امروز: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۲۶۵۱
۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
روند ساخت و ساز برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع در مازندران در حالی رو به رشد است که در صورت وقوع آتش‌سوزی در این بناها، امکانات لازم برای اطفاء حریق این ساختمان‌ها وجود ندارد.
به گزارش تیتر امروز، امروز 7 مهر و روز آتشنشان است. روزی برای گرامیداشت تلاش‌های قشری که در هر روز کاری‌شان ممکن است جان خود را در مواجهه با آتش و آوار از دست بدهند. حادثه و مرگ هر روز پررنگ‌تر از بسیاری از اقشار دیگر در کمین آتشنشانان است. اما برخی مسائل مانند کمبود امکانات و تجهیزات ممکن است احتمال وقوع خطر برای آتشنشانان را بیشتر کند و از سوی دیگر میزان خسارت وارد شده به محل حادثه دیده را افزایش دهد.

نگاهی به وضعیت آتشنشانی‌ها در استان مازندران نشان می‌دهد که آتشنشانی‌های این استان با کمبود تجهیزات و امکانات مورد نیاز و همچنین برخی خلاءهای قانونی در ساخت‌وسازها دست و پنجه نرم می‌کنند.

آبان 1396 که کارخانه نساجی اکریلتاب بهشهر دچار آتشسوزی شد و بخش‌های زیادی از آن به طور کامل از بین رفت، آتشنشان‌های شرق و مرکز مازندران چالشی جدی را پشت سر گذاشتند. هر چند که این آتشسوزی هر چه خواست کرد و بخش مهمی از کارخانه با قدرت آتش به خاکستر تبدیل شد، اما آتشنشانان مازندرانی در آن حادثه به گواه عکس‌ها و فیلم‌ها از جان مایه گذاشتند. نگاهی به این عکس‌ها علاوه بر سختی کاری که آتشنشان‌ها دارند، کمبودهای شدید تجهیزات آتشنشانی در مازندران را نیز نشان می‌دهد. آتشنشانان مازندرانی در آن عملیات دشوار تا لحظه آخر پای کار ایستادند، اما تجهیزات آتشنشانی موجود در این عملیات به معنای واقعی برای مقابله با آتش گسترده و خطرناک اکریلتاب اندک و نامناسب بودند.

بین عکس‌ها گاهی می‌شد تصاویری را دید که این ناکافی بودن تجهیزات را به شکل مشهودی نشان می‌داد. مانند تصویری که آتشنشان مازندرانی در آن با یک ماسک کاغذی معمولی در محل حادثه حضور دارد تا بخشی از عملیات را انجام دهد، در حالی که آتشنشان‌ها به ماسک‌های ویژه‌ای برای حضور در عملیات مهار آتش نیاز دارند. کمبود این تجهیزات قطعاً به نداشتن ماسک محدود نمی‌شود.

آتشنشانی‌های کشورهای پیشرفته دنیا امروز به تجهیزات بسیار خاصی مجهز هستند. از مجهز بودن لباس آتشنشان‌ها به GPS برای ردیابی آن‌ها در هنگام مفقود شدن یا گرفتار شدن در دل آتش تا انواع لباس‌ و تجهیزات ایمنی شخصی و وسایل ارتباطی به روز برای ارتباط گرفتن در هنگام عملیات. علاوه بر این تجهیزات شخصی، امکانات عملیاتی آتشنشانی هم در دنیای مدرن امروز به شکل قابل توجهی رشد کرده‌اند. اما در این شرایط هنوز آتشنشان‌های مازندران باید با برخی امکانات معمولی به جنگ با آتش‌های گسترده بروند.

این کاستی‌ها صرفا در بخش مقابله با حریق نیست. آتشنشانی معمولا در حوادث مختلف نخستین گروهی است که پای کار می‌آید. از تصادف‌ها گرفته تا خودکشی و ریزش ساختمان و حتی موارد روزمره‌ای مانند به دام انداختن حیوانات وحشی در منازل یا درآوردن انگشتر از دست و نجات افراد محبوس در یک فضا مانند آسانسور. بنابراین آتشنشان‌ها فراتر از آنچه که تصور می‌شود درگیر حوادث هستند، اما امکاناتی که دارند صرفا یک سری امکانات معمولی است.

چند ماه بعد از حادثه اکریلتاب بهشهر، یعنی در فروردین 1397 آتشسوزی در طبقه هشتم یکی از ساختمان‌های مجتمع رفاهی بانک مرکزی در ساحل روستای دزدک شهرستان نوشهر نیز یک بار دیگر کمبود امکانات و تجهیزات آتشنشانی‌های مازندران را به رخ کشید. در آن حادثه، نداشتن خودروهای آتشنشانی مجهز به نردبان مخصوص و پمپ‌های قوی باعث شد که عملا آتشنشانی نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد و شاید اگر قدرت و گستردگی آتش کمی بیشتر بود، حادثه تلفات جانی بیشتری به جا می‌گذاشت.

خاص‌ترین حادثه آتش‌سوزی مازندران در سال‌های اخیر در آتش سوختن مسجد جامع ساری بود. بنایی تاریخی و مهم در مرکز استان که به سرعت طعمه حریق شد و با وجود حضور آتشنشانان ساری و چند شهر دیگر استان در محل، بخش‌های مهمی از این مسجد تاریخی در آتش سوخت. در آن حادثه نیز کمبود تجهیزات آتشنشانان کاملا مشهود بود. از تجهیزات شخصی تا تجهیزات دستگاهی کاستی‌هایی هستند که در آتشنشانی‌های مازندران به چشم می‌خورند.

نکته مهمی که از این کمبود تجهیزات در مازندران می‌توان به عنوان یک زنگ خطر می‌توان دریافت و به آن اشاره کرد، روند رو به رشد بلندمرتبه‌سازی در مازندران است. کمبود زمین در مازندران و به ویژه شهرها و مناطق گردشگرپذیر طی سال‌های اخیر میل به بلندمرتبه‌سازی را در این استان بیشتر کرده است. امروز برج‌های بیش از 10 طبقه‌ای در شهرهای مختلف مازندران به چشم می‌خورند که بسیاری از آن‌ها مجهز به سیستم اطفاء حریق نیستند.

از سوی دیگر استعلام از آتشنشانی در مورد نکات ایمنی ساخت ساختمان‌های جدید در مقابل آتشسوزی فقط در محدوده شهرهای استان انجام می‌شود. این در حالی است که بسیاری از ساخت‌وسازهای جدید در مناطق خارج از محدوده شهری انجام می‌شود و در صورتی که حادثه‌ای برای این بناها رخ دهد، آتشنشانی‌ها موظف به ارائه خدمات به همین ساختمان‌ها هستند. این موضوع نیز از دیگر چالش‌های آتشنشانی‌ها در مازندران هستند.

این وضعیت نگاه ویژه استانداری مازندران و همچنین وزارت کشور را می‌طلبد تا با اختصاص اعتبارات ویژه به آتشنشانی‌های مازندران برای افزایش توان عملیاتی آتشنشانان مازندران، از میزان خسارات احتمالی در زمان وقوع حوادث این استان کاسته شود. این موضوع با توجه به تعدد روستاها در مازندران و همچنین حضور میلیونی مسافران یک ضرورت انکارناپذیر است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای» نشست خبری «مغز استخوان» در پردیس ملت نشست خبری «خوب، بد، جلف ۲» در پردیس ملت بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم چین به کشور
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم