امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۳۹۱۶
۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
ایران از امروز – 6 آبان - به طور رسمی به اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیوست که این عضویت فرصت مناسبی برای توسعه اقتصادی استان مازندران و افزایش حجم صادرات محصولات این استان به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا است.

به گزارش تیتر امروز، با پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، فضای اقتصادی مناسبی فراهم شد تا برنامه صادراتی این استان شمالی محقق شود. سال 1396 شورای توسعه صادرات در مازندران برنامه هدف صادراتی را تا پایان برنامه ششم، رسیدن صادرات استان به مرز 3 میلیارد دلار با رفع موانع ترسیم کرد.

اتحادیه اوراسیا فضای مناسب اقتصادی ایجاد کرده تا در بازاری که تنوع منابع وجود دارد، ایران هم بتواند بر تحریم‌هایی که از سوی غرب وارد شده فائق آید. با فراهم شدن بستر مناسب اقتصادی در کشور، دروازه جدید تجاری برای استان‌های شمالی به ویژه مازندران که در مجاورت کشورهای حاشیه خزر قرار دارند باز شده است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران در گفت‌وگو با «تیتر امروز» یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرکنندگان برای ورود به بازار منطقه CIS را وجود تعرفه‌های سنگین دانست و گفت: تعرفه‌های ترجیحی که بین کشورهای عضو اوراسیا وجود داشت برای ایران که تولیدات متنوعی دارد اما عضو این اتحادیه نبود سنگین تمام می‌شد؛ همین عامل سبب ‌شد تا مزیت رقابت را در عرصه صادرات از دست بدهد.

«مهدی گلچوب» افزود: با ورود ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا محصولات تولید ایران نیز برای صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا مشمول تعرفه‌های ترجیحی این اتحادیه می‌شوند.

او با بیان اینکه بیشتر کالاهایی که در این اتحادیه مشمول تعرفه‌های ترجیحی می‌شوند، کالاهای کشاورزی هستند که این مزیت در استان مازندران وجود دارد، تصریح کرد: غالب محصولات صادرات‌محور مازندران در فهرست کالایی که در این اتحادیه برای تجارت آمده است قرار دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: مزایایی که برای تجارت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا لحاظ شده سبب می‌شود تا قدرت رقابت صادرکنندگان افزایش یابد و فعالان اقتصادی بتوانند راحت‌تر و با قدرت بیشتری در کشورهای عضو اوراسیا حاضر شوند؛ این همان نقطه عطفی است که ه توسعه اقتصادی مازندران کمک می‌کند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با بیان اینکه میزان هدف‌گذاری صادرات مازندران تا پایان برنامه ششم توسعه 3 میلیارد دلاری تعیین شده است، خاطرنشان کرد: روند توسعه صادرات مازندران به خوبی پیش می‌رفت، اما تحریم‌هایی که در سال‌های اخیر حاکم شد در مسیر صادرات اختلال ایجاد کرد. البته توافقی که با چند کشور از طریق تبادل با پول ملی داشتیم سرعت خوبی برای رسیدن به میزان صادرات ایجاد کرد.

با توجه به اینکه محور تولیدات مازندران برپایه‌ کشاورزی استوار است و همچنین این استان با بیش از 3 هزار واحد تولیدی و صنعتی تولیدات متنوعی دارد، توان رقابت برای 864 قلم کالایی که در فهرست تبادلات تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا آمده است برای مازندران وجود دارد. بنابراین لازم است مسئولان استان با حذف بروکراسی‌هایی که مانع جذب سرمایه‌گذار و همچنین فعالیت صادرکنندگان می‌شود فضای رونق تولید را در استان فراهم کنند تا این استان شمالی با مزایای صادراتی که دارد از قافله رقابت اقتصادی با کشورهای همسایه عقب نماند.

کشورهای عضو اوراسیا ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵.۲ درصد جمعیت جهان است. در این اتحادیه کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضویت دارند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک مرکز رشد اقتصادی قدرتمند ایجاد کرده تا کشورهای عضو بتوانند از لحاظ تجاری با هم مرتبط شوند. این اتحادیه اقتصادی اهدافی همچون؛ تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ‌سازی تشریفات گمرکی دارد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم