امروز: ۲۲ تير ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۴۶۸۲
۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
اجرای طرح توسعه باغ‌های دیم در زمین‌های شیبدار استان با حمایت دولت مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است.
به گزارش تیتر امروز، زمین‌های شیب‌دار در بسیاری از مناطق مازندران طی سال‌های اخیر مورد توجه بهره‌برداران کشاورزی قرار گرفته و بر مساحت زمین‌های شیب‌دار زیر کشت افزوده شده است.

رونق کشاورزی معیارهای مختلفی را نیاز دارد. در کنار همه زیرساخت‌های فنی و تجهیزاتی و مسائل اعتباری، بهره‌وری یا استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود برای کسب بیشترین درآمد ممکن معیاری مهم محسوب می‌شود که طی سال‌های اخیر مورد توجه مسئولان قرار گرفته است. یکی از این ظرفیت‌های موجود در مازندران برای رونق کشاورزی استان، زمین‌های شیبداری هستند که بدون استفاده رها شده‌اند.

 به اعتقاد بسیاری از کارشناسان جهاد کشاورزی، این زمین‌ها که مساحت‌شان هم در مازندرانِ مستعدِ کشتِ گونه‌های مختلف و باارزش گیاهی کم نیست،  فرصت مناسبی برای رونق اقتصاد کشاورزی در استان و همچنین توجه به سایر ظرفیت‌های کشت در مازندران هستند. استانی که در بسیاری از تولیدات گیاهی و کشاورزی بین 3 استان اول کشور قرار دارد و در بسیاری از محصولات دیگر نیز می‌تواند با زیر کشت بردن همین زمین‌های بلااستفاده و البته کشت درست و نظارت شده، روی تولید گیاهان دارویی و گل‌محمدی و برخی محصولات دیگر مانند میوه‌های درختان سیاه‌ریشه حساب ویژه‌ای باز کند.

حفظِ آب و خاک

بر اساس آمارهای وزارت جهاد کشاورزی حدود 500 هزار هکتار از زمین‌های کم‌بازده کشور در قالب طرح کشت در اراضی شیبدار زیر کشت محصولات باغی و گیاهی سازگار با این زمین‌ها می‌تواند قرار بگیرد که از این مساحت، حدود 110 هزار هکتار زمین شیبدار در مازندران قرار دارد. طرح کشت در زمین‌های شیبدار از اوایل دهه جاری به طور جدی مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت. کارشناسان و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند که تبدیل زمین‌های شیبدار به باغ نه تنها در رونق کشاورزی و اشتغال این بخش مؤثر است، بلکه می‌تواند به حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و حفظ خاک و منابع آبی هم کمک کند. البته این دیدگاه مخالفانی هم دارد. عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که کشت در زمین‌های شیبدار می‌تواند فشار بر منابع آبی را افزایش دهد و سرعت فرسایش خاک را بیشتر کند. با این حال مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بر این باورند که این طرح بر اساس مطالعات همه‌جانبه انجام می‌شود و تمام ملاحظات زیست محیطی در تبدیل زمین‌های شیبدار منابع طبیعی به باغ مد نظر قرار می‌گیرد.

از نظر کارشناسان و مجریان طرح، مخالفان توسعه کشت در زمین‌های شیبدار در دوران خشکسالی، فشار بر منابع آبی بالادست و کاهش آب در مناطق پایین‌دست را از دلایل مخالفت خود عنوان می‌کردند. اما حالا در دوران پربارانی یکی از انتقادات مطرح شده به جهاد کشاورزی را کم بودن پوشش گیاهی در همین زمین‌ها برای جلوگیری از وقوع سیلاب می‌دانند. ضمن این که این طرح با عنوان طرح توسعه و ایجاد باغ‌های دیم در اراضی شیبدار مورد توجه قرار دارد که در عین استفاده از زمین و ایجاد پوشش گیاهی مناسب، کمترین میزان ممکن آب در این زمین‌ها برای کشت استفاده شود.

فرصت فراگیر توسعه

سال 1393 رئیس وقت سازمان جهاد کشاورزی مازندران از شناسایی 110 هزار هکتار از زمین‌های شیبدار این استان برای واگذاری به باغداران خبر داده بود. «دلاور حیدرپور» آن زمان گفته بود که 5 هزار هکتار از این زمین‌ها آماده واگذاری برای ایجاد باغ است و اعتبارات و تسهیلاتی هم برای تشویق علاقه‌مندان به باغداری در زمین‌های شیبدار در نظر گرفته شده است.

طرح واگذاری زمین‌های شیبدار به بهره‌برداران اکنون نیز در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی مازندران قرار دارد و به گفته رئیس این سازمان، این زمین‌ها برای ایجاد باغ‌های دیم، گیاهان دارویی، گل‌محمدی و زراعت چوب در اختیار افراد علاقه‌مند به بهره‌برداری از این زمین‌ها قرار می‌گیرد.

«عزیزالله شهیدی‌فر» با بیان این که شرکت‌های تعاونی و بهره‌برداران مراتع در اولویت دریافت امتیاز بهره‌برداری از زمین‌های شیبدار قرار دارند، گفت: این سازمان برای ایجاد باغ در زمین‌های ملی شیبدار استان حاضر به همکاری با علاقه‌مندان و فراهم کردن شرایط لازم است. حتی تأمین آب در این زمین‌ها و اجرای آبیاری تحت‌فشار مورد نیاز کشت نیز در این زمین‌ها کاملاً رایگان است.

به گفته این مسئول نزدیک به 800 گونه گیاه دارویی در مازندران قابلیت کشت دارد که زمین‌های شیبدار بهترین نقاط برای کشت گسترده و پرورش این محصولات پرطرفدار هستند. فرصت مناسبی که کشت این محصولاتِ دارای بازار مصرف مناسب به کشاورزی استان می‌دهد، با توجه به تعداد بالای دانش‌آموختگان بیکارِ رشته کشاورزی در مازندران، می‌تواند بخشی از نیروی کار متخصص استان را نیز در حوزه تحصیلی‌شان مشغول به کار کند. مسئولان اجرای این طرح با هدف افزایش جذب نیروی کار جوان و دانش‌آموخته به این فعالیت و همچنین پیشگیری از مشکلات عرضه در بازار، به همین دلیل تأکید دارند که در این زمین‌ها باید محصولاتی که قابلیت صادرات دارند کشت شوند و با توجه به حجم بالای تولید برخی گونه‌های باقی مانند مرکبات که بیش از نیاز بازار تولید می‌شود، در این زمین‌ها به هیچ وجه نباید باغ مرکبات ایجاد شود.

کیفیت مناسب محصولات

توسعه کشت در زمین‌های شیبدار آنقدر برای مسئولان استان اهمیت دارد که حتی دیدارهایی را نیز با وزیر جهاد کشاورزی به منظور جذب اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح آبیاری زمین‌های شیبدار برگزار کرده‌اند. «احمد حسین‌زادگان» استاندار مازندران به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی استان یکی از مسئولانی است که پیگیری‌هایی جدی برای رونق کشت در این زمین‌ها داشته و با وزیر نیز در این زمینه دیدار و گفت‌وگو داشت.

نماینده عالی دولت در مازندران معتقد است که با توجه به نتایج مثبت به دست آمده از کاشت در زمین‌های شیبدار، باید برای گسترش فعالیت‌های کشاورزی درست و نظارت شده در این زمین‌ها بیشتر تلاش کرد. وی گفت: تا کنون در مناطقی از مازندران طرح کاشت درختان سیاه‌ریشه در زمین‌های شیبدار اجرا شده که این فعالیت باید با حمایت از باغداران ادامه یابد.

حسین‌زادگان به کیفیت مناسب محصولات کشته شده در این زمین‌ها نیز اشاره کرد و افزود: یکی از محصولاتی که کشت آن در زمین‌های شیبدار استان انجام شده و نتیجه‌بخش هم بود، گل‌محمدی است که گلاب استحصال شده از آن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. طی سال‌های اخیر جشنواره‌ای نیز برای معرفی این محصول در دودانگه ساری برگزار می‌شود که هم نقش زیادی در افزایش استقبال از کشت در زمین‌های شیبدار داشت و هم مورد توجه مردم قرار گرفت.»

کمک به مهاجرت معکوس

توجه به این شکل از فعالیت عرصه کشت در زمین‌های شیبدار رونق مناسبی را به کشاورزی استان عرضه خواهد کرد. تجربه خوب و موفق برخی نقاط استان مانند دودانگه، لاریجان، کجور و هزارجریب در استفاده از زمین‌های شیبدار برای کشت گل‌محمدی و گیاهان دارویی نشان می‌دهد که این ظرفیت چقدر امکان بهینه‌سازی وضعیت اشتغال را در استان دارد. فقط در شهرستان ساری نزدیک به 4 هزار هکتار از زمین‌های شیبدار مستعد کشت استان وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده و کشت گونه‌های باارزش دارویی و باغی یا حتی زراعت چوب قرار بگیرد. در بخش کجور نیز حدود 2 هزار هکتار از زمین‌های شیبدار مستعد کشت است که می‌تواند با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی این منطقه و همچنین نیاز این بخش به اشتغال‌زایی برای تثبیت جمعیت کنونی و جذب جمعیت مهاجرت کرده و مهم‌تر از آن وجود انواع گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی بالا اقتصاد کجور را متحول کند. اتفاقی که می‌تواند با توسعه کشت در زمین‌های شیبدار به روند مهاجرت معکوس در مازندران کمک زیادی کند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم