امروز: ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۴۳۶۲
۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
به‌رغم موارد قانونی که برای نواخته شدن زنگ در مدارس تعیین شد، قانون شکنی توسط مسئولان و تصمیم سازان آموزش و پرورش در استان مازندران بخشی از برنامه کاری و ارائه گزارش عملکردشان شده است. حتی طبق قانون دستگاه‌های نظارتی نیز از این موضوعات حساس چشم پوشی کرده و به نوعی با نواخته شدن زنگ‌های ویترینی همراهی می‌کنند.
تیتر امروز، رقیه نعلبندانی: براساس مصوبه شورای عالی آموزش وپرورش نواخته شدن سه زنگ در مدارس وجاهت قانونی دارد؛ زنگ‌های آغاز سال تحصیلی و گرامیداشت دفاع مقدس در اولین روز مهر، روز دانش‌آموز و استكبار ستیزی در 13 آبان و زنگ انقلاب اسلامی در 12 بهمن ماه است. اگر غیر از این سه زنگ، زنگ‌های دیگر در مدارس نواخته شود وجاهت قانونی ندارد.

سال‌هاست که از تصویب این قانون به منظور ساماندهی نواخته شدن زنگ­های نمادین مدارس در شورای عالی آموزش و پرورش می‌گذرد. اما همچنان در مدارس مازندران زنگ‌هایی نواخته می‌شود که علاوه بر قانونی نبودن، به نوعی ابزار تبلیغ برخی دستگاه‌های اجرایی و افرادی شده­ است. با توجه به اینکه در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم نامزدهای زیادی هم در این مراسم جولان می‌دهند.

نواخته شدن این زنگ‌ها و همراهی آموزش و پرورش در استان نشان می‌دهد افراد غیر مسئول در این خصوص اظهار نظر می‌کنند؛ با این هدف که قصد دارند بنا به اهمیت موضوع، فرهنگی را از سنین کودکی نهادینه کنند.

نواخته شدن زنگ‌هایی همچون آلودگی هوا، زمین پاک، سلامت، کم آبی، پژوهش، نیکوکاری، تعلیم و تربیت، سپاس از معلم و غیره سال‌هاست با گوش دانش‌آموزان آشناست. اما توجه به این موضوعات تنها در همان روز برجسته می‌شود؛ بعد از گذر زمان توسط هیچ دستگاه اجرایی و مسئولی خروجی این اقدامات فرهنگی پیگیری نخواهد شد.

از ابتدای سال تحصیلی جاری علاوه بر نواخته شدن زنگ شکوفه‌ها، زنگ اول مهر و زنگ استکبار ستیزی زنگ‌هایی همچون زنگ عاطفه‌ها، زنگ آسمانی، زنگ پدافند غیرعامل و زنگ بیعت و عهد با امامت حضرت ولیعصر(عج) در مدارس مازندران زده شد که بنابر مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش  به جز زنگ اول مهر و 13 آبان زنگ‌های دیگر وجاهت قانونی ندارد.

به‌رغم موارد قانونی که برای نواخته شدن زنگ در مدارس تعیین شد، قانون شکنی توسط مسئولان و تصمیم سازان آموزش و پرورش در استان مازندران بخشی از برنامه کاری و ارائه گزارش عملکردشان شده است. حتی طبق قانون، دستگاه‌های نظارتی نیز از این موضوعات حساس چشم پوشی کرده و به نوعی با نواخته شدن زنگ‌های ویترینی همراهی می‌کنند.

اگر منشور حقوق قانونی دانش‌آموزان توسط مسئولان و تصمیم سازان مروری شود، کاملا این موضوع شفاف است؛ گرفتن وقت دانش‌آموز نوعی ضایع شدن حق قانونی است. وقتی بعد از نواخته شدن زنگ صبحگاه مجددا با صدای زنگ دیگری دانش آموز وارد حیاط مدرسه می‌شود، در سرما و گرما یک ساعتی به صف می‌ایستد، تا مسئولی راجع به موضوعی سخنرانی کند؛ دریغ از اینکه بدانند این اقدام سختگیرانه نه تنها بعد فرهنگی را زیر سوال می‌برد بلکه به نوعی خشونت علیه کودکان است.

هرچند سال‌هاست گوش دانش‌آموزان با زنگ‌هایی که براساس تقویم ملی پیش می‌رود آشنا است. اما مسئولانی که با به صدا درآوردن زنگ قصد دارند واقعه و یا حادثه‌ای را هشدار دهند خودشان موضوع را جدی نمی‌گیرند.

این در حالیست که زنگ صیانت از منابع طبیعی نواخته می‌شود اما روزانه با افزایش زمین‌خواری و قطع درختان در استان مواجه هستیم. زنگ مانور زلزله نواخته می‌شود اما بناهایی که ساخته می‌شود قدرت مقاومت در برابر زمین لرزه 4 ریشتری را ندارند.

لازم است تصمیم سازان عرصه تعلیم و تربیت یک بار هم شده  منشور حقوق دانش‌آموز را مرور و مطالعه آن را به معلمان تاکید کنند. حتی آموزش آن را برای دانش‌آموزان لازم‌الاجرا بدانند؛ تا با حقوق قانونی خود آشنا شوند.

پیشنهاد می‌شود مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای نهادینه شدن فرهنگ موثر بر جامعه علاوه بر قانونی شدن آن، از سایر ابزارهای تبلیغی به جای نواخته شدن زنگ استفاده کنند. در این صورت نه حقی از دانش‌آموزی ضایع و نه فضای جولان برای افرادی فرصت طلب فراهم می‌شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای» نشست خبری «مغز استخوان» در پردیس ملت نشست خبری «خوب، بد، جلف ۲» در پردیس ملت بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم چین به کشور حاشیه فجر ۳۸؛ نشست «آبادان یازده شصت»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم