امروز: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۱۱۴۷۰
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
در راستای اجرای برنامه های فرهنگی در فریدونکنار بعنوان یکی از ۳۱ شهرستان آسیب پذیر فرهنگی در کشور، طرح جدیدی از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران اجرا شد.
         

اجرای طرح کتاب آباد در ۵ روستای فریدونکنار به ابتکار اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران اجرا شد

به گزارش تیتر امروز به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، پس از اعلام شهرستان فریدونکنار از سوی وزارت کشور بعنوان آسیب پذیرترین شهرستان استان از نظر فرهنگی، اداره کل کتابخانه های عمومی استان بعنوان یکی از دستگاه های مهم فرهنگی، به برنامه ریزی ویژه برای این شهرستان پرداخت و فعالیت های متنوع کتاب محور را به مرحله اجرا درآورد.
در تازه ترین برنامه ای که برای فریدونکنار در نظر گرفته شد، طرح ابتکاری « کتاب آباد» در ۵ روستای شهرستان به اجرا درآمد.
این طرح که با مشارکت و همکاری ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان های فریدونکنار، ساری، بابل، بابلسر، آمل و نور همراه بود، ویژه برنامه هایی در روستاهای حیدرکلا، کلاگر سرا، نظر آباد، شیرا و کوچک بیشه سرا برگزار شد که یکی از این برنامه ها، راه اندازی قفسه های کتاب در مساجد روستاها با همکاری دهیاری ها و شوراهای روستا بود.
آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران که در این برنامه ها حضور داشت، با بیان اینکه هدف از کتاب آباد، آباد ساختن اندیشه ها و شکوفا سازی استعدادهاست، اظهار داشت: نباید بگذاریم کمبود امکانات به استضعاف فرهنگی بینجامد و در این طرح به دنبال این هستیم که با کمترین امکانات، اعتلای فرهنگی را برای اهالی روستاهای کم برخوردار رقم بزنیم.
وی افزود: ثروت مادی الزاماً رشد فرهنگی نمی آورد و می توان با ابزار کتاب و روش مطالعه صحیح، به ثروت فرهنگی رسید، هر چند اگر از سرمایه های مادی بی بهره و یا کم بهره بود.
ولیپور با تاکید بر اینکه باید ثابت کنیم با یک قفسه و چند جلد کتاب، تغییرات مهمی را میتوان متصور بود، بیان داشت: حتی اگر کتابخانه بزرگی در روستا وجود داشته باشد، اما دغدغه اعتلای فرهنگی در بین مردم نباشد، دستاوردی نخواهیم داشت.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با دعوت از همه مردم برای تشویق کودکان و فرزندانشان به استفاده از فضای مطالعاتی جدید در روستا، گفت: کتاب های خوبی برای همه اقشار و سنین در همین کتابخانه کوچک قرار گرفته اند و امیدواریم علاوه بر کودکان و نوجوانان، جو کتابخوانی را در خانواده ها و برای پدرها و مادرها و همه جوانان هم شاهد باشیم.
وی کودکان را تشنه دانستن و علاقمند به مطالعه توصیف کرد و اذعان داشت: اگر شیوه های درست را برگزینیم، خواهیم دید که از همین روستاها، اندیشمندان و دانشمندان بزرگی در آینده رشد می کنند که این جریان «کتاب آباد» می تواند شروع خوبی برای این هدف و آرمان باشد

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم