امروز: ۲۱ تير ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۴۴۳۷
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
شفاف نبودن درآمدها و برخی خلاءهای نظارتی به اعتقاد کارشناسان چالش‌های جدی در نظام مالیاتی کشور وب سترساز فرار مالیاتی به شمار می‌آیند که در کنار معافیت‌های مالیاتی سالانه حدود 90 هزار میلیارد تومان به نظام اقتصادی کشور آسیب می‌زنند.
به گزارش تیتر امروز، معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این که برآوردها نشان می‌دهد به طور میانگین حدود 40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور انجام می‌شود، اظهار کرد: مبلغ ناشی از معافیت‌های مالیاتی نیز در کشور نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان است که در مجموع همراه با فرار مالیاتی، رقمی در حدود 90 هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود.

«محمد مسیحی» معافیت‌های مالیاتی را یکی از عوامل مؤثر در ایجاد انگیزه برای فرار مالیاتی در سایر بخش‌ها عنوان کرد و افزود: معافیت‌های مالیاتی در کنار وابستگی به اقتصاد نفتی سبب شده که بخش‌های مختلف نظام مالیاتی از دسترس مالیات خارج باشند.

البته کارشناسان وجود راه‌های مختلف برای سوءاستفاده از معافیت‌های مالیاتی را نیز در وجود فرارهای مالیاتی اثرگذار می‌دانند. به اعتقاد حسین تاجمیر ریاحی مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور، صدور کداقتصادی، کارت‌های بازرگانی، تشکیل شرکت‌های صوری، اعلام صوری ورشکستگی شرکت‌ها، صدورفاکتورهای صوری و جعلی، حساب‌های بانکی اجاره‌ای و به ‌تازگی کد ملی اجاره‌ای، از آسیب‌هایی هستند که در نظام اقتصادی وارد شده و فرارهای مالیاتی بزرگ را در پی داشتند.

این مسئول دو حوزه «فرار مالیاتی و جرم» و «مالیات و ارتباط آن با نظام قضایی کشور» را موضوعات مورد توجه قرار گرفته در زمینه قضا و مالیات برشمرد و افزود: زمینه‌ فرار مالیاتی را شفاف نبودن درآمدها فراهم می‌کند. برای جلوگیری از این وضعیت، با هماهنگی ایجاد شده، داده‌ها به سمت نظام مالیاتی هدایت‌شده و زمان بهره‌برداری از آن فرا رسیده است.

طی روزهای اخیر بخشنامه جدیدی مبنی بر ممنوعیت واگذاری کارت‌های بازرگانی به غیر و ورود کالا از این طریق از سوی دادستانی کل کشور صادر شد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز اعلام کرد اتاق بازرگانی با صدور 6 هزار کارت بازرگانی اجاره‌ای در سال 1397 مسبب 28 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی است.

به گفته «حمیدرضا دهقانی‌نیا» رعایت نکردن شرایط لازم برای صدور کارت‌های بازرگانی و انجام نشدن استعلام در اتاق بازرگانی برای صدور کارت سبب بروز چنین وضعیتی در نظام مالیاتی کشور شده است.

وی افزود: اگر آیین‌نامه به لحظه و به درستی در صدور کارت بازرگانی لحاظ شود و تبادل اطلاعات با وزارت صمت صورت گیرد، شاهد وجود چنین مشکلاتی نخواهیم بود.

این مسئول مدعی شد که اتاق بازرگانی از 13 شرطی که باید در فرایند احراز صلاحیت صدور کارت بازرگانی لحاظ کند، 7 شرط را به درستی انجام نمی‌دهد.

دهقانی‌نیا خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی استعلام خیلی از این موارد را با درخواست مکتوب و به صورت سنتی انجام می‌دهد. ما بارها درخواست جلسه برای هماهنگی و اصلاح سامانده ها و روندها در صدور کارتها با اتاق داشته ایم اما اتاق در این جلسات شرکت نکرده است.

مرداد امسال امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی ایران اعلام کرده بود که حجم فرار مالیاتی در اقتصاد ایران 40 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم