امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۳۳۱۱
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
تا کنون مسائل مهم کارشناسی در خصوص انتقال آب بین حوضه‌ای مطرح شد و تجربه‌های زیادی هم از انتقال آب بین حوضه‌ای به دست آمده است. با این استدلال‌های علمی به نظر می‌رسد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خیانت بزرگی به محیط زیستی و منابع طبیعی مازندران کرده است.
تیتر امروز، رقیه نعلبندانی: انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی موضوعی پر بحث از لحاظ زیست محیطی است که دولتمردان با پیشنهاد و تصویب آن خیانت بزرگی به محیط زیست و طبیعت مازندران کرده‌اند.

وقتی پیشنهاد انتقال آب دریای خزر به سمنان از سوی رؤسای دولت نهم تا دوازدهم به مجلس داده شد با اعتراض برخی نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان استان‌های شمالی روبه‌رو شد، اما در نهایت به گفته «احمد همتی» نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، برای انتقال آب دریای خزر ردیف بودجه‌ای بود که امسال به مطالعه و اجرا گذاشته شد؛ بعضی از نمایندگان خانه ملت مخالف این طرح بودند، ولی در نهایت این ردیف بودجه‌ای تصویب شد.

 **خیانت دولتمردان

با توجه به اینکه کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران با طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی مخالفت کرد، اما چند روزی نگذشت که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به وزیر نیرو در این خصوص اعلام کرد اجرای پروژه انتقال آب دریای خزر بلامانع است و ضوابط اجرایی زیست محیطی مورد نظر بر اساس تفاهم صورت گرفته در صورت‌جلسه کمیته ارزیابی ظرف مدت یک ماه به وزارت نیرو ابلاغ می‌شود.

این در حالی ‌است که وقتی بحث انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی مطرح شد؛ پروفسور«عطالله قبادیان» دانشمند علوم زمین و کشاورزی، عضو هیأت علمی دانشگاه وین و دارای کرسی استادی در دانشگاه شهید بهشتی، در گفت‌وگو با تیتر امروز اعلام کرد: «همسایه شمالی ما نمی‌خواهد تجربه تلخ آرال را تکرار کند. وقتی میانگین درجه حرارت زمین حتی نیم درجه بالا برود 70 درصد آبی که تولید می‌شود از این طریق از دست رفته و پوشش گیاهی مورد آسیب قرار می‌گیرد.

هر منطقه برای خود قانون‌مندی طبیعی دارد؛ باریکه شمال ایران قطب کشاورزی است و حق تاخت و تاز به این منطقه را نداریم. با توجه به حساسیت شدیدی که فلات ایران دارد، هرگونه دخل و تصرف و جابه‌جایی فاجعه‌آفرین است.
همچنان که دریاچه ارومیه ضامن تعادل وضعیت بود، دریای مازندران نیز حساسیت زیست محیطی زیادی در عرصه آبی دارد و با هرگونه تلنگر و اختلال در آن، محیط زیست منطقه دچار بحران می‌شود.»

**نادیده گرفتن تجربیات

تا کنون مسائل مهم کارشناسی در خصوص انتقال آب بین حوضه‌ای مطرح شد و تجربه‌های زیادی هم از انتقال آب بین حوضه‌ای به دست آمده است. با این استدلال‌های علمی به نظر می‌رسد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خیانت بزرگی به محیط زیستی و منابع طبیعی مازندران کرده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران (ساری) در خصوص انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی گفته است اگر انتقال آب دریای خزر به سمنان با مسیر پیشنهادی انجام شود، بخش اعظمی از منطقه جنگلی مازندران(پوشش سبز هیرکانی) از بین می‌رود و این برای ما خسارتی جبران ناپذیر است.

با توجه به انباشت زباله در مناطق کوهستانی، جنگلی و ساحلی، برداشت بی‌رویه از کوه و جنگل، تجاوز به منابع طبیعی و این بار بحث انتقال آب دریای خزر نشان از خیانت‌های پیاپی و تمام نشدنی اربابان زور و قدرت، سکوت مسئولان و تصمیم سازان در سطح کلان برای استانی همچون مازندران بوده است.

حال پرسش‌هایی مطرح می‌شود که لازم است اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران به عنوان نماینده سازمان متبوع پاسخگوی آن باشد.

1-وقتی از منظر حقوق بین‌المللی و دریایی، انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی تبعات حقوقی بین‌المللی دارد، چرا اقدام به این خیانت بزرگ و نابخشودنی در مازندران کرده است؟

2-وقتی شاهد کاهش تراز آب خزر از منفی 25.7 سانتیمتر به حدود منفی 27 سانتیمتر رسیده است، وقتی با این وضعیت اسفناک شاهد خشک شدن تالاب بین‌المللی میانکاله از بابت پس‌روی آب خزر هستیم، چرا انتقال آب خزر به فلات مرکزی مورد تایید سازمان محیط زیست قرار گرفته است؟
3-وقتی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست قول احیای دریاچه ارومیه را داده بودند، چرا دریای خزر را به حال و روز مشابه ارومیه می‌اندازد؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم