امروز: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۲۹۲۸
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
سال‌هاست روستاییان با مشکلاتی از قبیل نداشتن راه دسترسی مناسب، آب آشامیدنی، مدیریت پسماند، فروش محصولات کشاورزی و دامی، اشتغال جوان، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و باغی رنج می‌برند؛ این در حالی‌ است که چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تا کنون نتوانستند از ظرفیت‌های روستایی به شکلی درست استفاده کنند و توانمندی‌های روستاییان را در مسیر توسعه اقتصادی روستاها شکوفا کنند.
ساخت‌و‌ساز در روستاهای مازندران مدیریت می‌شود
تیتر امروز، رقیه نعلبندانی: 6 سال از نامگذاری روز ملی روستا می‌گذرد. توجه بیشتر به مسائل روستایی و رفع مشکلات پیش روی روستاییان از مهم‌ترین اهداف تصمیم‌گیران در دولت یازدهم بوده است. اما سال‌هاست روستاییان با مشکلاتی از قبیل نداشتن راه دسترسی مناسب، آب آشامیدنی، مدیریت پسماند، فروش محصولات کشاورزی و دامی، اشتغال جوان، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و باغی رنج می‌برند.

طبق برخی آمارها 30 درصد جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می‌دهند و اهمیت امر ضرورت نامگذاری روزی به نام روستا را برای دیده شدن این جمعیت اثرگذار و پویای جامعه، در تقویم ملی کشور بیشتر می‌کرد. در نهایت از سال 1392 با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور، 15 مهر ماه به نام روز روستا ثبت شد.

با توجه به ظرفیت‌های موجود در زمینه تولید محصولات کشاورزی، گردشگری، طبیعت‌گردی و صنایع وابسته با کشاورزی تاکنون هیچ دولتی نتوانست برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش سرانه تولید روستاییان گام بردارد.

اگر استان‌های شمالی به ویژه مازندران را قطب کشاورزی و گردشگری بدانیم، از یک طرف این استان محروم از زیرساخت‌های توسعه روستایی است و از سوی دیگر توجه خاصی به مدیریت منابع به ویژه حفظ اراضی کشاورزی نشده است.

در حوزه گردشگری به ویژه بوم‌گردی ساز و کار مناسبی برای رونق اقتصادی روستاها دیده نشد و همچنان دیده می‌شود که مایحتاج  حداقل یک روز ماندگاری هر بوم‌گرد از شهر تامین می‌شود؛ آنچه از سفر یک روزه بوم‌گردان در روستاهای مازندران باقی می‌ماند ظرف‌های پلاستکی یک بار مصرف ماست، آب معدنی و سایر محصولات است که به میزان زباله‌های روستایی می‌افزاید.

طبق آماری که مسئولان ارائه داده‌اند؛ مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد و سالانه با تولید بیش از هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی از جمله بیش از یک میلیون تن برنج، افزون بر 2 میلیون و 500 هزار تن مرکبات، 180هزار تن گوشت سفید، 85 هزار تن انواع آبزیان، گل و گیاه، کیوی و انواع محصولات لبنی 10 درصد ارزش افزوده محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص می‌دهد. اما این ظرفیت‌ها تاکنون در مازندران نتوانست به رسیدن این استان تا نقطه مطلوب توسعه اقتصادی کمک کند.

بنا بر آخرین آمارهای موجود در مازندران 3622 آبادی و 2806 روستا وجود دارد که از این تعداد 2437 روستا بالای 20 خانوار جمعیت دارند. حدود 2200 دهیاری فعال نیز در مازندران وجود دارد. اما روند رو به افزایش جمعیت روستانشین در مازندران که طی سال‌های اخیر مشاهده شده است، این احتمال را ایجاد می‌کند که تعداد دهیاری‌های فعال استان نیز افزایش یابد.

به گفته بخشداران مازندران اگر به توسعه زیرساخت‌های اقتصادی در روستاهای استان توجه شود، دست دهیاران از بودجه دولتی قطع خواهد شد و درآمد کشاورزان چندین برابر می‌شود. گواه این ادعا فعالیت بیش از 420 هزار بهره‌بردار محصولات کشاورزی در مازندران است که برای پشتیبانی از آن‌ها به برنامه‌های متعدد و متنوعی نیاز است.

 در سال‌های اخیر مسئولان طرح‌هایی را برای حمایت از روستاییان در مازندران آغاز کرده‌اند. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در نشست هماهنگی همایش روز روستا گفت: امسال از محل مالیات بر ارزش افزوده 43 میلیارد  تومان اعتبار به روستاهای مازندران اختصاص یافت.

در حالی که  25 تا 30 درصد از جمعیت بسیاری از استان‌ها را روستاییان تشکیل می‌دهند، به گفته «مهدی رازجویان»، 45 درصد از جمعیت مازندران روستانشین هستند که بیانگر کیفیت بالای زندگی روستایی در مازندران است.

او که مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهر را یکی از دغدغه‌های جدی مسؤولان استان می‌داند بر این باور است که برای ایجاد انگیزه به منظور مهاجرت معکوس به روستاها باید به اشتغال اقتصاد و منبع درآمد روستاییان توجه جدی شود و توجه صرف به کشاورزی روستاها نمی‌تواند رونق را در پی داشته باشد.

معاون عمرانی استانداری مازندران خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم واسطه را از بین ببریم تا انگیزه برای تولید ایجاد شود. لازم است درآمد روستاییان را در تولید محصولات کشاورزی مانند مرکبات و برنج افزایش دهیم. اراضی کشاورزی نباید به نقطه هدف ویلاسازی تبدیل شوند. بلکه باید شرایط تولید و رونق را در روستاها فراهم کنیم.

آنچه که از سخنان مسئولان به دست می‌آید؛ دغدغه رفع مشکلات روستاییانی است که سال‌ها مسائلی از آنچه مطرح شد و همچون ارثیه‌ای به نسل‌ جدید مدیران رسیده است؛ اما تا کنون برای از بین بردن آن اقدامات جدی صورت نگرفت. «رنگ رخسار خبر می‌دهد از سر درون» عبارتی برای بیان حال واقعی روستاهای مازندران است که  به دلیل نداشتن تدبیر رنگ‌شان پریده و نفس‌های‌شان به شمارش افتاده است.

حالِ نزار اقتصاد روستاهای مازندران قدرت بازوی کشاورزان را تحلیل برده و دیگر انگیزه‌ای برای تولیدات کشاورزی و باغی وجود ندارد. آنچه در روستاهای مازندران آشکار به چشم می‌آید این است که پس از 4  دهه برای گسترش زیرساخت‌هایی مانند شبکه‌های آب، برق، گاز، ارتباطات و تا حدودی ایجاد راه‌های دسترسی اقداماتی شده، اما برای بهره‌مندی از فرصت‌های اقتصادی روستاییان هنوز وضعیت به سطح مطلوب نرسیده است. با ایجاد زیرساخت‌های مناسب می‌توان از ظرفیت جمعیت بیش از 45 درصدی روستاها و تولیداتی که از مناطق روستایی حاصل می‌شود به سود تولید ملی استفاده کرد تا این پتانسیل‌های موجود هرز نرود و روستاییان به عنوان مصرف‌کننده تلقی نشوند.

انتهای پیام/
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای» نشست خبری «مغز استخوان» در پردیس ملت نشست خبری «خوب، بد، جلف ۲» در پردیس ملت بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم چین به کشور
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم