امروز: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۱۷۵۳
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
معاون وزارت نیرو:
سالانه ۳۵۰ کیلومتر از رودخانه‌های کشور لایه روبی می‌شود که برای مقابله با سیلاب احتمالی سال آینده این رقم باید دوبرابر شود
به گزارش تیترامروز به نقل ازخبرگزاری صداوسیما؛ آقای قاسم تقی زاده خامسی با اشاره به اینکه برای لایه روبی رودخانه‌ها محدودیت اعتبارات وجود دارد افزود: سال گذشته ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای لایه روبی رودخانه‌ها اختصاص یافته است که امسال این اعتبارات درحال تقسیم در استانهاست.
وی با بیان اینکه در کشور ۱۴۶ هزارکیلومتر رودخانه اصلی جریان دارد گفت: که این رودخانه‌ها نیازمند لایه روبی است.
معاون امور آب وزارت نیرو رودخانه کارون را مهمترین رودخانه برای لایه روبی دانست و ادامه داد: مشکلات پیش آمده در استان‌های جنوبی بابت سیل، به دلیل لایه روبی نشدن این رودخانه است که البته برای انجام آن با توجه به هزینه بالای تعیین شده درحال مذاکره با برخی شرکت‌های داخلی و خارجی هستیم.
تقی زاده خامسی با بیان اینکه لایه روبی در بخشی از بستر رودخانه‌ها انجام می‌شود گفت: لایه روبی در همه استان‌های منتهی به دریا ضروری است که استان مازندران، گیلان، گلستان، ارومیه، آذربایجان غربی و استان‌های جنوبی مهم‌ترین آن‌ها است.
وی با اشاره به جلسه برگزارشده برای آمادگی درباره مقابله با سیلات احتمالی سال آینده گفت: احتمال بروز سیلاب در ۱۴ استان کشور وجود دارد که استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، کرمانشاه و لرستان در معرض بروز سیلاب‌های شدیدتری هستند.
معاون امور آب وزارت نیرو با بیان اینکه وقوع سیلاب ۲ تا سه روز قبل از وقوع بصورت هشدار قابل پیش بینی است ادامه داد: بنابر این جلسات ما برای استفاده از تجربیات سال گذشته و پیشگیری از خسارات احتمالی است.
تقی زاده خامسی لایه روبی رودخانه‌ها، رفع گرفتگی زیر پل‌ها و هماهنگی با ۱۲ ارگان دخیل در مقابله با سیلاب را از راهکار‌های مقابله با سیلاب دانست و افزود: مهم‌ترین مسئله برای مقابله با سیلاب ایجاد هماهنگی با ارگان‌های دخیل در این حادثه است.
وی وضعیت اقلیمی کشور را در سال آینده نرمال و در برخی مناطق بیش از نرمال دانست وادامه داد: پیش بینی حالت نرمال بصورت طبیعی نشان دهنده امکان بروز سیلاب است.
معاون امور آب وزارت نیرو با اشاره به بروز سیلاب خوزستان که در لحظه به ۸ هزار و ۷۰۰ متر بر ثانیه رسید گفت: این عدد بسیار بزرگی است که در دو قرن اخیر بی سابقه بوده است.
تقی زاده خامسی با بیان اینکه سیلاب علاوه برخسارت، برکاتی نیز داشت افزود: افزایش منابع آبی سبب افزایش ۱۷۷ درصدی رهاسازی آب برای بخش کشاورزی و پرشدن تالاب‌ها است.
وی گفت: با توجه به ضرورت لایه روبی، وزارت نیرو به ارگان‌ها اعلام کرده است که با ایجاد دیون هم می‌توانند این طرح راعملیاتی کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم