امروز: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۳۵۱۵
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
کویت و عربستان سعودی همچنان سرگرم مذاکره درباره ازسرگیری تولید نفت در میادین منطقه بی‌طرف هستند که مشترکا توسط دو کشور اداره می‌شود.
به گزارش تیتر امروز به نقل از خبرگزاری ایسنا: کویت و عربستان سعودی همچنان سرگرم مذاکره درباره ازسرگیری تولید نفت در میادین منطقه بی‌طرف هستند که مشترکا توسط دو کشور اداره می‌شود.

مذاکره‌ی کویت و عربستان برای تولید در منطقه نفتی

پس از این که دو روزنامه کویتی القبس و الرای به نقل از منابع آگاه خبر دادند که این دو تولیدکننده نفت برای ازسرگیری تولید نفت در میادین منطقه بی‌طرف به توافق رسیده‌اند، خالد الجراله، معاون وزیر خارجه اظهار کرد: مذاکرات مثبت بوده‌اند.

این دو کشور تولید میادین نفتی مشترک خفیج و وفرا در منطقه بی‌طرف را بیش از سه سال پیش متوقف کردند که ۵۰۰ هزار بشکه در روز معادل ۰.۵ درصد از عرضه جهانی نفت را کاهش داد.

جراله گفت: هنگامی که توافق درباره این منطقه حاصل شود، دو کشور مذاکره درباره ازسرگیری تولید نفت را آغاز خواهند کرد.

یک منبع آگاه از فعالیت‌های نفتی منطقه بی‌طرف به رویترز گفت: ازسرگیری تولید نفت میادین مشترک زمانی که توافق نهایی حاصل شود، در چند فاز انجام خواهد شد و چند ماه طول خواهد کشید تا به ظرفیت کامل و سطح تولید پیش از تعطیلی میادین بازگردد.

هر گونه افزایش تولید نفت این منطقه با کاهش تولید سایر میادین نفتی عربستان سعودی و کویت جبران خواهد شد زیرا هر دو کشور تحت توافق اوپک پلاس، به محدودیت عرضه متعهد شده‌اند.

تعطیلی این میادین به یک موضوع سیاسی میان دو کشور تبدیل شده و مقامات بلندپایه ماه‌هاست در تلاشند تا این مسئله را حل کنند.

این منطقه در سال ۱۹۲۲ برای فیصله دادن به اختلاف ارضی میان دو کشور ایجاد شد. طبق برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا و ژورنال نفت و گاز، این منطقه به مساحت ۶۲۰۰ مایل مربع، پنج میلیارد بشکه نفت و یک تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی دارد.

بدنبال کشف نفت در وفرا در دهه ۱۹۵۰، عربستان سعودی و کویت با مالکیت مشترک منابع نفت و گاز این منطقه موافقت کردند و تا سال ۲۰۱۵، ظرفیت تولید نفت در این منطقه به ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید که به طور مساوی بین کویت و عربستان سعودی تقسیم شد.

طبق گزارش روزنامه القبس، نمایندگان صنعت نفت و مقامات دولتی دو کشور پنج شنبه گذشته دیدار کرده و توافقی را امضا کرده بودند. تولید میدان خفیج به زودی و پس از انجام روال اداری ازسرگرفته خواهد شد و تولید وفرا سه ماه دیگر آغاز می‌شود. الرای نیز بدون ارایه جزییات از یک توافق تاریخی خبر داده بود.

خفیج در اکتبر سال ۲۰۱۴ به دلایل محیط زیستی تعطیل شد و پیش از تعطیلی ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز تولید داشت. وفرا از ماه مه سال ۲۰۱۵ به دلیل مشکلات عملیاتی بسته شد و حدود ۲۲۰ هزار بشکه در روز نفت سنگین عربی دارد. شرکت آمریکایی شورون از سوی دولت عربستان در این میدان فعالیت می‌کند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم