امروز: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۴۲۸۲
۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
دانستنی های ترافیکی :
امروزه با تکثر زندگی شهری و افزایش وسائل نقلیه شخصی ، الزام در یادگیری سواد ترافیکی همانند دیگر سوادهای نو از قبیل سواد رایانه‌ای، رسانه‌ای و... از مسلمات زندگی شهری می باشد .
به گزارش تیتر امروز، امروزه با تکثر زندگی شهری و افزایش وسائل نقلیه شخصی ، الزام در یادگیری سواد ترافیکی همانند دیگر سوادهای نو از قبیل سواد  رایانه‌ای، رسانه‌ای و... از مسلمات زندگی شهری می باشد .

در این راستا اکثریت جامعه شناسان و متخصصان اجتماعی، ضرورت سواد زندگی و اجتماعی را گوشزد و آن‌را برای زندگی اجتماعی آینده لازم الاجرا می‌دانند.
یکی از این ضروریات آموزشی، مباحث ترافیکی و فرهنگ مربوط به ترافیک و رانندگی است.
سواد ترافیکی و مسائل مربوط به رانندگی در شهر و بیرون شهر از جمله اموری هستند که هر فردی باید چگونگی آن ‌را آموزش و در زندگی شخصی و اجتماعی پیاده نماید.
این‌گونه مسائل اجتماعی، نباید بسنده به آزمون‌های رانندگی و در حد آموزش مواد آیین نامه ای و راندن خودرو در آموزشگاه های رانندگی  گردد !!!
چرا که برخی از نزاع‌های خیابانی و پرونده‌های مختلف قضایی در اثر عدول و رعایت نکردن موارد ترافیکی و نداشتن سواد کافی در این امور توسط رانندگان خودروها اتفاق می‌افتد.
اگر آموزش و یادگیری فرهنگ ترافیکی از دبستان شروع و تا دوره‌های متوسطه ادامه یابد، قطعا ملکه ذهن خواهد شد و مشکلات آینده ترافیکی را تقلیل خواهد داد.
گنجاندن مباحث ایمنی و ترافیک به‌عنوان بخشی از مهارت‌های زندگی در کتاب‌های درسی، ارائه فوق‌برنامه‌های مرتبط با ترافیک، همکاری در پویش‌های ایمنی، توجه به ایمنی مدارس حاشیه راه‌ها، آموزش ایمنی به مدارس همجوار راه‌ها و توجه به پیاده‌سازی نکات ایمنی در سرویس‌های حمل‌ونقل مدرسه، اردوها، انضباط اجتماعی و ... ديگر موضوعاتي ست که بایستی به آنها توجه ویژه ای نمود .
امیدواریم متولیان امر نسبت به اهمیت موضوع فرهنگ ترافیکی و الزامات آموزشی آن در مدارس از دبستان تا ادوار متوسطه اهتمام لازم را به ‌عمل آورند تا در آینده از ترافیک روان و بدون تصادفات و تلفات رانندگی برخوردار باشیم .
ستوانیکم مرتضی ابراهیمی.کارشناس پلیس راهور استان مازندران
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم