امروز: ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۴۳۳۲
۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
مهم نیست چه کسی «سناریوی وحشت» از جنگ پیش روی اسرائیل با ایران را همانطور که مایکل اورن، سفیر سابق اسرائیل در آمریکا، در مقاله خود آورد، مطرح کرده است؛ کوخافی یا نتانیاهو؛ بلکه مهم پرداختن این مقاله به ظرفیتهای نظامی استراتژیک ایران و هم پیمانان آن، پاسخ احتمالی از سوی حزب الله و ناتوانی گنبد آهنین اسرائیل از مقابله با موشکهای حزب الله، است.
محمد بكر در رای الیوم نوشت: مهم نیست چه کسی «سناریوی وحشت» از جنگ پیش روی اسرائیل با ایران را همانطور که مایکل اورن، سفیر سابق رژیم اشغالگر در آمریکا، در مقاله خود آورد، مطرح کرده است؛ کوخافی یا نتانیاهو؛ بلکه مهم پرداختن این مقاله به ظرفیتهای نظامی استراتژیک ایران و هم پیمانان آن، پاسخ احتمالی از سوی حزب الله و ناتوانی گنبد آهنین اسرائیل از مقابله با موشکهای حزب الله، است.

به گزارش تیتر امروز، در ادامه این مطلب آمده است: علاوه بر اینکه مقاله مذکور در زمان حساس و مهمی برای رژیم صهیونیستی، نوشته شد؛ چرا که نخست وزیر اسرائیل، درگیر چالش های داخلی مربوط به تشکیل دولت و اتهامات مختلفی است.

سناریوی جنگ که در مقاله اورن مطرح شد، یک سناریوی بعید در کوتاه مدت است؛ به این دو دلیل:

-اسرائیل از میزان توانایی نظامی نظامی دشمنان خود آگاه است؛ بویژه انکه به زعم صهیونیستها، جبهه ای که کمترین میزان توان بازدارندگی را در اختیار دارد، غزه است؛ که به گفته سنوار، از سقف بالایی از توان مقابله نظامی بالایی برخوردار است. بنابراین، در مورد تهران و موشکهای قدرتمند آن چه می توان گفت؟

-شرایط داخلی اسرائیل که درگیر چالش های فراوانی است، صحبت از اقدام آن، برای هدف گرفتن ایران را به امری غیر قابل تحقق بدل می کند؛ چرا که تعیین کادر دولتی اسرائیل، مقدم بر سناریوی جنگ در کوتاه مدت است.

منطقی تر آن است که رژیم صهیونیستی به سناریوهای جنگ غیر مستقیم با ایران متمایل شود؛ یعنی در این دو سطح: - به راه انداختن تحرکات مردمی در عراق و لبنان. –تلاش برای ایجاد جریانهایی در داخل ایران یا فعال کردن گروهکهای مسلح یا انفجارهای تروریستی، که می تواند مقدمه تولد نسخه ایرانی داعش باشد.

قطعا مقاله مایکل اورن بیش از آنکه تصویری برای سناریوی جنگ احتمالی نزدیک با ایران باشد، با هدف تاکتیکی نوشته شده است، تا تصویری از خطرناکی مرحله پیش رو و چالش های آن را برای اسرائیل و جریانهای سیاسی داخلی، ارائه داده و مسئولان را به سمت تشکیل سریعتر دولت و پایان دادن به حالت نبود استقرار، سوق دهد.

معرکه و درگیری مستقیم با ایران، بدون شک در دستور کار برنامه های طولانی مدت اسرائیل است؛ اما این مهم، به عوامل تقویت کننده، تحکیم ائتلاف اسرائیلی عربی و جلب دوباره حمایت آمریکا نیاز دارد./انتخاب

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم