امروز: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۳۶۹۱
۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
به همت گروه تخصصی پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با همکاري انجمن علمي پزشکي ورزشي ايران و هيات پزشكي ورزشي مازندران
به همت به همت گروه تخصصی پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با همکاري انجمن علمي پزشکي ورزشي ايران و هيات پزشكي ورزشي مازندران، اولين كنگره سراسري رويكرد پزشكي ورزشي در آسيب و سمينار تازه هاي علوم ورزشي براي مدت ۳ روز آغاز شد.
به گزارش تیترامروز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران دکتر سید عباس موسوی، رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران در مراسم افتتاحيه اولين کنگره سراسري رويكرد پزشكي ورزشي در آسيب و سمينار تازه هاي علوم ورزشي با بيان اينكه بين ورزش و حوزه سلامت ارتباط بسياري وجود دارد، گفت: با توجه به تغيير سبك زندگي و ماشيني شدن آن، افراد فعاليت كمي دارند و ساختار جسمي انسان ها در طول تاريخ به گونه اي شكل گرفته كه با زندگي مدرن متناسب نيست و به همين دليل بدن انسان نيازمند تحرك بيشتر است تا با مشكلات جسمي مواجه نشود.
وی فردگرایی را یکي ديگر از دستاوردهاي زندگي مدرن دانست و افزود: در ورزش فعاليت ها به صورت گروهي است بنابراين بهترين شيوه براي ايجاد روح جمعي توجه به فعاليت هاي ورزشي مي باشد.
دکتر موسوی به  استرس بعنوان بخشی از زندگی جوامع امروزی اشاره کرد و گفت : استرس بيش از حد مي تواند سبب انقباض عضلاني، ضربان قلب، مشکلات گوارشي، عدم تمرکز و... شود كه فعاليت ورزشي مي تواند در كاهش اين علائم كمك كند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بر کاهش استرس ورزشکاران تاکید كرد و گفت: بسیاري از ورزشكاران به دليل استرس زياد و كنترل نكردن آن نمي توانند در رقابت به موفقيت برسند كه نقش روانشناسان در حوزه حائز اهميت است.
وی افسردگی را اختلال شافعی دانست و افزود: فعالیت ورزشي مي تواند سبب ايجاد نشاط و شادابي در فرد شود و در افسردگي هاي خفيف نيز تاثير دارد.
دکتر موسوی نقش انگیزه را در ورزشکاران بسیار مهم دانست و ادامه داد: ورزشکاران برای شرکت در ميادين بين المللي بايد در تمرينات و اردوها شركت كنند كه سبب بي انگيزگي آن ها مي شود بنابراين نقش روانشناسان در ايجاد انگيزه بسيار مهم است.
در ادامه این مراسم دکتر غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکي ورزشي کشور اظهار کرد: رويكرد فدراسيون پزشكي ورزشي نقش پيشگيرانه، درمان و بازتواني است و مهمترين هدف ما نگاه پيشگيرانه به آسيب مي باشد.
وی افزود: باید برای جلوگیري از آسيب تدابيري انديشيده شود و در صورت آسيب بايد اقدامات درماني براي ورزشکارانجام و از عوارض آن جلوگيري شود.
دکتر نوروزی با بیان اینکه فدراسیون پزشکي ورزشي حامي ورزشکار است، ادامه داد: ورزشكاران مي توانند با پرداخت مبلغ ۱۵هزارتومان به صورت ساليانه از مزايا و خدمات بيمه اي فدراسيون استفاده كنند.
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی کشور بيان کرد: در کشور ما حوزه پزشكي ورزشي تخصصي شده است و متخصصين اين رشته نقش موثري در موفقيت هاي ورزشكاران در سطح كشور دارند.
وی به نقش پیشگیری اشاره کرد و گفت:پيشگيري اوليه( جلوگيري از رخ داد آسيب)، ثانويه(درمان به هنگام)و ثالثيه( جلوگيري از بروز عوارض آسيب و توانبخشي) سه سطح پيشگيري است که بايد به آن توجه شود.
دکتر نوروزی رشته فوتبال و کشتی را رشته های پرآشوب دانست و افزود: ۶۲درصد آسیب هاي ورزشي در ناحيه زانو، مچ پا، مچ دست، شانه، دندان ها و ستون فقرات کمري هستند.
دکتر غلامعلی گدازنده، رئیس کنگره سراسری رویکرد پزشکي ورزشي در آسيب و سمينار تازه هاي علوم ورزشي، اظهار كرد: گروه پزشكي ورزشي دانشگاه علوم پزشكي مازندران از سال ۱۳۹۲كار خود را آغاز و گروه جواني است.
وی به افزایش فعالیت ورزشی در سال هاي اخير اشاره کرد و گفت: در سال هاي گذشته سالن هاي ورزشي افزايش پيدا کرد که هدايت و علمي کردن آن ها مي تواند بسياربا ارزش باشد.
دکتر گدازنده با اشاره به تغییر سبک زندگی، افزود: امروزه بیشتر جمعيت جامعه در محيط هاي بسته زندگي مي کنند که سبب آسيب هاي زيادي مي شود در حال حاضر بيماران زيادي از كمبود ويتامين D رنج مي بردند كه يكي از عوامل تغيير سبك زندگي است.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: باید از ورزش برای حفظ سلامتي مردم و حفاظت از ورزشکاران در برابر آسيب هاي ورزشي استفاده کنيم.
رئیس کنگره سراسری رویکرد پزشکی ورزشي در آسيب به دوپينگ و مکمل هاي غذايي اشاره كرد و گفت: حوزه پزشكي ورزش و حوزه هاي ديگر بايد به مصرف مكمل ها بيشتر توجه كنند زيرا هر هفته بيماراني كه به دليل استفاده از آن ها دچار آسيب شده اند به ما مراجعه مي كنند.
وی با اشاره به نقش روانشناس در موفقیت ورزشکاران، بیان کرد: بسیاري از ورزشکاران در زمان هاي حساس به دليل مسائل روحي و رواني دچار مشکلات زيادي شدند و نتوانستند در ميادين به موفقيت دست پيدا كنند.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه حوزه پزشکي ورزشي ريشه تاريخي دارد، گفت: کتاب قانون ابن سينا ۶۰۰سال در دنيا به عنوان مرجع پزشكي مورد استفاده قرار گرفت و در اين كتاب توجه ويژه اي به آسيب هاي ورزشي شده است.
رئیس کنگره سراسری رویکرد پزشکی ورزشي افزود: به دليل پيشرفت و علمي شدن ورزش و پيشرفت علم پزشکي اولين فدراسيون پزشكي ورزشي در سال ۱۳۲۸در بازي هاي المپيك زمستاني راه اندازي شد.
وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۲در دانشگاه علوم پزشکی مازندران پذيرش دستيار آغاز شد، ادامه داد: سالانه سه نفر دستيار در دانشگاه علوم پزشکي مازندران تحصيل کردند و تاكنون سه دوره از دانشجويان رشته پزشكي ورزشي از اين دانشگاه فارغ التحصيل شدند.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه اين کنگره براي نخستين بار در استان مازندران برگزار مي شود، اظهار کرد: در اين همايش آخرين دستاوردهاي علمي در زمينه آسيبهاي ورزشي به ويژه ورزشهاي رزمي و كشتي مورد بحث و تبادل نظر قرار مي گيرد.
وی  با بیان اینکه به مقالات همایش نمايه ISCتعلق خواهد گرفت، گفت: سمينار تازه هاي علوم ورزشي بصورت همزمان جهت گروههاي مختلف علوم ورزشي برگزار و از همه علاقمندان جهت حضور در همايش دعوت بعمل مي آيد.
دکتر زهرا مدنی دبیر علمی این همايش در سخناني ضمن بيان اهداف، چالشها و ارکان اين همايش با اظهار اينکه در اين همايش کارگاه هاي متنوع و كاربردي توسط اساتيد دانشكده تربيت بدني دانشگاه مازندران (بابلسر)، دانشگاه آزاد و مدرسين فدراسيون پزشكي ورزشي جهت دانشجويان گروه علوم ورزشي ،مربيان و ورزشكاران برگزار مي شود از برگزاري كارگاه هاي آب درماني، ماساژ، پيكرسنجي، گرم كردن فيفا ۱۱، بيومكانيك كفش ' كاربرد كفي و... در اين كنگره خبرداد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم