای اجرایی بخش دولتی بر مبنای نقدی تعدیل شده انجام می شد و عملاً امکان ثبت و گزارش ارقام بدهی های دستگاه های اجرایی بخش دولتی و نیز کل دولت امکان پذیر نبود.

نظام حسابداری تعهدی مبتنی بر استانداردهای حسابداری بخش عمومی در کلیه دستگاههای اجرایی بخش عمومی از ابتدای سال ۱۳۹۴ اجرایی و قرار شد از آن زمان به بعد به تدریج بسترهای لازم برای تبادل اطلاعات دستگاههای اجرایی با وزارت امور اقتصادی و دارایی فراهم شده و اطلاعات مربوط به بدهی های دولت به صورت دقیق و قابل اتکاء در اختیار مدیران ارشد بخش دولتی (در سطوح مجاز) و حتی عموم مردم قرار گیرد.

همچنین در سال ۹۴ تصویب قانون " رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی " هم سبب شد تا وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف شود از ابتدای سال ۱۳۹۵ واحد جداگانه ای را برای احصاء و ثبت خلاصه مطالبات و بدهی های دولت تشکیل و نسبت به ارایه گزارشات سه ماهه و سالانه به مراجع ذیصلاح قانونی در موعد مقرر اقدام کند.

سامانه مدیریت بدهی ها علاوه بر فراهم سازی بستر جمع بندی و نگهداری حساب بدهی‌ها و تعهدات دولت و شرکت‌های دولتی، مدیریت اوراق بهادار اسلامی دارای تضمین دولت نظیر اسناد خزانه اسلامی، اوراق مشارکت و انواع صکوک اسلامی و مدیریت ابزارهای تسویه و تهاتر بدهی‌ها و مطالبات را امکان پذیر می کند.

مهم ترین کارکرد این سامانه تسهیل در اجرایی شدن بندهای مختلف قانون تسهیل و رفع موانع تولید است که در آن دولت موظف شده است بدهی هایش به اشخاص حقیقی و حقوقی و تعاونی و خصوصی را با مطالباتش از این اشخاص تهاتر کند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز برای این منظور اسناد تعهدی خاصی را با نام " اوراق تسویه خزانه " صادر کرد که در اختیار اشخاص طلبکار قرار دارد.

دولت در سال گذشته برای پرداخت بدهی معوقه پیمانکاران پروژه های عمرانی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه صادر کرد و در سال گذشته مازندران در مرحله اول یک هزار میلیارد ریال اسناد خزانه برای بدهی پیمانکارن پروژه های عمرانی دریافت کرد.
در مازندران حدود ۵ هزار پروژه عمرانی نیمه کاره وجود دارد./ ایرنا

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از ازدحام خرید دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم