امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۳۸۱۱
۰۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
کیفیت آب آشامیدنی 108 روستای مازندران که مدیریت خودگردان و هیات امنایی بر شبکه آبرسانی دارند در وضعیت هشدار خطرآفرینی قرار دارد، اما مسئولان برخی از این روستاها حاضر به دریافت خدمات از شرکت آبفار نیستند.
به گزارش تیتر امروز، مازندران از نظر تعداد روستاها سومین استان کشور است و بیش از 43 درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند. حدود 3 هزار روستا که 2 هزار و 433 روستا از این تعداد بالای 20 خانوار دارند. خدمات زیرساختی و امکانات اولیه عموما باید به همه روستاهای بالای 20 خانوار ارائه شود و برنامه‌ریزی‌ها هم بر این است که روستاها در سراسر استان و البته کشور از حداقل‌های زندگی بهره‌مند شوند. مهم‌ترین این حداقل‌ها هم بهره‌مندی از زیرساخت آبرسانی است. زیرساختی بسیار مهم که در برخی روستاها وجود دارد و در بعضی روستاهای دور افتاده هنوز هم دیده نمی‌شود. روستاهایی هم هستند که این زیرساخت را دارند، اما مدیریت آن بر عهده بخش دولتی نیست، بلکه خودشان آن را مدیریت می‌کنند.

در برخی از این روستاها گاهی به دلیل رعایت نشدن مسائل بهداشتی مربوط به مدیریت آب، بیماری‌هایی شایع می‌شود و گاهی هم یک بیماری طغیان می‌کند. مانند روستای بندپی از توابع شهرستان نوشهر که تیر سال گذشته به دلیل مسمومیت حدود 150 تن از اهالی این روستا بر اثر آلودگی آب آشامیدنی روستا، خبرساز شد و مورد توجه رسانه‌های استان قرار گرفت.

شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران پس از این اتفاق اعلام کرد که شبکه آبرسانی این روستا به صورت هیات امنایی اداره می‌شود و زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران نیست. روابط عمومی آبفار مازندران اعلام کرده که مسئولان و مدیران این شرکت بارها از مسئولان روستای بندپی خواسته‌اند که زیر پوشش شبکه آب روستایی قرار بگیرند، اما همکاری‌های لازم در این زمینه از سوی مسئولان روستا مشاهده نشد.

فرار از گرفتن خدمات

شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران پس از بروز این اتفاق، اقدامات لازم برای پاکسازی مخزن، خطوط انتقال و کلرزنی و تحویل دستگاه جدید کلرزنی را انجام داد تا وضعیت آب آشامیدنی در این روستا با حالت عادی برگردد. اما بندپی تنها روستای مازندران نیست که آبرسانی در آن به صورت هیأت امنایی اداره می‌شود. به گفته «مجید عبداللهی» مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران، از 2 هزار و 433 روستای بالای 20 خانوار استان، ۱۵۹۱ روستای مازندران برای تأمین آب آشامیدنی زیر نظر این شرکت قرار دارند. تعداد اندکی از روستاها نیز به دلیل نزدیکی به مناطق شهری زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب شهری قرار دارند. پیگیری‌ها و تلاش‌های شرکت آب و فاضلاب روستایی برای پیوستن سایر روستاها به جمع مناطق زیر پوشش این شرکت در سال‌های اخیر برای برخی روستاها نتیجه نداد و کماکان روستاهای زیادی مدیریت هیأت امنایی بر بحث آبرسانی دارند.

سلامت مردم روستاهای خودگردان تأمین آب از سال‌ها پیش یکی از نگرانی‌های جدی مسئولان استان و به ویژه مدیران اجرایی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران است. در این روستاها معمولا آب مورد نیاز از چشمه‌ها یا چاه‌ها تأمین می‌شود و با ایجاد یک سری تأسیسات ابتدایی، آب جمع‌آوری و ذخیره شده وارد شبکه انتقال روستایی می‌شود. معمولا اهالی این روستاها به دلیل این که با هزینه خودشان شبکه آبرسانی را ایجاد کرده‌اند، مایل به واگذاری مدیریت آب به شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران نیستند. این در حالی است که فرسوده شدن تأسیسات و شبکه‌های آبرسانی در این روستاها، خطر ورود آلودگی به مخازن را افزایش می‌دهد.

خطر آلودگی آب و شیوع بیماری

ساکنان صدها روستای مازندران هنوز برای تأمین آب آشامیدنی از مشترکان شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران به شمار نمی‌آیند و به همین دلیل بیشتر از ساکنان روستاهای دیگر در معرض ابتلا به بیماری‌های ناشی از آلودگی آب هستند. این موضوع از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم به عنوان یک دغدغه و نگرانی بارها مورد توجه قرار گرفته و حتی بررسی این دانشگاه نیز نشان می‌دهد وضعیت آب آشامیدنی در برخی روستاهای مازندران که به صورت خودگردان مدیریت آب را انجام می‌دهند اصلا مطلوب نیست. این بررسی‌ها که نیمه دوم سال 1396 انجام شد نشان می‌دهد کیفیت آب آشامیدنی 108 روستای مازندران که از خدمات نظارتی و مدیریتی شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران بهره نمی‌برند در وضعیت هشدار خطرآفرینی قرار دارد. آن طور که واحد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده، نکات لازم بهدشتی در مدیریت آبرسانی این روستاها آن طور که باید رعایت نمی‌شود و پایش مستمر دانشگاه علوم پزشکی و شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران هم به دلیل در اختیار نداشتن کامل مدیریت آب، سلامت دائمی آب را تضمین نمی‌کند.

فرسوده شدن شبکه‌های آبرسانی و حتی محصور نبودن مخازن ذخیره آب سبب شده که سلامت آب و مردم در این مناطق به دلیل احتمال ورود آلاینده‌های میکروبی همچون مدفوع حیوانات و پرندگان به خطر بیفتد. بنا به اعلام آمارهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران، هر سال 2 تا 3 مورد طغیان بیماری بر اثر مصرف آب غیربهداشتی در روستاهای مازندران گزارش می‌شود. حتی مشاهده شده که گاهی اهالی چند روستا به خاطر آلودگی آب درگیر بیماری می‌شوند. سال 1395 شیوع بیماری بر اثر آلودگی آب اهالی 3 روستای مازندران را درگیر خود کرد. این در حالی است شرکت آبفار مازندران و دانشگاه علوم پزشکی استان به صورت مستمر به این مناطق هشدارهای لازم برای ضرورت قرار گرفتن زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی را می‌دهند و این هشدارها از سوی مسئولان و اهالی روستاها مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران برای این که روستاهای خارج از چتر خدمات و نظارت بهداشتی شرکت آبفار هم از خدمات این شرکت بهره‌مند شوند تا کنون با بخشداری‌ها و فرمانداری‌های نقاط مختلف استان رایزنی‌های متعددی انجام شده که به نتیجه نرسید.

«مجید عبداللهی» می‌گوید با وجود این که این روستاها زیر پوشش آبفار قرار ندارند، شرکت آبفار هم کلر در اختیار مسئولان این روستاها می‌گذارد و هم شیوه کلرزنی را آموزش می‌دهد. اما تأمین بخشی از هزینه‌های مورد نیاز مدیریت این روستاها از محل مدیریت آب به صورت شورایی سبب می‌شود که مدیران این قبیل روستاها میلی به قرار گرفتن زیر پوشش شرکت آبفار نداشته باشند.

روند بی‌میلی مدیران و حتی اهالی برخی روستاها به قرار گرفتن زیر پوشش آبفار، در حال آسیب وارد کردن به خود این جوامع است و شاید لازم باشد که مسئولان راهکاری برای الزامی شدن قرار گرفتن روستاهای خودگردان مدیریت آب زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی در نظر بگیرند.

تعداد بالای این روستاها در مازندران سبب شده که کارگروه سلامت استانداری مازندران به صورت ویژه به این موضوع ورود کند. در یکی از مصوبات این کارگروه تأکید شده که مدیریت آب همه روستاهای مازندران که به صورت هیأت امنایی اداره می‌شوند بر اساس اولویت‌ها باید زیرپوشش آبفار قرار بگیرد. شاید زمان آن رسیده باشد که اقدامی فوری و جدی برای واگذاری مدیریت آب به شرکت آبفار در روستاهای خودگردان مازندران انجام شود.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم