امروز: ۲۲ تير ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۴۳۲۳
۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
از 20 تا 23 آبان ماه امسال برگزار می‌شود
سی‌ویکمین جشنواره تئاتر مازندران از دوشنبه20 آبان ماه امسال با اجرای 12 گروه به مدت سه روز روی صحنه می‌رود.
به گزارش تیتر امروز، معاون فرهنگی و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سی‌ویکمین جشنواره تئاتر مازندران از 20 تا 23 آبان ماه امسال با اجرای 12 گروه نمایشی در سالن سلمان هراتی، بلک باکس، سالن شهید باغبانی حوزه هنری و مراسم اختتامیه نیز در سینما سپهر ساری برگزار می‌شود.

سیدعلی علوی با اشاره به اینکه کیفی سازی آثار هنری رویکرد ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران است، افزود: در جشنواره سی‌ویکم تئاتر مازندران ظرفیت‌های آموزشی مورد توجه قرار گرفت.

او استقبال شهرستان‌ها در ارائه آثار نمایشی را نشان از رشد مسائل فرهنگی و هنری در استان دانست و یادآور شد: امسال هنرمندان تئاتر هشت شهرستان در جشنواره سی‌ویکم تئاتر مازندران مشارکت دارند.

 

**تشکیل کانون‌های تخصصی

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران نیز ویژگی برجسته سی‌ویکمین جشنواره تئاتر استان را ایجاد کانون‌های تخصصی دانست و گفت: برای نخستین بار کانون‌های بازیگری، نویسندگی، طراحان صحنه، کودک و نوجوان، منتقدان و پیشکسوتان در انجمن هنرهای نمایشی تشکیل شد.

یاسر محمودی برنتی افزود: هیاتی از کانون پیشکسوتان و منتقدان برای داوری آثار نمایشی در این جشنواره مشارکت دارند.

او با بیان اینکه با برگزاری سی دوره جشنواره تئاتر مازندران امسال در هشت شهر استان  بخش تئاتر شکل گرفت نشان از گرایش هنرمندان به این هنر نمایشی است، تصریح کرد: در سی‌ویکمین جشنواره تئاتر مازندران گروه‌های نمایشی شهرهای نکا، چالوس و سوادکوه حضور دارند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران افتتاحیه جشنواره سی‌ویکم تئاتر استان را در روز دوشنبه 20 آبان ماه امسال با حضور در گلزار شهدای شهرساری، بازدید از تالار فرهنگی و هنری در حال احداث مرکز استان و افتتاح نمایشگاه پوستر از تولیدات هنرمندان در سال گذشته و امسال اعلام کرد و گفت: در جشنواره سی‌ویکم، 11 گروه تئاتر در دو زمان به روی صحنه می‌روند.

این مسئول برنامه روز اختتامیه جشنواره تئاتر مازندران را در دو بخش صبح و بعداز ظهر اشاره کرد و افزود: صبح روز پنج شنبه 23 آبان ماه امسال بازدید از آسایشگاه جانبازان ساری، نشست تخصصی گروه‌های شرکت کننده با حضور هیات داوران را داریم. ساعت 14  همین روز نیز شروع مراسم اصلی با حضور هنرمندان و مسئولان استانی و شهرستانی در سینما سپهر ساری برگزار می‌شود.

محمودی برنتی تصریح کرد: داوری سی‌ویکمین جشنواره تئاتر مازندران را حسین کیانی، مهتاب نصیرپور و محمدرضا غفاری برعهده دارند.

**اجرای صحنه‌ای تئاتر معلولان

کارشناس مسئول انجمن هنرهای نمایشی مازندران و مسئول دبیرخانه دائمی سی‌ویکمین جشنواره تئاتر استان نیز در خصوص ویژگی‌های جشنواره گفت:22 اثر به دبیرخانه جشنواره سی‌ویکم تئاتر مازندران رسید که ضمن انتخاب و فعالیت تیم داوری 11 اثر برای اجرا در بخش مسابقه و یک اثر در بخش مهمان که ویژه معلولان است پذیرفته شدند.

رضا عمرانی نسب، بخش نویسندگی را از ضعف‌های ویژه در جشنواره تئاتر دانست و یادآور شد: ضعف‌هایی هم در جشنواره تئاتر کشوری وجود دارد که جوانان را برای بخش نویسندگی آماده نمی‌کنند.

او از حضور هفت نویسنده بومی در سی‌ویکمین جشنواره تئاتر مازندران خبرداد و گفت: بیشتر نویسندگان این جشنواره جوانان هستند که آثار قابل قبولی هم ارائه دادند.
**عدم ظرفیت نقدپذیری در مازندران

مسئول کانون منتقدان انجمن هنرهای نمایشی مازندران نیز با بیان اینکه از ابتکارات انجمن هنرهای نمایشی استان تاسیس کانون‌های مختلف بوده است، اظهار کرد: نقد مقوله جدی است که از سوی هنرمندان پذیرفته شد.

علیرضا سعیدی کیاسری یکی از مشکلات در فرهنگ و هنر  را عدم ظرفیت نقدپذیری دانست و افزود: لازم است فضای نقد در تئاتر مازندران برجسته شود.

او خاطرنشان کرد: در سی‌ویکمین جشنواره تئاتر مازندران مهدی روشن ضمیر طبری، رضا امیر صالحی و مصطفی غفاری ساروی به عنوان داور از کانون منتقدان معرفی شده و هنرهای نمایشی این جشنواره را با نگاه انتقادی داوری می‌کنند.

**از ایده پردازی تا اجرای تندیس جشنواره

طراح پوستر و تندیس سی‌ویکمین جشنواره تئاتر مازندران نیز با اشاره به اینکه جهان اساطیری مازندران همیشه زنده است و به جهان واقعی و معاصر استان همواره گره خورده و در هم تنیده است، اظهار کرد: سقا نفارها هم یکی از همین تنیدن‌های مشترک است.

مهرناز مشرفی افزود: هم‌نشینی هویت فرهنگی در بناهای مذهبی، یادمانی، آیینی، تاریخی و غیره نماد مشترک از دل و جان تاریخ، مذهب، فرهنگ مازندران است.

او یادآور شد: ایده پردازی برای تندیس جشنواره را فرصتی دانستیم تا به جای پرداختن‌های مکرر به طرح‌های انتزاعی و دفرمه شدن‌های مرسوم و تبدیل سه بعدی آنها به حجم و در نهایت تندیس، به مطالعه تصویری، فرم و محتوای سقانفار خودمان پناه ببریم.

این ایده پرداز هنرهای تجسمی با طرح سوالی مبنی بر اینکه  چطور می‌توان بین تئاتر، تندیس(به مثابه حجمی سه بعدی) در فضای سقانفار به فرمی مشترک رسید، افزود: در طراحی تندیس با چالش‌هایی مواجه بودیم که آیا هویت یادمان و بنایی آیینی بودن سقانفار را می‌توان با هویت معرفی و گرامی‌داشت تندیس مشترک شد.

مشرفی با بیان اینکه در چالش بعدی آنچه برای ما مهم بود اینکه چطور می‌توان بین نقوش سقانفار و صورتک‌های تئاتر ارتباط برقرار کرد، ادامه داد: نقوشی که در سقانفار از دو منبع مذهبی و اسطوره‌ای ریشه دارند از لحاظ تنوع نقوش و موضوع منجر به خلق نقوش انسانی و تلفیقی و افسانه‌ای شد.

طراح تندیس سی‌ویکمین جشنواره تئاتر مازندران تصریح کرد: تکنیک، کاربا شاین، رنگ آمیزی و ایجاد حس چوب‌های کهنه و قدیمی در سقانفارها، تکنیک اکولین، آبرنگ برای رنگ آمیزی ماهی فرشته تلفیقی و به وجود آوردن حس آینه و صورتک و کولاژ، به وجود آوردن و کولاژ کردن گره‌ هندسی و نزدیک شدن به حس سقف‌های چوبی ماحصل ایده پردازی تا اجرای تندیس جشنواره سی‌ویکم جشنواره تئاتر مازندران بوده است.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم