امروز: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۲۳۷۹
۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در خصوص تجاوز به تالاب میانکاله به تیتر امروز گفت: متاسفانه مرز منابع ملی از مستثنیات در محدوده ذخیره‌گاه هنوز تحدید و تثبیت نشده است. از این‌رو عملا امکان طرح دعوی مستند و مستدل در مراجع قضایی برای برخورد با متخلفین و متصرفین وجود ندارد.
به گزارش تیتر امروز، خبر تجاوز به تالاب میانکاله و تغییر اراضی بخشی که با پسروی آب دریای خزر به خشکی رسیده مورد هجوم زمین‌خواران و غارتگران منابع طبیعی قرار گرفته است.

با تجاوز به حریم تالاب میانکاله به لحاظ ارزش اکولوژیکی که دارد آسیب‌های جبران ناپذیر وناپایداری را به اکوسیستم وارد می‌کند.

در این خصوص گفت‌وگویی با مدیرکل محیط زیست مازندران انجام شد که این مسئول به تیترامروز گفت: مجموعه پناهگاه حیات وحش میانکاله از سال 1348 تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفت که در این مدت به‌خاطر انجام فعالیت‌های انسانی در محدوده ذخیره‌گاه زیست‌کره مذکور، همیشه محل چالش‌های متعدد مانند شکار و صید، تغییر کاربری، تصرف، چرای غیر مجاز، آتش سوزی و غیره همچنین محل تعارض بین جوامع محلی و مجموعه محیط زیست بوده است.

حسینعلی ابراهیمی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر با تلاش‌های صورت گرفته و جلب مشارکت بومیان میانکاله و شناسایی نقاط آسیب پذیر، اقدامات متعددی در راستای تقویت حفاظت منطقه و احیای بخش‌های آسیب دیده صورت گرفت، افزود: لایروبی بیش از 80 کیلومتر از رودخانه‌ها و انهار منتهی به میانکاله، ایجاد کانال دسترسی یگان دریایی به نقاط مختلف خلیج و تالاب به‌طول حدود 2 کیلومتر، تهیه الگوی ساماندهی و مرمت دامداری‌ها و مستحدثات متعلق به آنها، ساماندهی پره‌های ماهیگیری، اجرای فاز اول مدیریت مشارکتی با حضور نمایندگان ذینفعان منطقه، تهیه و استقرار تجهیزات اطفاء حریق انفرادی و گروهی مورد نیاز، ایجاد دایکت خاکی برای نگه‌داشت آب در بخش غربی خلیج گرگان و تالاب میانکاله، پیگیری و گنجاندن میانکاله در اولویت اول اجرای طرح کاداستر، آغاز تجدید ممیزی برای ساماندهی دام در منطقه و غیره از مصادیق اقداماتی است که انجام شد.

او با بیان اینکه غالب این فعالیت‌ها برای اولین بار صورت گرفته است و این در حالی است که تعداد نیروهای اجرایی در چهار دهه اخیر به کمتر از نصف رسیده است، خاطرنشان کرد: در مقابل امکانات تخریب و تجاوز به زیستگاه متنوع‌تر و بروزتر شده است.

** مرز منابع ملی از مستثنیات در محدوده ذخیره‌ گاه تحدید و تثبیت نشده است

ابراهیمی با اشاره به اینکه با اقدامات صورت گرفته برای اولین بار مرز جنوبی پناهگاه به‌طول 60 کیلومتر تحدید شده و تثبیت آن با روش‌های متناسب مانند بنچ مارک گذاری شده است، تصریح کرد: متاسفانه مرز منابع ملی از مستثنیات در محدوده ذخیره‌‌گاه هنوز تحدید و تثبیت نشده است. از این‌رو عملا امکان طرح دعوی مستند و مستدل در مراجع قضایی برای برخورد با متخلفین و متصرفین وجود ندارد.

او یادآور شد: مناطقی که امکان تامین دلیل وجود داشته است بلافاصله پرونده قضایی علیه متصرفین اراضی تالابی تشکیل شد و در منطقه‌ای به وسعت 650 هکتار در محدوده روستای قره تپه که تا کنون عملیات تحدید و تثبیت حدود توسط ادارات کل منابع طبیعی و جهاد کشاورزی صورت نگرفته بود، گزارش تصرفات بلافاصله به استحضار دادستان بهشهر رسید.

مدیرکل محیط زیست مازندران اظهار کرد: با دستور قضایی ضمن تشکیل کمیته تخصصی با حضور دادستان شهرستان، مقررشد تا ادارات کل ذیربط به ویژه منابع طبیعی ظرف مدت یک ماه نسبت به تحدید و تثبیت حدود منابع ملی از مستثنیات در محدوده فوق اقدام کند.

این مسئول با اعلام اینکه متصرفین ادعای مالکیت و سابقه تصرف قبل از اجرای قانون مربوطه را داشتند که بدیهی است رسیدگی به این ادعا امری حقوقی و بعضا زمانبر خواهد بود، اظهار کرد: آنچه که حائز اهمیت و توضیح است اینکه مرجع تشخیص منابع ملی از مستثنیات اداره جهاد کشاورزی و منابع طبیعی بوده اما متاسفانه به دلایل مختلف اعلامی از سوی آن دستگاه‌ها، تا کنون عملیات تدقیق مرزهای ملی از مستثنیات در بخش اعظمی از سطح استان به ویژه منطقه میانکاله عملیاتی نشده است.

ابراهیمی افزود: مشخص بودن مرز پناهگاه، می‌تواند دستگاه موظف به حفاظت و مسئول در پیگیری و طرح شکوائیه را مشخص کند و این مشخص بودن مرز منطقه نمی‌تواند مرجعی برای تشخیص مرز منابع ملی از مستثنیات باشد.

**طبیعت گردی در آشوراده بدون سازه سنگین

او در توضیح بیشتر در خصوص واگذاری آشوراده نیز گفت: علی‌رغم تفاهمات انجام شده قبلی در وسعت‌های بالا، با بحث‌های کارشناسی متعدد در سازمان محیط زیست در راستای استفاده صحیح و منطقی از ظرفیت‌های منطقه و ساماندهی گردشگری در آشوراده، با طرحی در 22 هکتار با در نظر گرفتن رویکرد ساماندهی و تشدید حفاظت در منطقه بدون هر گونه سازه سنگین و اخذ تعهدات لازم برای رعایت اصول و ضوابط زیست محیطی موافقت اولیه مشروط بعمل آمد که این امر نه فقط هیچ مغایرتی با اصول مدیریت منطقه نداشته بلکه موجب ساماندهی طبیعت گردی و استفاده آگاهانه و صحیح از طبیعت منطقه نیز می‌شود.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه هم اکنون نیز گردشگری در داخل منطقه (آشوراده) موصوف بدون داشتن ضابطه خاص و بدون فراهم بودن مرکزی جهت ساماندهی طبیعت گردان در حال انجام بوده و این نوع گردشگری همیشه با تخریب غیر قابل جبران طبیعت همراه است، گفت: در حال حاضر آنچه که مهم است ایجاد حساسیت عمومی در حفاظت و صیانت از یکی از بهترین زیستگاه‌های طبیعی کشور موجبات خرسندی است.

این مسئول همکاری جوامع محلی و بومی، تشکل‌های مردم نهاد و دستگاه‌های ذیربط با برنامه ریزی‌های انجام شده را در تداوم صیانت از محیط زیست ضروری دانست و تصریح کرد: علی‌رغم همه محدودیت‌ها و معذوریت‌های موجود مانند کمبود شدید نیرو و امکانات، تعدد متخلفین و متجاوزین و به‌کارگیری روش‌های مختلف برای تخریب زیست‌گاه و صدمه به زیست‌مندان آن، می‌توان به حفاظت و احیای بخش‌های آسیب دیده ذخیره گاه زیست کره میانکاله امیدوار بود.

انتهای پیام/


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای» نشست خبری «مغز استخوان» در پردیس ملت نشست خبری «خوب، بد، جلف ۲» در پردیس ملت بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم چین به کشور
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم