امروز: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۱۸۲۰
۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
در حالی که خانواده سحر خدایاری در غم از دست دادن فرزندشان به سر می‌برند، برخی رسانه‌ها به دلایل نامعلوم مصرانه به تخریب #دختر_آبی می‌پردازند.
تخریب #دختر_آبی به چه قیمت انجام می‌شود؟

به گزارش تیترامروز به نقل از #اقتصادبرتر در حالی که خانواده سحر خدایاری در غم از دست دادن فرزندشان به سر می‌برند، برخی رسانه‌ها به دلایل نامعلوم مصرانه به تخریب #دختر_آبی می‌پردازند.

این دختر که تنها به خاطر عشق به فوتبال و باشگاه مورد علاقه‌اش گرفتار دادگاه و مسائل این چنینی شد، حالا پس از مرگش که دیگر زبانی برای دفاع از خود ندارد با اتهام وصل بودن به شبکه‌های معاند خارج‌نشین روبرو شده است و البته بارِ این اخبار نادرست بر دوش خانواده داغدار او قرار گرفته است.

عده‌ای هم می‌گویند این دختر بیماری روانی داشته و خودسوزی او هیچ ربطی به فوتبال و استادیوم و … ندارد! آنها نمی‌دانند که اگر کسی بیماری روانی هم داشته باشد به هر حال مسائلی در بدتر شدن حال او و سوق دادن او به سمت گرفتن یک تصمیم برگشت‌ناپذیر تا چه میزان موثر است. آنها هیچ چیز نمی‌دانند.

اینکه این رسانه‌ها چه هدفی از انتشار چنین اخباری دارند مشخص است. آنها مخالف سفت و سخت ورود زنان به ورزشگاه‌ها هستند. کسی نیست به آنها بگوید چطور سایر فعالیت‌های زنان در جامعه خالی از اشکال نیست و خطری برای جامعه ندارد؟ هرچند اگر همه چیز دست این افراد بود الان همه زنان باید در اندرونی و مطبخ می‌ماندند.

از طرفی این مسئله هیچ ربطی به جمهوری اسلامی ندارد چرا که در اسلام هیچ محدودیتی برای فعالیت زنان وجود ندارد و همواره به فعال بودن زنان در جامعه توصیه شده است و نمونه‌های زیادی مانند حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) و آن خطابه‌های پرشورش در واقعه عاشورا و بعد از آن زبانزد همه دوستداران این خاندان است.

اینکه این افراد از چه می‌ترسند مشخص نیست. عده‌ای می‌گویند فضای استادیوم‌ها و زیرساخت مناسب نیست! آقایان از الفاظ رکیک استفاده می‌کنند و این فضا مناسب یک بانوی مسلمان نیست. جایی نظر بسیار مناسبی در جواب این فرض خواندم: "انگار آقایان در کوچه و خیابان غزل حافظ می‌خوانند که حالا در استادیوم فحش می‌دهند و به این دلیل ورود زنان ممنوع است!” از طرفی چون آقایان رعایت نمی‌کنند باید نیمی از جمعیت کشور از دیدن بازی تیم موردعلاقه‌شان محروم شوند؟ اگر اینطور باشد باید آقایان را به خاطر رفتار ناشایست محروم کرد نه بانوان!

چرا حضور آقایان و خانم‌ها در محیط‌های دیگر کنار هم اشکال ندارد؟ راهپیمایی‌ها، مراسمات مذهبی، کنسرت، دانشگاه، محل کار، وسایل نقلیه عمومی و هزاران مثال دیگر که همیشه هم شامل مزاحمت‌های آقایان برای خانم‌ها بوده است. چرا این موارد تعطیل نمی‌شود؟ چرا کلا کشور تعطیل نمی‌شود تا آقایان راحت باشند؟

در جامعه ایران اینکه یک زن به جایی برسد و اسم و رسمی برای خود دست و پا کند درست مثل این است که یک سیاه‌پوست در کشور آمریکا به موفقیتی دست پیدا کند. همینقدر نژادپرستی وجود دارد و در واقع نژادپرستی ما جنسیتی است. اگر جنس مذکر باشی همه چیز برای پیشرفت تو مهیاست اما اگر زن باشی رسیدن به چیزی که می‌خواهی کار حضرت فیل است. همین چند وقت پیش خبری درباره اعزام دختران بسکتبالیست تیم امید منطقه آزاد اروند منتشر شد. این اعزام یک سیرک کامل بود. دختران بیچاره ساعت‌ها معطل شدند و هیچکس پاسخگوی آنها نبود. ماجرا از این قرار بود که:

پرده اول – ساعت ۴ بامداد:
دختران بسکتبالیست تیم امید منطقه آزاد اروند، روبروی اداره تربیت بدنی ایستاده‌اند. طبق هماهنگی‌ها قرار است به زنجان اعزام شوند برای مسابقات کشوری. تلفن راننده خاموش است. رئیس هیئت گویا در پرواز است. کسی پاسخگو نیست و دخترها کلافه‌اند، سرمربی کلافه‌تر. هیچکس نمی‌آید. تا پنج و نیم بامداد خبری نیست. در نهایت نائب رئیس هیئت می‌گوید بروید، ماشین دیگری پیدا می‌کنم و اطلاع می‌دهیم …

پرده دوم – ساعت ۱۰ صبح:
دخترها کنار خیابان ایستاده‌اند. آفتاب به صورتشان سیلی می‌زند. دقیقا یک ساعت است که منتظرند. طبق معمول کسی پاسخگو نیست. در نهایت سرمربی میفرستدشان داخل سالن، بلکه جانی برای مسابقه بماند برایشان. ساعت یک ربع به یک ماشین می‌رسد. یک ون زهوار دررفته که جرأت نمی‌کنی تا سر کوچه با آن بروی. خانواده‌ها اجازه نمی‌دهند جگرگوشه‌هایشان سوار شوند. حق هم دارند. رئیس هیئت؟ گویا در جلسه‌ای به امورات بسکتبال منطقه رسیدگی می‌کند. انقدر سرش شلوغ است که تمام پیام‌ها را بی‌جواب می‌گذارد. والدین بچه‌ها کلافه‌اند. پیام می‌دهند که جلسه تمام شد تماس بگیرید. اما انگار جلسه تا ابدیت کش آمده است …

پرده سوم – ساعت ۵ عصر:
دخترها سلانه سلانه رفته بودند تا منتظر خبر بمانند. به سرمربی اطلاع دادند که تا ساعت ۵ ون دیگری می‌آید. در جواب گفته بود که هروقت با چشم‌های خودتان ماشین را دیدید، به بچه‌ها خبر می‌دهم که بیایند. آمد و بچه‌ها هم آمدند. اما چه ونی؟ ساک و چمدان‌ها را که می‌چیدی داخلش، دخترها باید روی سقف می‌نشستند لابد. فضای ون، به تنگی حوصله دخترها بود. همه بلاتکلیف بودند.

پرده چهارم – ساعت ۷ عصر:
راننده اثاث دخترها را ریخته بود توی خیابان. دخترها بی‌کس و بی‌پناه بودند. رئیس ورزش منطقه آزاد یک بار گفته بود که به او ربطی ندارد. سرمربی شماره تلفن معاون فرماندار را پیدا می‌کند بلکه از ارگان دیگری وسیله برسد. جلالی قول همکاری می‌دهد. سرمربی با امام جمعه تماس می‌گیرد. او پیگیر است و رئیس ورزش منطقه را مکلف می‌کند که در محل حضور پیدا کند. او هم در نهایت می‌گوید که شهرستان است و نمی‌آید. تمام تلاش‌ها به در بسته خورده. در منطقه یک ارگان پیدا نمی‌شود که وسیله درست و درمانی داشته باشد. ساعت ۸ تازه سر و کله یکی از مسئولان بسکتبال منطقه آزاد پیدا شد. سعی داشت اوضاع را آرام کند، اما مگر می‌شود این دخترها را آرام کرد؟ گفت مقصر رئیس منطقه آزاد است. خانواده‌ها معترض بودند. صدای اعتراضشان اگرچه بلند بود، اما کسانی که خود را به خواب زده بودند را بیدار نکرد.

پرده آخر:
صدا و سیما دختران نینجایِ عصر جدید را گذاشته در ویترین، که مردم! ببینید دختران ایران‌زمین چه‌ها که نمی‌کنند! اما در شهرستان‌ها چه خبر است؟ شهری که منطقه آزاد است و پالایشگاه را در خود دارد، از فراهم کردن یک وسیله ناقابل برای اعزام دخترانمان عاجز است. دخترانی که عمرشان را به پای ورزش گذاشته‌اند، دخترانی که در اوج گرمای طاقت‌فرسا رفته‌اند و آمده‌اند و تلاش کرده‌اند، دخترانی که حتی سالن نداشته‌اند و «در پارک تمرین می‌کردند»، دخترانی که بهترین‌های شهرمان هستند و اکثرشان مدارک داوری و مربیگری را هم در اوج جوانی گرفته‌اند، حالا مغموم و سرخورده‌اند. حرفشان این است که دیگر پا به هیچ سالنی نمی‌گذاریم. حرف حسابشان این است که ما خواستیم افتخار شهرمان باشیم، اما مسئولین نگذاشتند، و حق هم دارند … مسئولی که استعداد هرزرفته گروهی جوان خم به ابرویش نیاورد، روی آن صندلی چه می‌کند؟

و این بود فاجعه این اعزام. آیا دختران بسکتبالیست هم مثل #دختر_آبی بیماری روانی داشتند؟ چرا هیچکس به آنها اهمیت نداد؟ چرا صدایشان شنیده نشد؟ چه کسانی از مطرح شدن زنان در قرن ۲۱ می‌ترسند؟

آیا شناسنامه ندادن به فرزندان مادران ایرانی هم ماجرای #دختر_آبی بود؟ تا چندی پیش که غیرممکن بود حالا هم با هزار شرط ممکن شده. زن ایرانی شهروند این کشور نیست؟ آیا فقط وقتی فرزند یک مرد ایرانی را حمل کند مجوز این را دارد که به عنوان یک ایرانی شناخته شود؟ منزلت و مقام زن تا این حد پایین است؟

حالا که سحر از این دنیا رفته همه شجاع شده‌اند و به او و ماجرای غم‌انگیزش واکنش نشان می‌دهند. انگار حتی از جسم بی‌جان او روی تخت بیمارستان می‌ترسیدند و ترسیدند به خانواده‌اش تسلی خاطر بدهند، او که بیهوش بود اما ترسیدند به بیمارستان بروند تا مبادا پست‌هایشان را از دست بدهند.

برخی واکنش‌ها به درگذشت سحر خدایاری:

واکنش معنی‌دار همسر میلاد میداوودی به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

بسیاری از چهره‌های دیگر مثل: مهدی قائدی، مرتضی تبریزی، محمد دانشگر، امیر ارسلان مطهری و … با قرار دادن همین تصویر در استوری یا پست صفحات اینستاگرام خود با خانواده سحر ابراز همدردی کردند.

واکنش میلاد باقری به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

واکنش شفر به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی و تگ کردن پیج فیفا

واکنش خطیر به پرواز ابدی سحر #دختر_آبی

واکنش عمر مومنی به خودسوزی سحر و عدم ورود بانوان به ورزشگاه

سرانجام توییت باشگاه استقلال برای درگذشت دختر آبی!

پیام تسلیت باشگاه استقلال

"خانواده محترم خدایاری؛
درگذشت تلخ و غم‌انگیز فرزند دلبندتان، خانم «سحر خدایاری» موجب اندوه و تاسف فراوان مجموعه باشگاه استقلال و به خصوص هواداران این تیم گردید. این ضایعه را به شما و همه بستگان داغدار تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال رحمت و مغفرت الهی برای ایشان و صبر و اجر و سلامتی برای شما، بازماندگان و طرفداران فوتبال مسألت می‌کنیم.”

توییت معاون وزیر ارتباطات برای درگذشت دختر آبی

پست جدید فرشید باقری برای درگذشت دختر آبی

پست جدید سعید آذری

و بالاخره استوری سیدجلال حسینی برای دختر آبی!

توییت پروانه سلحشوری نماینده مجلس برای دختر آبی

پست جدید علی کریمی

استوری مشترک پیشکسوتان و بازیکنان پرسپولیس

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم