امروز: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۱۷۵۱
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
مَجمَع گُذاری از آئین‌های سنتی عزاداری محرم در مناطق کوهستانی و ییلاقی مازندران است که قدمتش در شرق این استان به ۲۰۰ سال می‌رسد.

در این آیین، کدبانو‌ها و اهالی روستای «کوهستان» شهرستان بهشهر در دهه اول محرم هر شب طی آئینی به نام مجمع پِلا (سینی پلو) به صورت داوطلبانه با پخت غذا میزبان عزاداران و سوگواران حسینیه این روستا هستند.
در هر مجمعه مسی به تعداد ۴ یا ۵ نفر غذا‌های مختلف از جمله پلوخورش تدارک دیده شده و بانوان پس از شنیدن صدای شیپور از گلدسته قدیمی روستا سینی‌های بزرگ را بر سر نهاده و به سمت تکیه یا حسینیه راهی شده و مجمع‌های حاوی غذا ابتدا در آشپزخانه حسینیه جمع آوری می‌شود و پس از عزاداری و اقامه نماز مغرب، هر مجمع جلوی پنج نفر از عزاداران قرار داده می‌شود تا از خودشان پذیرائی کنند و پس از اطعام، مابقی غذا بین فقرا و ایتام توزیع می‌شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم