امروز: ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۱۷۵۱
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
مَجمَع گُذاری از آئین‌های سنتی عزاداری محرم در مناطق کوهستانی و ییلاقی مازندران است که قدمتش در شرق این استان به ۲۰۰ سال می‌رسد.

در این آیین، کدبانو‌ها و اهالی روستای «کوهستان» شهرستان بهشهر در دهه اول محرم هر شب طی آئینی به نام مجمع پِلا (سینی پلو) به صورت داوطلبانه با پخت غذا میزبان عزاداران و سوگواران حسینیه این روستا هستند.
در هر مجمعه مسی به تعداد ۴ یا ۵ نفر غذا‌های مختلف از جمله پلوخورش تدارک دیده شده و بانوان پس از شنیدن صدای شیپور از گلدسته قدیمی روستا سینی‌های بزرگ را بر سر نهاده و به سمت تکیه یا حسینیه راهی شده و مجمع‌های حاوی غذا ابتدا در آشپزخانه حسینیه جمع آوری می‌شود و پس از عزاداری و اقامه نماز مغرب، هر مجمع جلوی پنج نفر از عزاداران قرار داده می‌شود تا از خودشان پذیرائی کنند و پس از اطعام، مابقی غذا بین فقرا و ایتام توزیع می‌شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای» نشست خبری «مغز استخوان» در پردیس ملت نشست خبری «خوب، بد، جلف ۲» در پردیس ملت بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم چین به کشور
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم