امروز: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۴۱۲۳
۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران:
آرزو ولیپور با بیان اینکه دغدغه مردم در حوزه کتابخوانی خرید کتاب است، گفت: گرانی کتاب نگرانی ما در زمینه سرانه مطالعه را مضاعف کرده است، گفت: قیمت کتابی که توسط نویسندگان بومی به چاپ می‌رسد بسیار بالاست و ما به سختی می‌توانیم یک نسخه برای هر یک از کتابخانه‌های استان تهیه کنیم.
«آرزو ولیپور»در آستانه فرا رسیدن 14 آبان ماه که به نام روز مازندران ثبت شده است، در گفت‌وگو با تیتر امروز، اظهار کرد: امسال به مناسبت روز مازندران، دومین جشنواره کتاب‌یاران را در ساری برگزار می‌کنیم. نخستین جشنواره کتاب‌یاران ویژه دانش‌آموزان پارسال برگزار شد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. این جشنواره با محوریت زبان مازندرانی برگزار می‌شود. رونمایی از کتاب یکی از نویسندگان بومی در قائمشهر نیز از برنامه‌های ما در هفته مازندران است.

وی جایگاه سرانه مطالعه در استان مازندران را نسبت به سال‌های اخیر چند گام جلوتر دانست و گفت: برای سرانه مطالعه در مازندران عددی اعلام نمی‌کنیم. البته برخی فکر می‌کنند به دلیل پایین بودن سرانه مطالعه از بیان عدد هراس داریم. در حالی که مقیاس سرانه مطالعه در ایران با سایر کشورهای توسعه‌یافته متفاوت است و قصد نداریم به مردم توهین کنیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: باید بدانیم کشورهای دیگر هر نوع مطالعه را وارد آمار سرانه مطالعه می‌کنند؛ اما در ایران سرانه مطالعه فقط خواندن کتاب‌های کاغذی محاسبه می‌شود. تا زمانی که این مقیاس برابر نباشد عدد درستی استخراج نخواهد شد.

ولیپور رتبه مازندران در مطالعه را طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران در سال 1396 در برخی از شاخص‌ها هفتم و هشتم عنوان کرد و گفت: طی 3 سال اخیر با فرهنگسازی‌هایی که انجام شد گرایش مردم به مطالعه افزایش یافت.

او جایگاه مازندران در جشنواره‌های ملی کتابخوانی را بالا و درخشان دانست و افزود: در جشنواره رضوی 92 هزار مازندرانی شرکت کردند داشتند که رتبه دوم را بعد از خراسان رضوی کسب کردیم. در کسب این رتبه باید در نظر داشته باشیم که جمعیت خراسان رضوی بیش‌تر از جمعیت مازندران است. پیش‌بینی می‌کنیم امسال هم استان مازندران در همه شاخص‌ها بدرخشد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی مازندران با بیان اینکه دغدغه مردم در حوزه کتابخوانی خرید کتاب است، گفت: گرانی کتاب نگرانی ما در زمینه سرانه مطالعه را مضاعف کرده است، گفت: قیمت کتابی که توسط نویسندگان بومی به چاپ می‌رسد بسیار بالاست و ما به سختی می‌توانیم یک نسخه برای هر یک از کتابخانه‌های استان تهیه کنیم.

این مسئول با تاکید بر اینکه نویسندگان بومی باید از سوی دستگاه‌های اجرایی حمایت شوند، افزود: اگر نویسنده‌ای فقط برای مازندران کتاب می‌نویسد باید در تامین کاغذ و چاپ، یارانه دریافت کند تا کتاب با قیمت کمتری به دست مردم برسد.

ولیپور بر حفظ جایگاه نویسندگان کتاب تاکید کرد و گفت: در شأن یک نویسنده نیست که برای فروش آثارش مانند دوره‌گردها کتاب را به دوش بکشد و به مردم بفروشد.

او با اشاره به پشت سر گذاشتن 10 آبان - اول نوامبر - روز جهانی نویسنده، اظهار کرد: لازم است از تمام فرصت‌ها برای حمایت از نویسندگان استفاده شود. نویسنده کتاب مانند مادری است که با سختی فرزند سالمی را به دنیا می‌آورد، اما فرزندش در زمان رشد مورد حمایت قرار نمی‌گیرد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به اینکه گرایش مردم استان بیشتر به کتاب‌های ادبی است، گفت: بیشترین کتابی که توسط کتابخانه‌ها به مردم مازندران امانت داده شد کتاب‌های ادبی، رمان، علوم اجتماعی و دینی است.

به گفته ولیپور 137 هزار مازندرانی عضو فعال کتابخانه‌های عمومی استان هستند.

مازندران 3 میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد.

.........................

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم